آکاایران: مجله علمی ایران : شامپوهای ضد شوره را کنار بگذارید و برای درمان این دانه های سفید و مزاحم از روش های خانگی استفاده کنید.

به گزارش rd ; شوره ممکن است بر اثر خشکی پوست سر یا بیماری ای به نام “درماتیت سبورئیک” ایجاد شود.

 1. آسپرین

آسپرین حاوی همان موادی است (اسید سالیسیلیک) که در شامپوهای ضد شوره به کار می رود. دو عدد قرص را پودر کنید و آن را در میزان شامپویی که هر بار استفاده می کنید، بریزید. بگذارید برای ۱-۲ دقیقه روی سرتان بماند. سپس آب بکشید و سرتان را دوباره با شامپوی معمولی بشورید.

 

درمان های طبیعی

 

 1. روغن درخت چای

مطالعه ای نشان داد شامپوهای حاویِ ۵ درصد روغن درخت چای، از شدت شوره سر به میزان قابل توجهی می کاهند. می توانید خودتان نیز چند قطره از روغن درخت چای را به شامپویتان اضافه کنید و طبق روال معمول سرتان را بشویید.

درمان های طبیعی

 

 1. جوش شیرین

سرتان را خیس کنید و سپس و مقداری جوش شیرین را محکم روی پوستتان ماساژ دهید. از شامپو استفاده کنید و فقط با آب سرتان را بشورید. جوش شیرین قارچ های فعالی که شوره ایجاد می کنند را کاهش می دهد. ممکن است ابتدا موهایتان خشک شود، اما بعد از چند هفته پوست سرتان روغن های طبیعی ایجاد می کند و موهایتان نرم تر و فاقد شوره خواهد بود.

 

درمان های طبیعی

 

 1. سرکه سیب

“دکتر از” سرکه سیب را یکی از درمان های قطعی شوره سر می داند، زیرا خاصیت اسیدی سرکه سیب PH پوست سر را تغییر می دهد و رشد مخمر دشوارتر می شود. یک چهارم فنجان سرکه سیب را با همین مقدار آب مخلوط کنید و آن را روی پوست سرتان اسپری کنید. سرتان را با حوله بپوشانید و ۱۵ دقیقه تا یک ساعت منتظر بمانید. سپس مثل همیشه سرتان را بشورید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

درمان های طبیعی

 1. دهان شویه

برای درمان شوره شدید، سرتان را با شامپو بشورید و سپس دهان شویه حاوی الکل را به پوست سرتان بمالید. سپس از نرم کننده همیشگی تان استفاده کنید. خواص ضد قارچ دهان شویه از رشد مخمرهای شوره زا مانع می شود.

درمان های طبیعی

 1. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روش درمان “مطمئن و امتحان شده” برای شوره سر است که بوی خوبی هم دارد. قبل از حمام، ۳-۵ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به پوست سرتان بمالید و یک ساعت صبر کنید. سپس با شامپو بشورید. همچنین می توانید از شامپو حاوی روغن نارگیل استفاده کنید.

درمان های طبیعی

 1. لیمو

برای رهایی از شوره، تنها کافی است به یخچال خود مراجعه کنید. تنها کافی است ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو را به پوست سرتان ماساژ داده و سپس با آب بشورید. سپس یک قاشق غذاخوری آب لیمو را در یک فنجان آب بریزید و سرتان را با آن بشورید. این کار را هرروز انجام دهید تا زمانی که شوره از بین برود.

درمان های طبیعی

 1. نمک

خاصیت سایندگی نمک معمولی می تواند به خوبی شوره ها را از سر شما جدا کند. مقداری نمک بر روی پوست سرتان بریزید و آن را به خوبی ماساژ دهید. این کار تکه های خشک و پوسته پوسته شده را از سرتان جدا می کند و بعدازاین کار می توانید سرتان را با شامپو بشورید.

درمان های طبیعی

 1. آلوئه ورا

قبل از شستن موهایتان، پوست سرتان را با آلوئه ورا ماساژ دهید. خاصیت خنک کننده آلوئه ورا خارش پوست سرتان را تسکین می دهد.

درمان های طبیعی

 1. سیر

خواص ضد میکروبی سیر برای از بین بردن باکتری های شوره زا عالی است. سیر را له کنید و به پوست سرتان بمالید. اگر بوی تند سیر اذیتتان می کند، آن را با عسل مخلوط کنید.

درمان های طبیعی

 1. روغن زیتون

روغن زیتون یکی از درمان های سنتی برای شوره است. ده قطره روغن زیتون را به پوست سرتان بمالید و سرتان را با کلاه پلاستیکی بپوشانید و بگذارید شب تا صبح روی سرتان بماند. صبح روز بعد با شامپوی همیشگی سرتان را بشورید. می توانید از شامپوی حاویِ روغن زیتون نیز استفاده کنید.

درمان های طبیعی

 منبع : فرادید

.

منبع : irsci.com

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات