در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد GPS مغز را از کار می اندازد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: GPS مغز را از کار می اندازد
GPS مغز را از کار می اندازد
GPS مغز را از کار می اندازد -
آکاایران: GPS مغز را از کار می اندازد

GPS مغز را از کار می اندازد

در مسافرت های نوروزی عده ای زیادی از مردم برای شناسایی جاده ها و راه ها به استفاده GPS تلفن همراه خود میپردازند برای گم نشدن از ان کمک میگیرند.

به گزارش آکاایران: اما باید بدانید که امواج GPS مغز انسان را غیرفعال میکند مخصوصاً اگر نوزاد یا شخص کهن سال به همراه دارید برای آنها بسیار مضر خواهد بود.
مجله آکا ایران؛ به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در این تحقیقات عملکرد مغز ۲۴ داوطلب را هنگام استفاده از یک نسخه شبیه سازی شده از سیستم ناوبری Soho در شهر لندن، بررسی کردند.
در این آزمایش تمرکز اصلی محققان بر دو بخش هیپوکامپوس و غشای جلویی مغز بود.
هیپوکامپوس وظیفه اداره حافظه و راهبری را بر عهده دارد و غشای جلویی مغز عملکردهای برنامه ریزی و تصمیم گیری را انجام می دهد.
هنگامی که داوطلبان بدون کمک نرم افزار Soho راهبری می کردند و به خیابان های جدید می رفتند، محققان فعالیت های عصبی را در هر دو بخش مغز تشخیص دادند؛ اما زمانی که داوطلبان برای راهبری در خیابان ها از GPS استفاده می کردند، هردو بخش مغز آن ها غیرفعال بود.

 خطرات GPS برای سلامتی

محققان معتقدند هنگامی که شخص در حال راهبری در خیابان ها است، مغز او مجموعه ای از مسیرهای قابل استفاده برای رسیدن به مقصد را به تصویر می کشد و به عبارت دیگر به طور همزمان از یک نقشه اصلی و چند نقشه پشتیبان برای حرکت در محیط و تعامل با موقعیت های مختلف بهره می برد.
در این تحقیقات مشخص شد هیپوکامپوس حرکت در مسیرهای مختلف را در مغز شبیه سازی می کند؛ در حالی که غشای جلویی مغز به فرد کمک می کند تا تشخیص دهد که کدام یک از این مسیرها او را به مقصد می رساند.
اما هنگامی که برای مسیریابی از فناوری هایی مانند GPS استفاده می شود، این بخش های مغز غیرفعال می شوند و واکنشی نسبت به شبکه خیابان ها نشان نمی دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
جی پی اس به سامانه موقعیت یابی جهانی اطلاق می شود که منظومه ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکت های کوچکی نیز ماهواره ها را در مسیر صحیح نگاه می دارد.
 
.
منبع :
GPS مغز را از کار می اندازد گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات