آکاایران: دلیل شایع تر بودن سردرد میگرن در میان خانم ها

خانم ها بیشتر از مردان به سردردهای مضمن و آزاردهنده میگرن مبتلا می شوند و این حقیقت به طور وضوح در افراد قابل مشاهده است.درد میگرن مثل این می مانــد که داخل سر شما را پر از سرنگ بکننــد و بعد با شدت تکان بدهنــد. خیلی ها ممکن است دچار میگرن شونــد اما این مشکل در میان خانم های شایع تر است. در حال حاضر هیچ درمانی برای میگرن وجود نــدارد و کسانی که دچار این مشکل هستنــد اغلب مسکن استفاده می کننــد. محققان امیدوارنــد روزی در آینــده روش تسکین و درمان این سردردها را کشف کننــد.

سردرد میگرن

آکاایران: دلیل شایع تر بودن سردرد میگرن در میان خانم ها

تحقیقی در مجله Neurology انجام شد که به تجسس ارتباط بین هورمون ها و بیماری میگرن پرداختنــد. خیلی از متخصصان به این مسئله معتقدنــد که بین هورمون ها و میگرن ارتباط وجود دارد. میگرن به طور معمول در دو روز اول قاعدگی در خانم های بیشتر است. در این تحقیق ۱۱۴ نفر که سابقه میگرن داشتنــد و ۲۲۳ نفر که سردردهای میگرن نــداشتنــد سابقه میگرن خود را ثبت کردنــد و در طول دوره قاعدگی روزانه سردردهای خود را ثبت می کردنــد و برای وضعیت هورمون ها نیز آزامایش ادرار می دادنــد.

آزمایش ها فقط برای یک دوره در سال انجام می شد. همان گونه که محققان در این تحقیق دریافتنــد کاهش سریعی در هورمون استروژن روز قبل از قاعدگی در خانم هایی که دچار سردردهای میگرن بودنــد نسبت به خانم هایی که میگرن نــداشتنــد نشان داده شد. پس یکی از دلایل سردرد عقب نشینی هورمون استروژن است. دکتر Nanette Santoro از دانشگاه پزشکی کلرادو می گوید:

این تغییر هورمون به تنهایی عامل سردرد نیست بلکه به آن شدت می دهد. همچنین می گوید مردها هیچوقت دچار این نوسان در هورمون استروژن نمی شونــد. خانم های که سردردهایشان به علت تغییرات در هورمون استروژن است بیشتر از مردان که چنین نوسان هورمونی نــدارنــد دچار سردرد می شونــد.

طبق تحقیق دیگری که انجام شده و در مجله BMJ آمده است، خانم هایی که دچار میگرن می شونــد نسبت به خانم های دیگر احتمال مشکلات قلبی چون حمله و سکته قلبی در آن ها بیشتر است. در این تحقیق محققان نگاهی به پرونــده های ۱۱۵ هزار زن بین ۲۵ تا ۴۲ سال انــداختنــد.

و به مدت ۲۲ سال آن ها را زیر نظر داشتنــد تا مشخص شود که آیا دچار عارضه های قلبی می شونــد یا خیر؟ ۱۵% از آنان گزارش دادنــد که میگرن دارنــد. و احتمال ابتلا به بیماری قلبی در همین درصد بیشتر از بقیه بود. در نتیجه میگرن به عنوان عاملی بر این بیماری ها در نظر گرفته شد.

.

منبع : niksho.com

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات