فشارخون بالا

آکاایران: با نور خورشید فشارخون بالا را تنظیم کنید

فشارخون بالا

آکاایران:  تنظیم فشار خون

فشارخون

قبلا اطلاع داشتیم که نور خورشید برای مبتلایان به فشارخون بالا بسیار خوب است ولی اینک تعدادی از دانشمندان بریتانیایی علت آن را پیدا کرده اند. مگر خورشید چه چیزی دارد که فشارخون را تنظیم میکند. اکنون نتیجه کشفیات این دانشمندان را باهم میخوانیم

به گزارش آکاایران: آنچه آنها دریافتند اینست که اکسید نیتریک موجود در لایه های سطحی پوست به نور خورشید واکنش نشان می دهد و سبب می شوند که رگ ها برای عبور اکسید نیتریت در جریان خون، بازتر شوند و در نتیجه فشارخون پایین بیاید.

مارتین فیلچ، پروفسور دانشگاه ساوت همپتون می گوید، «اینکه پوست در تنظیم فشارخون نقش دارد یک کشف غیرمنتظره است.»

او می گوید، «دوری از نورخورشید و استفاده ی مداوم از ضدآفتاب به دلیل ترس از سرطان پوست، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.»

البته توصیه نمی کند که مردم برای پایین آوردن فشارخون حمام آفتاب بگیرند. آنچه او پیشنهاد می کند اینست که مدتی از روز را بیرون از محیط بسته و در تابش آفتاب بگذرانید.

فلیچ می گوید: «مردم از سرطان پوست می میرند، و نور خورشید تنها عامل خطری است که در سرطان پوست نقش دارد. ما کاملاً از این موضوع آگاهیم و به هیچکس توصیه نمی کنیم تا جایی که می تواند، آفتاب بگیرد. خطر سرطان پوست جدی است ولی جدی تر از آن خطر بیماری های قلبی است. یکی از عوامل اصلی این بیماری ها، فشارخون بالاست»

آفتاب گرفتن زیاد خطر سرطان پوست را افزایش می دهد اما خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد. در حالیکه مرگ ناشی از بیماری قلبی بیشتر از مرگ ناشی از سرطان پوست است.

فشار خون در زمستان بالاتر است و با فاصله گرفتن از خط استوا نیز افزایش می یابد، البته دقیقا روشن نیست که دلیل آن مربوط به تابش نور خورشید باشد.

همین تحقیقات نشان می دهند که نور فرابنفش نیز باعث آزادسازی اکسید نیتریک و در نتیجه پایین آمدن فشارخون می شود.

در این تحقیقات ۲۴ نفر با فشارخون معمولی را در معرض تابش اشعه فرابنفش قراردادند طوری که معادل با ۳۰ دقیقه آفتاب گرفتن باشد. محققان دریافتند که رگ ها بازتر شدند و فشارخون بطور قابل توجهی پایین آمد و سطح اکسید نیتریک خون تغییر کرد.

منبع- پارسی طب

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات