هموگلوبین پایین

آکاایران: مقدار هموگلوبین پایین: علائم، علل و درمان

آکاایران: شمارش هموگلوبین پایین می تواند ارگان های حیاتی را از اکسیژن محروم کند که می تواند عواقب شدیدی را ایجاد کند. اگر دچار علائم مانند ضربان قلب سریع هستید دکتر را ببینید گلبول های قرمز حاوی پروتئین هموگلوبین هستند همچنین به عنوان Hb یا Hgb شناخته می شود.

به گزارش آکاایران: این مولکول اکسیژن را از ریه ها به قسمت های مختلف بدن منتقل می کند. میزان هموگلوبین طبیعی در مردان 13.8 تا 17.2 گرم در دسی لیتر خون و در زنان 12.1 تا 15.1 گرم در دسی لیتر است. محدودیت های طبیعی برای کودکان با جنس و سن آنها متفاوت است.
شمارش هموگلوبین پایین معمولاً در آزمایش خون معمولی دیده می شود. برای مردان، آن کمتر از 13.5gm / dL است و برای زنان، آن زیر 12gm / dl است. معمولاً نتایج آزمایش خون فقط یک کاهش جزئی از سطح نرمال را نشان می دهد که ممکن است از لحاظ بالینی معنی دار نباشد و باعث نشانه ها نشود. با این حال، اگر کاهش سطح هموگلوبین قابل توجه و منجر به علائم شود ممکن است یک بیماری زمینه ای ایجاد کننده آن باشد. این تعداد غیر طبیعی هموگلوبین به عنوان کم خونی شناخته شده است.

علل تعداد کم هموگلوبین

کاهش جزئی هموگلوبین لزوماً نشانگر یک بیماری نیست. بعضی از افراد با شمارش کم هموگلوبین، مثل زنانی که قاعدگی یا باردار دارند با آن سازگار هستند.
تعداد قابل توجهی هموگلوبین پایین ممکن است با بیماری یا هر شرایطی که سبب شود خون دارای تعداد بسیار کم گلبول قرمز خون (RBC) شود، همراه می باشد. اگر بدن تولید تعداد کمی از RBC نسبت به حالت طبیعی داشته باشد این اتفاق می افتد اگر این سلول های خونی سریع تر از آنچه که ایجاد می شوند، تخریب شوند و یا اگر خونریزی رخ دهد سبب کاهش هموگلوبین می شود.
برخی حالت ها و بیماری ها سبب ساختن RBC کمتری نسبت به حالت طبیعی می شوند و شامل موارد زیر می شوند:
کمبود ویتامین
کمبود آهن
کم خونی آپلاستیک
مولیپل میلوما
لوسمی
سندرم های میلودیسپلاستیک
سرطان
سیروز
بیماری کلیوی
لنفوم هوچکین (بیماری هوچکین)
هیپوتیروئیدی (ضعیف تیروئید)
لنفوم غیر هوچکین
مسمومیت سرب
داروها مانند داروهای ضد رتروویروسی و داروهای شیمی درمانی
هنگامی که بدن RBC را سریع تر از تولید آنها تخریب می کند مقدار هموگلوبین کم می شود که این موارد عبارتند از:
طحال بزرگ
کم خونی سیکل سل
پورفیری
واسکولیت
تالاسمی
از دست دادن حاد یا مزمن نیز منجر به کاهش میزان هموگلوبین می شود و این می تواند به دلیل هر یک از این موارد باشد:
تروما یا جراحی
خونریزی داخلی یا خونریزی
اهدای خون مکرر
خونریزی قاعدگی شدید
اغلب خونریزی بینی

علائم مقدار هموگلوبین پایین

فردی که دارای سطح کم هموگلوبین است ممکن است هیچ علامتی را احساس نکند. برخی ممکن است علائم خفیف سرگیجه را تجربه کنند اما افرادی که به طور متوسط کم خونی دارند ممکن است احساس خستگی کنند و ممکن است سردرد، کمبود تمرکز یا خستگی را تجربه کنند. مقدار بسیار کم هموگلوبین توانایی بدن را برای حمل اکسیژن به اندامهای حیاتی کاهش می دهد. این ممکن است منجر به تنگی نفس و افزایش میزان ضربان قلب شود که این بدان معناست که بدن بدنبال جبران کردن خروجی قلب است. این ممکن است منجر به تپش قلب و درد قفسه سینه شود.
نشانه های قابل مشاهده از مقدار هموگلوبین پایین شامل رنگ پریدگی پوست، لثه ها و بستر ناخن است. در موارد جدی، سینه ها و پاها ممکن است تورم ایجاد شود و فرد ممکن است عرق بیش از حد، سوزش سر دل، استفراغ، کبودی و خون در مدفوع ایجاد کند. توسعه مغزی ضعیف در کودکان اتفاق می افتد که ممکن است به عنوان اختلالات رفتاری و عملکرد ضعیف تحصیلی مشهود باشد.

درمان شمارش هموگلوبین پایین

تست خون: یک آزمایش خون معمولی اگر تعداد هموگلوبین پایین داشته باشید نشان می دهد. علت اصلی آنمی، در صورت وجود، با انجام یک سابقه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و سایر آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده می شود.
داروها و مکمل ها: پزشکان معمولاً مکمل های آهن و ویتامین را برای بهبود سطح هموگلوبین تجویز می کنند. اگر چه این مکمل ها ممکن است فاقد نسخه به دست آیند بهتر است با پزشک مشورت کنید که می تواند دوز مناسب و نوع مکمل را بسته به شرایط سلامتی بیمار توصیه کند. ممکن است داروهای دیگر برای درمان بیماری زمینه ای که باعث کم شدن میزان هموگلوبین افراد می شود مورد نیاز باشد.
رژیم غذایی: رژیم غذایی مناسب، شامل غذاهای حاوی مقدار زیادی آهن، توصیه می شود. مواد غذایی توصیه شده از آهن عبارتند از گوشت قرمز، صدف، میگو، سبزیجات برگ سبز، لوبیا، نخود فرنگی، غلات، کشمش و زردآلوی خشک.
قبل از افزایش میزان هموگلوبین، ممکن است چند ماه طول بکشد تا مکمل ها و رژیم غذایی سبب بهبودی شود. بنابراین، افرادی که در معرض خطر ابتلا به کمبود هموگلوبین هستند باید میزان کافی غذای دارای آهن مصرف کنند تا از آن جلوگیری شود.

چه هنگامی به دنبال کمک پزشکی باشید

یک سطح هموگلوبین پایین معمولاً پس از شمارش کامل خون کشف می شود. در مورد وضعیت خود، به ویژه هنگامی که این علائم را تجربه می کنید، از پزشک خود سوال کنید:
خستگی مزمن
تنگی نفس
کمبود انرژی
ضربان قلب سریع
کم رنگ بودن پوست، بستر ناخن و لثه
پزشک شما ممکن است آزمایش های دیگری را برای تعیین مقدار هموگلوبین درخواست نماید و ممکن است مکمل ها و داروهای مناسب را تجویز کند.

.

منبع : foodregime.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هموگلوبین پایین نشانه چیست , هموگلوبین پایین چیست

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات