آکاایران:  

رعایت رژیم غذایی ثابت و مختصر، و تغییر در سبک فعالیت بدنی می تواند به ایجاد تفاوت هایی ماندگار در وزن و اندام تان منجر شود. منظورمان از فعالیت بدنی ”یک پیام ساده دارد؛ فعال و با تحرک بمانید”. در برنامه های روزانه تان به فعالیت های سازنده توجه و تمرکزی بیش تری داشته باشید؛ خواه می خواهید به باشگاه بروید، یا این که به سادگی به جای استفاده از خودرو، مسیرهای کوتاه را پیاده طی کنید، یا به جای استفاده از آسانسور، از پله استفاده کنید.

به گزارش آکاایران: برخی افراد به مناسبت شروع فعالیت های بدنی جدید در برنامه ی روزانه شان، هر روز جشن می گیرند و حسابی با غذاهای دلچسب از خودشان پذیرایی می کنند! وی تاکید می کند: “ هیچ وقت میزان کالری هایی را که با فعالیت های بدنی می سوزانید، دست بالا نگیرید، و به عنوان جایزه، بیش تر یا به اندازه ی آن کالری ها غذا نخورید. ”

یک ماه پیش روی تان است که می توانید با تغییرات آسان ولی موثر که برای هر نیاز و سطح تناسب اندامی مناسب هستند، به آرزوی همیشگی تان دست یابید. این کارها را انجام دهید تا به اندام دلخواه و شکمی صاف و زیبا برسید.

تناسب اندام

آکاایران: یاد بگیرید چطور در 30 روز لاغر شوید و به تناسب اندام برسید

مطلب مرتبط: یک صبحانه رژیمی خوشمزه برای کوچک شدن شکم

روز نخست: برای خود برنامه و هدف تعیین کنید

یک برنامه ی خاصِ تن درستی برای هفته های پیش رو تعیین کنید و بنویسید (مثلا به این قضیه فکر کنید: ” من برای دو هفته، روزی دو وعده غذای سالم می خورم ”) و حتما این برنامه را مو به مو رعایت کنید. به یاد داشته باشید: این نقطه ی شروع است، پس خیلی به خودتان سخت نگیرید.

تناسب اندام

روز دوم: انبار غذایی تان را پاکسازی کنید

محصولات غذایی را با این سه نوع برچسب از یخچال و انبار غذایی تان حذف کنید: “ کم چربی ”، ”چربی کاهش یافته ” ، “ بدون چربی ” . این سه نوع محصول نسبت به محصولات اصلی و پرچرب غالبا نمک، قند، و حتی کالری بیش تری دارند.

تناسب اندام

روز سوم: خودتان را وزن کنید

پژوهش ها به ارتباط بین وزن کشی منظم، و کسب نتایج بهتر در کاهش وزن دست یافتند.

تناسب اندام

روز چهارم: کمی فعالیت کنید

قدم بزنید، سریع راه بروید، دوچرخه سواری کنید، شنا کنید – هر کدام که خودتان دوست داشتید! و فراموش نکنید که حتما برای این کار زمان تعیین کنید.

تناسب اندام

روز پنجم: بشقاب تان را کوچک تر کنید

پژوهش های جدید نیز این ترفند قدیمی رژیم غذایی را تایید کرده اند: بشقاب و به طور کلی، لوازم غذاخوری کوچک تر به رعایت سهمیه ی غذایی تعیین شده کمک می کند و به طور طبیعی، میزان کالری دریافتی تان را کاهش می دهد.

تناسب اندام

روز ششم: انواع حرکت شنای پرنده-سگ را امتحان کنید

به حالت شنا، دست ها و پنجه ها ی پای تان را روی زمین قرار دهید، سپس بدون تغییر این وضعیت، یک دست و پای مخالف آن را بالا بیاورید؛ این کار را ۱۰ بار تکرار کنید؛ سپس، جای دست و پای تان را عوض کنید.

تناسب اندام

روز هفتم: از آووکادو به جای کره استفاده کنید

خیلی ها به خاطر طعم خوشمزه ی تُست آووکادو، دوست دارند آووکادو را جایگزین کره کنند. ولی می توانید این کار را در خیلی از دستورهای غذایی دیگر نیز انجام دهید؛ ۲/۱ قاشق غذاخوری آووکادو به جای ۱ قاشق غذاخوری کره.

تناسب اندام

روز هشتم: نگاه دقیق تری به آشپزخانه تان بیندازید

آیا در آشپزخانه تان خوراکی هایی دارید که وقتی شروع به خوردن شان می کنید، دیگر نمی توانید جلوی خودتان را بگیرید؟ (ذرت بوداده ی کره ای یا اسمارتیز و چیپس و غیره) بررسی کنید چه چیزهایی در آشپزخانه وسوسه تان می کنند؛ سه تا از آن هایی را که ممکن است شما را از مسیر رسیدن به هدف باز دارند، بیرون بیندازید.

روز نهم: بلند شوید و حرکت کنید

قدم بزنید، ماهیچه های تان را بکِشید، یا حتی بشین پاشو بروید – تقریبا هر یک ساعت یک بار این کارها را انجام دهید. پژوهش های جدید نشان داده اند نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری های مزمن را در شما بیش تر می کند – حتی اگر ورزشکار باشید.

تناسب اندام

روز دهم: بار دیگر خود را وزن کنید

اگر فکر می کنید وزن کشی روحیه تان بهتر می کند، هفته ای یک بار این کار را انجام دهید. پژوهش ها به تازگی نشان داده اند، وزن کشی حداقل هفته ای یک بار می تواند شما را در مسیر رسیدن به هدف کمک کند. به گفته ی پژوهش گران، وزن کشی مکرر ممکن است برخی آدم ها را نیز دچار ناامیدی کند – البته به این نکته دقت کنید، همیشه عددی که ترازو نشان می دهد با میزان کاهش وزن واقعی تان یکسان نیست، زیرا تراکم ماهیچه ها از چربی بیش تر است.

تناسب اندام

روز یازدهم: فعالیت تان را بیش تر کنید

در روز چهارم، تصمیم گرفتید تا حد توان بدوید، قدم بزنید، یا دوچرخه سواری کنید. امروز زمان و مقدار آن را بیش تر و یک رکورد شخصی جدید برای خود ثبت کنید.

تناسب اندام

روز دوازدهم: ساندویچِ باز درست کنید

فقط از یک رویِ نان برای درست کردن ساندویچ استفاده کنید و روی دیگر آن را بردارید؛ با این کار ۱۰۰ کالری کم تر دریافت می کنید. البته می توانید به جای نان از کاهو به عنوان پوشش ساندویچ استفاده کنید.

تناسب اندام

روز سیزدهم: کمی چیزهای تند به شام تان اضافه کنید

خوراکی هایی مانند فلفل قرمز و سس تند دارای خاصیت حرارت زایی هستند؛ به این صورت که با مصرف این خوراکی ها واقعا می توانید بیش تر کالری بسوزانید. همیشه سعی کنید فلفل قرمز خردشده به سالادتان اضافه کنید.

تناسب اندام

روز چهاردهم: برنامه ی جدیدی تعیین کنید

دو هفته گذشت! برنامه ی جدیدی بنویسید، یا برنامه ی روز اول را گسترش دهید. ( آیا در برنامه ی قبلی قرار گذاشتید روزی دو وعده غذای سالم بخورید؟ سعی کنید برای یک هفته سه وعده در روز غذای سالم بخورید.)

تناسب اندام

روز پانزدهم: یک تخم مرغ در صبحانه تان بشکنید

غذایی مملو از پروتئین در شروعِ روز می تواند مدت زمان بیش تری سیر و پرانرژی نگه تان دارد. در این میان، استفاده از تخم مرغ راحت ترین ( و شاید خوشمزه ترین) راهی است که می توانید یک ماده ی مغذی و کامل به عنوان صبحانه داشته باشید – زیرا می توانید آن را به اشکال مختلف استفاده کنید: نیمرو، پخته، یا ساندویچ.

تناسب اندام

روز شانزدهم: فعالیت ورزشی جدید انجام دهید

پژوهشی در ۲۰۱۵ نشان داد زنانی که ۳۰ دقیقه فعالیت های ایروبیک جدید انجام می دهند، نسبت به آن هایی که دائما یک نوع فعالیت بدنی انجام می دهند، بیش تر از ورزش شان لذت می برند.

روز هفدهم: صبح را با ورزش شروع کنید

کمی عرق ریختن در اول صبح باعث می شود در کل روز به طور ثابت سوخت وساز بدن تان بهتر شود.

تناسب اندام

روز هجدهم: از وزنه ی کتری یا کتل بل استفاده کنید

وزنه ی کتری را ۱۰ تا ۱۵ دفعه با دستان باز، تا بالا بکشید و سپس تا بین پاهای تان پایین بیاورید. به این حرکت نوسان وزنه ی کتری (kettlebell swings) می گویند.

تناسب اندام

روز نوزدهم: به سبزیجات روی بیاورید

آیا می توانید تا سه روز آینده را بدون گوشت سپری کنید؟ پس حتما این کار را بکنید. پژوهش ها نشان داده اند شاخص توده ی بدنی (BMI) آدم های گیاه خوار معمولا کم تر از دیگران است.

تناسب اندام

روز بیستم: به آب روی بیاورید

تا پایان ماه باید آب را به نوشیدنی اصلی روزانه تان تبدیل کنید. البته عیبی ندارد صبح ها یک فنجان چای یا قهوه، و هر از گاهی نیز آب انگور بنوشید.

تناسب اندام

روز بیست و یکم: تمام روز را به شکل نامحسوس ورزش کنید!

همه جا را به چشم باشگاه ورزشی ببینید! پیش از مسواک، با تکیه به دیوار، کمی بشین پاشو بروید؛ قبل از حمام ۱۰ تا ۱۵ بار شنا بروید؛ مسیر بین اتاق تلویزیون را تا دستشویی را با پرش و جهش طی کنید.

تناسب اندام

روز بیست و دوم: از ساعت ناهاری هم استفاده کنید

به جای آن که کل ساعت ناهاری را در غذاخوری اداره (یا بدتر، پشت میز کارتان) صرف کنید، دست یکی از همکاران تان را بگیرید و نیمه ی اول ساعت ناهاری را در بیرون از اداره کمی قدم بزنید.

تناسب اندام

روز بیست و سوم: چیزهای جدید پیدا کنید

یک میوه و یک سبزی جدید بخورید که قبلا کم تر آنها را می خوردید. فقط حدود ۱۳ درصد از بزرگسالان روزانه به اندازه ی توصیه شده(یک تا دو فنجان) میوه می خورند، و کم تر از ۹ درصد آنها به اندازه ی لازم (۲ تا ۳ فنجان) سبزی مصرف می کنند.

تناسب اندام

روز بیست و چهارم: طناب بزنید

یک دقیقه طناب بزنید؛ کمی استراحت کنید و باز هم یک دقیقه ی دیگر طناب بزنید. ۵ دفعه این کار را تکرار کنید. روش طناب زدن تان را نیز تغییر دهید؛ گاهی جفت پا، گاهی یک پا در میان، گاهی نیز زانوهای تان را بالا بیاورید.

تناسب اندام

روز بیست و پنجم: تاباتا را امتحان کنید

از وزن بدن تان در ورزش استفاده کنید – سبک تاباتا! ۲۰ ثانیه بالا و پایین بپرید، شنا بروید، دراز و نشست بروید و حرکت بورپیس انجام دهید؛ و بین هر کدام ۱۰ ثانیه استراحت کنید. این کارها را دو بار تکرار کنید.

تناسب اندام

روز بیست و ششم: آب رسانی را فراموش نکنید

قبل از هر وعده ی غذایی نیم لیتر آب بخورید. این کار باعث می شود بیش تر احساس سیری کنید، کالری کم تری مصرف کنید و به بدن تان آب کافی برسانید.

تناسب اندام

روز بیست و هفتم: از وسایل جدید در باشگاه استفاده کنید

کش ورزشی، توپ بوسو، و وزنه های مچ پا می توانند در سوزاندن کالری بیش تر به شما کمک کنند.

روز بیست و هشتم: احساس قدرت می کنید؟

تا پایان امروز ۵۰ بار بورپیس بروید.

تناسب اندام

روز بیست و نهم: کینوآ میل کنید

کینوآ، این دانه ی سرشار از فیبر را می توانید حتی در پختن کیک نیز استفاده کنید.

تناسب اندام

روز سی ام: برنامه ی ماه آینده را تعیین کنید

نسبت به یک ماه پیش قطعا خیلی تغییر کرده اید؛ خود را برای یک ماه دیگر آماده کنید.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات