در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد 8 روش خیلی مفید برای کاهش وزن و لاغر شدن ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

لاغر شدن
آکاایران: 8 روش خیلی مفید برای کاهش وزن و لاغر شدن
  • آکاایران: بررسی ها نشان داده اند هنگامی که سبزیجات با آب مخلوط می شوند، رضایت بخش تر از زمانی هستند که به تنهایی خورده می شوند. یک کاسۀ سوپ، به نسبت کم کالری است و آبی که در آن وجود دارد سبب می شود که پیام سیری زودتر به مغز برسد
به گزارش آکاایران: علی پزشکی؛ دانشجوی کارشناسی ارشد، علوم بهداشتی در تغذیه
 
اغلب مردم با شنیدن عبارت «خوراکی سالم» برداشت منفی می کنند و این گونه می پندارند که خوراکی های سالم، خوشمزه و دلچسب نیستند. اما اینطور نیست. برای لاغر شدن و لاغر ماندن بایستی این ذهنیت را که خوراکی های سالم به اندازۀ خوراکی های مورد علاقه تان، رضایت بخش نیستند را تغییر دهید. در واقع بسیاری افراد پس از آشنایی با این گونه خوراکی ها، طعم، ترکیب و بوی آنها را به خوردنی های ناسالم ترجیح می دهند. در ذهن ما این گونه جا افتاده است که غذاهای کم چرب، خوشمزه و درست و حسابی نیستند. اما در بسیاری موارد خوراکی های کم چرب و کم کالری از انواع پرکالری شان قابل تشخیص نیستند و چه بسا گاهی خوشمزه ترند! بنابراین کنار گذاشتن این اندیشه که خوراکی های کم چرب به خوشمزگی خوراکی های پرچرب نیستند، اهمیت دارد. از آنجا که از ابتدا ذائقه تان به خوراکی های پرکالری عادت کرده است گمان می کنید که خوشمزه ترند. نکات زیر به شما کمک می کند تا در این مسیر، موفق تر عمل کنید.
۱- نوع کم چرب خوراکی های مورد علاقه تان را امتحان کنید
انتخاب نوع کم چرب یا فاقد چربی خوراکی ها به کاهش دریافت کالری کمک می کند. یک فنجان شیر فاقد چربی ۶۰ کالری کمتر از یک فنجان شیر پرچرب انرژی دارد. می توانید مقداری ماست کم چرب با شکر بخورید و با این حال ۷۰ کالری کمتر از زمانی که ماست پرچرب می خورید، انرژی بگیرید. ۱۰۰ گرم پنیر کم چرب، در حدود ۱۲۰ کالری کمتر از همین میزان پنیر پرچرب، انرژی دارد. پس به هنگام خرید، به برچسب خوراکی ها دقت کنید تا مطمئن شوید که کم چرب، کم شیرین و بطور کلی کم کالری باشند. اگر حذف کامل سیب زمینی از رژیم غذایی برای تان دشوار است، نوع کبابی آن را که ۴۰ کالری کمتر از انواع معمولی اش دارد، بخرید.
۲- یک کاسه سوپ بخورید
بررسی ها نشان داده اند هنگامی که سبزیجات با آب مخلوط می شوند، رضایت بخش تر از زمانی هستند که به تنهایی خورده می شوند. یک کاسۀ سوپ، به نسبت کم کالری است و آبی که در آن وجود دارد سبب می شود که پیام سیری زودتر به مغز برسد. همچنین از آنجا که سوپ بطور معمول داغ سرو می شود، نمی توانید به سرعت آن را میل کنید و ناچارید قاشق قاشق بخورید. بهتر است موادی همچون گوجه فرنگی، غلات سبوس دار، لوبیا، سبزیجات و کمی گوشت فاقد چربی به سوپ خود اضافه کنید.
۳- به جای سرخ کردن کباب، آن را تنوری یا بخارپز کنید
شیوۀ طبخ خوراک، نقش بزرگی در روند کاهش وزن دارد. برای کاهش مصرف کالری، خوراک تان را به گونه ای دیگر تهیه نمایید. یکی از دلایل پرکالری شدن خوراک، سرخ کردن آن است که خطر سرطان زایی را نیز افزایش می دهد. یک گرم چربی ۹ کالری دارد، حال آنکه کربوهیدرات و پروتئین در هر گرم ۴ کالری دارند. ۱۵۰ گرم سینۀ مرغ تنوری ۲۶۰ کالری و ۵ گرم چربی دارد، اما همین میزان سینۀ مرغ سرخ شده ۴۰۰ کالری و ۲۱ گرم چربی دارد. بنابراین بکوشید گوشت، مرغ و ماهی را به جای سرخ کردن، کبابی، تنوری یا بخارپز کنید.
۴- فاقد استفاده از چربی خوراک تان را طعم دار نمایید
علت اصلی خوشمزه بودن غذاهای ناسالم، چربی است. هنگامی که چربی را از غذاهای پرکالری حذف می کنید، بی مزه می شوند. به این ترتیب یا آنقدر می خورید تا به رضایت برسید یا باز به سراغ نوع پرچرب آن می روید. برای پیشگیری از این مسأله باید خوراک تان را به کمک طعم دهنده هایی مانند ادویه های گوناگون مزه دار کنید. اگر باز هم جای خالی چربی را احساس کردید، کمی روغن زیتون به خوراک تان اضافه کنید تا هم از خوردن لذت ببرید و هم از روغن سالمی استفاده کرده باشید.
۵- با کمک ادویه ها به میل به شیرینی پاسخ دهید
راه های زیادی وجود دارد که فاقد پناه بردن به کیک، شیرینی، شکلات و بستنی به میل به شیرینی تان پاسخ دهید. یکی از این شیوه ها افزودن ادویه به یک سری خوراکی هاست. می توان با استفاده از موادی نظیر وانیل، دارچین، میخک، زنجبیل و دیگر چاشنی های متداولی که به شیرینی های قنادی می افزایند، دسرهای خانگی درست کرد.
۶- به جای آبمیوه یا میوۀ خشک، خود میوه را بخورید
خوردن میوۀ کامل به کاهش وزن کمک می کند. میوه ها دارای ویتامین ها  و املاح معدنی هستند و با فیبر و آبی که دارند، حس سیری و رضایت ایجاد می کنند. آبمیوه های تجاری اغلب شکر و در نتیجه کالری بیشتری دارند. از طرفی حتی قند آبمیوۀ طبیعی هم که گوشت و پوست آن گرفته شده، به سرعت جذب خون می گردد و به همین دلیل چیزی نمی گذرد که باز هم احساس گرسنگی و ضعف می کنیم. همچنین آبمیوه، آن حجمی که خود میوه دارد و به واسطۀ آن باعث سیری می شود را ندارد.
۷- غذاهای تند بخورید
خوراکی های تند به ویژه انواع فلفل های قرمز به بالا رفتن سوخت و ساز بدن کمک می کنند. این خوراکی ها کالری سوزی را به دو تا سه ساعت پس از خوردن غذا افزایش می دهند. گرمایی که از کپسایسین (جزء فعال فلفل قرمز) تولید می شود، دمای بدن را افزایش می دهد و سطح متابولیسم را به طور موقت تا ۳۰درصد بالا می برد. خوردن غذاهای تند از طریق ایجاد حس رضایت نیز باعث کاهش کالری دریافتی نیز می شوند. در ضمن هنگامی که خوراکی های تند می خوریم، تشنه می شویم و آب می نوشیم که این امر خود به بروز احساس سیری کمک می کند.
۸- هر روز چای سبز بنوشید
پژوهش ها نشان داده اند که چای سبز به سوختن چربی و افزایش متابولیسم کمک می کند. چای سبز دارای ترکیبات ویژه ای به نام پلی فنول های کاتچین است. این آنتی اکسیدان ها با افزایش اکسیداسیون چربی و گرمازایی، به روند کاهش وزن کمک می کنند. چای سبز همچنین به کاهش جذب چربی غذایی کمک می نماید. آنتی اکسیدان دیگری که در این چای وجود دارد، اپی گالو کاتچین گالات نامیده می شود که نقش مؤثری در تنظیم گلوکز خون و در نتیجه کاهش اشتها دارد.
.
منبع :
8 روش خیلی مفید برای کاهش وزن و لاغر شدن گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات