همه چیز درباره قرص های کافئین

آکاایران: همه چیز درباره قرص های کافئین

آکاایران: کافئین دارویی است که به عنوان یک محرک برای سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. این ماده در حالت عادی در گیاهانی مانند لوبیای قهوه، برگ های چای و دانه های درخت کولا یافت می شود. قرص های کافئین مکمل هایی تهیه شده از کافئین هستند.
برخی از قرص های کافئین حاوی کافئین طبیعی هستند که در طی فرآیند دم کردن استخراج می شوند. سایر قرص ها دارای کافئین ترکیبی یا مصنوعی هستند. قرص های کافئین همان چیزی نیست که پودر کافئین خالص است. این یک ماده آزادی است که به صورت انبوه فروخته می شود. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) عقیده دارد که پودر کافئین خالص به طور بالقوه ای خطرناک است. هنگامی که به طور مستقیم مصرف می شود، قرص های کافئین به راحتی مزایای کافئین را تامین می کنند. این قرص ها برای بسیاری از افراد بی خطر است، اما اگر در دوزهای بالا مصرف شود، ممکن است مضر باشد. بعضی افراد ممکن است نیاز به مراقبت و محدود کردن مصرف کافئین خود دارا باشند.

این گروه شامل افراد زیر است:

– افراد دارای حساسیت به کافئین
– افراد مبتلا به فشار خون بالا یا پرفشاری خون
– افراد مبتلا به بیماری قلبی یا دارای ضربان قلب سریع
– کودکان و نوجوانان
– مردان و زنانی که سعی در بچه دار شدن دارند
– زنان باردار
– افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

1- مقدار مصرف

قرص های کافئین، بین 100 تا 200 میلیگرم کافئین را در هر وعده ارائه می کند. این به طور متوسط برابر با یک فنجان قهوه دم کرده است. مصرف آن می تواند شامل یک یا چند قرص و بر اساس دستور بسته حاوی آن باشد. برخی از قرص های کافئین برای انتشار خود، زمان لازم دارد. سایر قرص ها بر روی همه سیستم عصبی مرکزی بلافاصله اثر می گذارد. مهم است که دستورالعملهای بسته را بخوانید و آن را دنبال کنید تا به طور تصادفی از دوز توصیه شده روزانه تجاوز نکنید. اگر نادرست استفاده شود، ممکن است دچار زیاده روی در مصرف یا overdose قرص های کافئین شوید.

مصرف کافئین تا 400 میلی گرم در روز برای بسیاری از افراد بی خطر است. به یاد داشته باشید که این مقدار مصرف کل کافئین شما را در روز نشان می دهد. نوشیدنی هایی غیر از قهوه و بعضی از غذاها می توانند به مصرف کافئین روزانه شما اضافه کنند. آنها شامل:
– نوشیدنی های انرژی زا
چای
– شکلات داغ
– کوکا کولا
– نوشیدنی های پروتئینی
– نوشیدنی های حاوی شکلات می باشد.

برخی از داروها و مکمل ها شامل کافئین به عنوان یک عنصر می باشد. اطمینان حاصل کنید که برچسب ها را بر روی مواردی که به طور منظم مصرف می کنید، بررسی کنید.

2- قرص های کافئین دربرابر قهوه

کافئین به صورت مایع که توسط قهوه تهیه شده می باشد، و باعث تحریک و تجدید نیروی بسیاری از افراد در صبح هنگام و همه افراد شب کار می شود، از اواسط قرن 16 برای اولین بار در ایالات متحده آورده شد. دلایل متعددی وجود دارد که چرا برخی افراد فنجان روزانه خود را به قرص های کافئین ترجیح می دهند و برخی نیز فقط به عنوان دلایل دیگری مصرف قرص را به عنوان یک جایگزین انتخاب می کنند. به طور مثال:

– بعضی افراد به سادگی طعم قهوه را دوست ندارند، مگر اینکه پر از شیر و چربی ناشی از خامه اضافه شده باشد. این افراد ممکن است برای افزودن انرژی فاقد اضافه کردن کالری، قرص های کافئین را ترجیح دهند.

– قهوه اسیدی است و می تواند باعث تحریک دستگاه گوارش شود. این ممکن است باعث سوزش معده شما شود، به خصوص اگر آن را سیاه بنوشید. قرص های کافئین اسید را از بین می برند، اما خود کافئین ممکن است در بعضی از افراد علائم ریفلاکس را افزایش دهد.

قهوه، علاوه بر کافئین حاوی ترکیبات زیادی است. اینها شامل روغن های قهوه مانند cafestol و همچنین kahweol است. این روغن ها ممکن است سطح کلسترول را در برخی افراد افزایش دهد. ممکن است اثرات بیشتری در افرادی که مقادیر زیادی از قهوه های فاقد فیلتر مانند قهوه دم شده و یا اسپرسو می نوشند، داشته باشد. قرص های کافئین حاوی روغن های قهوه نیستند و به نظر نمی رسد همان اثر مشابه را داشته باشد.

– کافئین یک دیورتیک است. هر دوی آنها یعنی قرص کافئین و قهوه ممکن است میزان تولید ادرار را افزایش دهند. با این حال، برخی از افراد در صورتی که مایعات حاوی کافئین مصرف کنند، ممکن است نیاز به استفاده از دستشویی بیشتر دارا باشند. این ممکن است برای کسانی که در
برخی از حرفه های خاص کار می کنند، مانند رانندگان کامیونی که در مسافت های طولانی می رانند، لوکوموتیو رانان و رانندگان اتوبوس، مصرف قرص ها انتخاب بهتری باشد.

– می توان به جای مصرف پشت مصرف فنجان های بیشتر از قهوه درصورت نیاز، قرص های کافئین را بیشتر و آسانتر مصرف کرد. اما این ممکن است به راحتی به مصرف بیش از حد کافئین منجر شود. فرقی نمیکند که آیا شما کافئین خود را به شکل فنجان یا قرص انتخاب می کنید، مهم این است که به یاد داشته باشید که این یک دارو است و باید در مصرف آن کنترل و مدیریت داشته باشید.

3- مزایای استفاده از قرص های کافئین

کافئین ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری ها و سرطان ها را کاهش دهد، اما مشخص نیست که این امر مربوط به بخشی از آنتی اکسیدان های موجود در قهوه باشد. سیستم عصبی مرکزی، از جمله مغز، تأثیر کافئین را کمی بعد از مصرف، احساس می کند.
این رویداد مزایای موقتی را فراهم می کند، از جمله:
– کاهش سردرد
افزایش انرژی به سرعت
– کاهش افسردگی
– کاهش یبوست
– توانایی بیدار ماندن
– تمرکز ذهنی واضح تر
– بهبود حافظه
– افزایش عملکرد ورزشی
– کاهش ادراک درد

4- خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص های کافئین

مصرف کافئین به صورت کنترل شده، می تواند منافعی را فراهم کند. اما اگر درمصرف آن زیاده روی کنید، معکوس آن می تواند اتفاق بیفتد. کافئین بیش از حد، می تواند سیستم شما را تحریک و یا بیش از حد تحریک کند. عوارض جانبی و خطرات مصرف کافئین بیش از حد عبارتند از:

سردرد
– رفلکس اسید و ناراحتی معده
– اسهال
– کاهش جذب کلسیم، که باعث ایجاد ضعف استخوانی می شود
ضربان قلب سریع
فشار خون بالا
سرگیجه
– بیخوابی
– تحریک پذیری
لرزش عضلانی، یا عصبانیت فوق العاده
– از دست دادن حاملگی
– کاهش باروری در مردان و زنان

5- علائم مصرف بیش از حد کافئین

اگر کافئین بیش از حد مصرف کنید، ممکن است اوردوز اتفاق بیفتد. دوزهای فوق العاده بالا و سمی، مثل آنهایی که با پودر کافئین مرتبط هستند، ممکن است کشنده باشند. سایر عوارض جانبی جدی مرتبط با مصرف بیش از حد کافئین به صورت سمی عبارتند از:

ضربان قلب سریع و بی ثبات – تشنج – استفراغ – عدم تمرکز و بیحسی.

موارد خفیف کافئین بیش ازحد، به طور معمول کشنده نیستند. علائم اوردوز کافئین ملایم عبارتند از:

عصبی بودن – ناتوانی در نشستن آرام – سطح بالایی از تشنگی – لرزش، یا احساس وحشت –تحریک پذیری – تب – اسهال – سردرد و بالاخره بیداری کامل و بیخوابی.

6- نتیجه

قرص های کافئین هنگامی که به درستی مصرف می شوند، می توانند به شما در بیدار ماندن کمک کنند، شما را آگاه نگه دارند و انرژی بیشتری به شما بدهند. مهم است که قرص های کافئین را با توجه به دستورالعمل جعبه استفاده کنید و از آن بیش از حد استفاده نکنید. کافئین یک دارو است که بهترین استفاده را در میانه روی دارد.

.

منبع : hidoctor.ir

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات