در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد اسپری هایی که به عنوان مواد پاک کننده مصرف می شوند با ابتلا به آسم ارتباط دارند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: اسپری هایی که به عنوان مواد پاک کننده مصرف می شوند با ابتلا به آسم ارتباط دارند
بهداشت, روی خط خبرگزاری ها
به گزارش آکاایران: پژوهشگران می گویند : استفاده از پاک کننده های خانگی که به صورت اسپری حداقل یک بار در هفته مورد استفاده قرار می گیرند می توانند فرد را در معرض ابتلاء به آسم قرار دهند.
یک کارشناس بهداشتی در “مرکز تحقیقات همه گیرشناسی زیست محیطی”  هشدار داد: استفاده از افشانه هایی که برای نظافت خانه مورد استفاده قرار می گیرد، در افزایش موارد ابتلا به آسم نقش دارد.
یک کارشناس بهداشتی  گفت: کلر، مواد سفید کننده، ضد عفونی کننده ها و سایر مواد تمیز کننده، می تواند موجب ابتلا به آسم و وخیم تر شدن علایم موجود شود.
وی  هشدار داد: نظافت چی ها و کارگران بخشهای سلامت که از این محصولات دربیمارستانها استفاده می کنند، به ویژه در معرض خطر هستند.
مطالعات قبلی شیوع بالاتر آسم را در میان نظافت چی ها، زنان خانه دار و پرستاران نشان داده است.
وی خاطر نشان کرد: استنشاق مواد سفید کننده، آمونیاک، اسیدها، حلال ها و لکه برها بیش از یک بار در هفته خطر ابتلا به آسم و یا خس خس سینه را ۲۰ درصد افزایش می دهد.
افرادی که مرتب از محصولات پاک کننده استفاده می کنند همانند افرادی که این محصولات را برای طولانی مدت مصرف می کنند، با بیشترین احتمال ابتلا به آسم مواجه هستند.
علاوه بر این قدرت یک محصول، بر خطر ابتلا به آسم تاثیر دارد.
وی با اشاره به اینکه شمار افراد بسیار زیادی در معرض خطر است ، بر ضرورت توجه به مصرف گسترده محصولات پاک کننده در خانه ها تاکید کرد.
در مطالعات قبلی این موضوع که استفاده از پاک کننده ها سبب تشدید علائم آسم در افرادی که مبتلاء به این بیماری هستند روشن شده بود ولی در مطالعه ای که اخیراً انجام پذیرفته تمامی افراد مورد تحقیق افراد سالمی بودند که هرگز علائم بیماری آسم و خود بیماری را تجربه نکرده بودند.
با بررسی و تحقیق بر روی ۳۵۰۰ نفر از افراد سالم که حداقل یکبار در هفته از اسپری های پاک کننده یا خوشبو کننده هوا در منزل استفاده کرده بودند در طی ۹ سال پی گیری مشخص گردید که ریسک ابتلاء به آسم در ۷۶ درصد مردان و ۴۵ درصد زنان افزایش یافته است لذا دانشمندان توصیه نموده اند که حتی الامکان مردم از اسپری ها کمتر استفاده کنند .
استفاده از پاک کننده هایی که بصورت مایع هستند کم ضررتر می باشند. همچنین در هنگام نظافت پنجره ها را باز گذاشته تا تبادل هوا برقرار گردد و در حین کار از ماسک استفاده نمایند.
http://drsalam.iribtv.ir
.
منبع :
اسپری هایی که به عنوان مواد پاک کننده مصرف می شوند با ابتلا به آسم ارتباط دارند
اسپری هایی که به عنوان مواد پاک کننده مصرف می شوند با ابتلا به آسم ارتباط دارند گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات