آکاایران: تغییر در عادات غذایی به مناسبت روز زمین

عادات غذایی

آکاایران: تغییر در عادات غذایی به مناسبت روز زمین

در تقویم میلادی بیست و دوم ماه آوریل  را به بهانه پاسداشت زمین و موجودات زنده آن روز جهانی زمین نامیدند. در سال 1969، زمانی که کنفرانس یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در سن فرانسیسکو برگزار می شد، جان مک کونل فعال صلح پیشنهاد اختصاص دادن روزی برای قدردانی از زمین و مفهوم صلح را مطرح کرد. بنابر این تصمیم، اولین روز بهار در نیم کره شمالی یعنی بیست و یکم ماه مارچ روز زمین نامیده شد. تقریبا یک ماه بعد از این تاریخ، گیلورد نلسون، سناتور آمریکایی روز دیگری یعنی بیست و دوم آوریل سال 1970 را نیز روز زمین معرفی کرد. در سال جاری یعنی سال 2018، شبکه روز زمین (EDN) با موضوع «پایان دادن به آلودگی مواد پلاستیکی» به استقبال این روز رفته است.

به طور کلی روز زمین اختصاص به حفاظت از محیط زیست، آب و هوا، خاک و آب دارد. یادآوری این روز قصد دارد به ما تلنگری بزند تا نسبت به آینده فعالیت های خود روی زمین و تاثیر آن ها بر محیط زیست آگاه بوده و در صدد حفظ آن برای خود و نسل های آینده قرار گیریم. هر روز که می گذرد شاهد تاکید رسانه ها بر تغییرات گسترده در آب و هوا، پایداری مشکوک و تخصیص منابع نابرابر هستیم. هرچه می گذرد آمار و ارقامی که از این تغییرات به دست می آیند ترسناک تر می شوند، بنابراین برای جبران آسیب هایی که ما به مادر زمین وارد کرده ایم نیازمند اعمال تغییراتی اساسی هستیم، چرا که بسیاری از مواد غذایی مصرفی و عادت های غذایی ما نیازمند اصلاح فوری هستند. به مناسبت روز زمین، می خواهیم درمورد برخی از این اصول بیشتر حرف بزنیم.

نکاتی در مورد تغییر عادات غذایی به مناسبت روز زمین

از بسته بندی های پلاستیکی کم تر استفاده کنید

همانطور که گفتیم موضوع روز جهانی زمین پاک در سال 2018 اختصاص به آلودگی ناشی از مواد پلاستیکی دارد. تجزیه و از بین رفتن پلاستیک نسبت به سایر مواد نیازمند گذشت بیشترین زمان است چرا که پلاستیک از مواد شیمیایی بسیار قوی تشکیل شده است و می تواند خاک اطراف را از این مواد شیمیایی آسیب زننده اشباع کند، وارد بستر آب های زیرزمینی شود و منابع آبی را آلوده کند. همین امسال باید تصمیم بگیریم که وابستگی خود را به پلاستیک کاهش دهیم. منظور ما کیسه ها و پلاستیک های بی ارزشی هستند که با آن ها ظروف پلاستیکی می سازند. در عوض می توانید از ظروف کاغذی و ظروف قابل بازیافت استیل استفاده کنید. برای حمل میوه هایی مثل سیب و پرتقال و سبزیجات، استفاده از کیسه های توری جایگزین خوبی است برای کیسه های پلاستیکی. هنگامی که قصد خرید سبزیجات دارید همراه خود کیسه های پارچه ای داشته باشید و از جمع آوری کیسه پلاستیکی خودداری کنید.

در مصرف آب صرفه جویی کنید

خب همه ما می دانیم که 70% از زمین را آب تشکیل می دهد، پس این همه سر و صدا برای ذخیره آن به چه دلیل است؟ به این علت که منابع آبی تازه و تمیز محدود هستند و نوشیدن یا به کار گرفتن آب شور و نمکی ممکن نیست. از نوشیدن بگیرید تا آشپزی و نظافت، آب یکی از عوامل مهم در بقای زندگی روی زمین است. آب وظایف مهمی به عهده دارد. وجود آب برای گرداندن عملکردهای ضروری بدن واجب است، به دستگاه گوارش کمک می کند، مواد غذایی و اکسیژن را به سلول ها می رساند، از یبوست مانع می شود، تعادل الکترولیت (سودیوم) بدن را حفظ می کند و ... . شما وظیفه دارید نقش خود را نسبت به حفظ این ماده کیمیا به درستی ایفا کنید. هنگام آشپزی مراقب باشید آب از شیر چکه نکند. در فعالیت های مربوط به برداشت آب زیر زمینی مشارکت کنید و برای ذخیره و نوشیدن آب از بطری های پلاستیکی استفاده نکنید.

محصولات ارگانیک، تازه و محلی بخرید

به جای رفتن به سوپرمارکت، سبزیجات و میوه جات مورد نیازتان را از مزارع ارگانیک محلی تامین کنید. خرید کردن از محصولات تازه و محلی نه تنها از خطرات آفت کش ها جلوگیری می کند، بلکه محصولات محلی و ارگانیک از لحاظ ارزش غذایی نیز غنی تر هستند.

از هدر دادن مواد غذایی جلوگیری کنید

غذا ماهیتی با ارزش دارد. میلیون ها انسان در سرتاسر جهان از لذت خوردن حتی یک وعده غذای مناسب در طول روز محروم هستند. این در حالی است که ضایعات غذا در رستوران ها، هتل ها و حتی منازل آمار ترسناکی دارد. فراموش نکنید که جشن ازدواج های بزرگ و شاهانه هدر رفتن مواد غذایی بسیاری را به دنبال داشته و دارند. طبق آمار به دست آمده در سال 2012 در آمریکا، مواد غذایی به ارزش هفتاد و دو میلیون دلار تقریبا در یک فصل از جشن های ازدواج به هدر رفته اند.

در آشپزخانه خود یک باغچه کوچک داشته باشید

کاشت گیاه و رسیدگی به آن ها در آشپزخانه آنقدرها که فکر می کنید کار سختی نیست. در واقع، این کار یکی از بهترین روش ها برای مهربانی با مادر زمین و خودتان است. تنها چیزی که نیاز دارید فضای خالی کوچکی در خانه است مثل یک بالکن، حیاط خلوت یا جعبه گل پشت پنجره و داشتن ابزار ضروری برای شروع کار. وقتی دستتان راه افتاد، خواهید دید که به چه راحتی می توانید گوجه فرنگی، سبزیجات، لیمو، فلفل و ...را فاقد آفت کش ها و آلاینده ها در خانه بکارید، برداشت کنید و شاهد تغییراتی که در زندگی شما به وجود می آید باشید.
 

.

منبع : kalleh.com

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات