خواب

آکاایران: رشد و گسترش حشره ساس با نگهداری لباس های کثیف در اتاق خواب

آکاایران: رشد و گسترش حشره ساس با نگهداری لباس های کثیف در اتاق خواب

بهداشت

حشره ساس با نگهداری لباس های کثیف در اتاق خواب و کنار مبل ها گسترش پیدا می کند که اندازه این حشره چیزی حدود 5 میلی متر است.
رشد و گسترش حشره ساس با این لباس ها

مطالعات محققان دانشگاه شفیلد انگلیس نشان می دهد نگهداری لباس های چرک در اتاق خواب، باعث رشد و گسترش ساس می شود. وجود حشرات خون خوار در اماکن سکونتی مانند منازل، خواب گاه ها، هتل ها، بیمارستان ها و سربازخانه ها یکی از معضلات جامعه بهداشت است و محققان با روش های مختلف سعی بر کاهش جمعیت این حشرات موذی دارند.

مطالعات نوین محققان دانشگاه سفیلد نشان می دهد احتمال وجود ساس و حشرات میکروسکوپی موذی در لباس های آلوده و خاکی بسیار زیاد است و نگهداری این لباس ها در اتاق خواب منجر به رشد و گسترش آنان می شود.

چنانچه این حشرات موذی و آزاردهنده وارد اتاق خواب، مبلمان، رختخواب و لباس ها شوند، رهایی از آنان بسیار دشوار است. بوی به جا مانده از انسان در لباس های پوشیده و کثیف برای ساس بسیار جذاب است و همین امر باعث رشد حشره می شود. چنانچه این لباس ها کف زمین یا روی مبلمان قرار دارا باشند، به راحتی پخش می شوند.

محققان معتقدند شستشوی سریع لباس های چرک و خشک کردن آن در فضای آزاد بهترین روش برای رهایی از این حشرات است.

درصورتی که امکان شستشوی سریع لباس ها وجود نداشته باشد، می توان آن ها را تا زمان شستشو در یک کیسه سربسته و دور از اتاق خواب و مبلمان نگهداری کرد. وجود حشرات موذی و خون خوار کابوس صاحبان هتل، مهمانسرا و بیمارستان هاست؛ به ویژه در کشورهایی که میزبان مسافرهای بین المللی هستند.

ساس قبل از تغذیه به رنگ قهوه ای روشن و به شکل یک بیضی مسطح با اندازه ای حدود پنج میلی متر است و پس از مکیدن خون، متورم و تیره تر می شود. این حشرات می توانند فاقد وجود غذا تا شش ماه زنده بمانند و احساس ناخوشایندی در فرد ایجاد کنند.

باوجودیکه این حشرات توانایی پرش و پرواز ندارند، ولی به راحتی روی سطوح می خزند و در تمام ساختمان پخش می شوند. ملحفه، درز تشک و مبلمان مهمترین زیستگاه این حشرات هستند.

.

منبع : pezeshk.us

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات