در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری هموکروماتوز را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آهن در خون٬ یک اختلال ارثی در متابولیسم آهن است که در آن تجمع آهن در ارگانها و بافت های مختلف دیده می شود. مشکل اصلی در زیادی جذب آهن از لوله گوارش است. محل اصلی تجمع آهن کبد، غدد درون ریز مانند آدرنال، لوزالمعده و قلب می باشد.

بیماری هموکروماتوز,بیماری هموکروماتوزیس,علائم بیماری هموکروماتوز

هموکروماتوز

آکاایران: هموکروماتوز یک بیماری است که به علت وجود مقدار زیاد آهن در بدن به وجود می آید. وجود آهن در رژیم غذایی برای حفظ سلامت بدن و به ویژه ساخته شدن سلول های قرمز و اکسیژن رسانی به سلول های بدن الزامیست. فقدان آهن می تواند منجر به کم خونی شود و وجود بیش از حد آهن نیز سمی است. بدن چند راه مختلف برای دفع آهن اضافه خود دارد. تجمع آهن در بافت های بدن می تواند باعث بیماری و آسیب دیدن بافت شود.

هموکروماتوز ارثی معمولا از سنین 30 تا 60 سالگی آغاز می شود. البته نوع سریعتر این بیماری می تواند کودکان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر مقدار زیادی آهن در اندام ها، به ویژه قلب، کبد و لوزالمعده جمع شود ممکن است منجر به نارسایی قلبی یا نارسایی کبد شده و حتی می تواند کشنده باشد.

بیماری تعداد بسیار زیادی از افراد مبتلا به هموکروماتوز ارثی بدون نشان دادن هیچ گونه علائمی تشخیص داده می شود. تشخیص علائم این بیماری دشوار است زیرا که آنها در ابتدا اغلب خفیف هستند. خستگی و بی حالی در این افراد شایع است و درد مفاصل و آرتریت نیز ممکن است بروز کند. مشکلات جنسی و به ویژه ناتوانی جنسی در مردان و یا از دست دادن عادت ماهانه در زنان از علائم اولیه مهم هستند که ممکن است خود را نمایان کنند.

اصول درمان مبتنی بر کاهش جذب آهن و افزایش دفع می باشد. استفاده از اهدای خون و فلبوتومی های متناوب موجب افزایش دفع آهن از بدن می شود. گاه از داروی دفروکسامین به عنوان چلات کننده استفاده می شود.

در کشور ما بیماری هموکروماتوز مادرزادی چندان شیوع ندارد و در عوض به دلیل شیوع به نسبت بالای تالاسمی ماژور نوع ثانویه این بیماری شایع تر است و تمام علائم گفته شده را داراست. بیماران دچار تالاسمی ماژور نیازمند تزریق خون به صورت چند هفته یک بار هستند و این خون تزریق شده خیلی زود در بدن آنان می سوزد. از آنجاکه سلول های قرمز خون حاوی مقدار زیادی آهن هستند، مقادیر زیادی از آهن مرتب در بدن این بیماران آزاد می شود. این آهن در اعضای گفته شده تجمع می کند و بیماری های متعدد برشمرده را پدید می آورد. در سال های اخیر داروی دسفرال که به آهن می چسبد و آن را دفع می کند به بازار آمده است که با مصرف مرتب آن، از عوارض گفته شده پیشگیری می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
بیماری هموکروماتوز

بیماری هموکروماتوز

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری هموکروماتوز را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آ
تبلیغات