در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد همه چیز در باره هپاتیت بیماری کبد و کبد چرب ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک هپاتیت کبد را کلیک نمایید و یا در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران : یکی از بیماریهای شایع در سطح جهان که متاسفانه هر روز شاهد گسترش هر چه بیشتر آن می باشیم بیماری هپاتیت است که در چند نوع مختلف در کبد به وجود می آید، این بیماری در ایران نیز به صورت گسترده دیده می شود ، به علت گسترش این بیماری در ایران و جهان ، برای آشنایی بیشتر شما بازدیدکنندگان محترم مقاله ای را گرده آوری کرده ایم به نام همه چیز درباره هپاتیت ، بیماری کبد و کبد چرب که به صورت مفصل درباره این بیماری شایع صحبت میکنیم با ما در قسمت سلامت آکاایران همراه باشید.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می کنند می توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می گردد.

عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدیبروز می کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی های گوارشی و ... است.

هپاتیت ها چه فرقی با هم دارند؟
به نقل از آکاایران : در بسیاری از موارد، ممکن است ابتلا به هپاتیت با ایجاد یرقان همراه نباشد. به این ترتیب شخص ممکن است هیچ گاه نفهمد که به هپاتیت مبتلا شده است؛ اما اگر این هپاتیت به صورت مزمن در بیاید، آن وقت سال ها بعد، بیمار با همین عارضه از پا در خواهد آمد.

در واقع، آنچه هپاتیت را به یک بیماری خطرناک تبدیل می کند، دو عارضه ای است که ممکن است برای هر بیماری پیش بیاید:
1- هپاتیت برق آسا: یک درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی به طور ناگهانی و در عرض چند روز، در واقع کبد خود را از دست می دهند. این آسیب، غیر قابل برگشت است و در این حالت، بیمار نیاز به پیوند کبد خواهد داشت.

2- هپاتیت مزمن: غیر از هپاتیتA که تقریباً در هیچ موردی به صورت مزمن درنمی آید، سایر انواع هپاتیت ها می توانند مزمن شوند. سرانجام هپاتیت مزمن، نارسایی کبد است و مثل هپاتیت حاد، تقریباً هیچ درمان قطعی برای هپاتیت مزمن هم وجود ندارد. گذشته از این، بعضی مبتلایان به هپاتیت، اگر چه ظاهراً بهبود می یابند اما به صورت «ناقل مزمن» در می آیند. این افراد، خودشان مشکلی ندارند اما آلوده کننده ی جامعه و اطرافیان به حساب می آیند.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت A

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می یابد.
هپاتیت حاد ویروسی:

این بیماری یک التهاب شایع کبد ی است که به وسیله ی ویروس های هپاتیتE A,B ,C ,D, ایجاد می گردد.

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می یابد. بی اشتهایی شایع ترین علامت آن است. سایر علایم آن شامل تهوع، استفراغ، درد در ناحیه بالایی شکم، و ادرار تیره و زرد می باشند. بهبودی معمولاً کامل بوده و عوارض طولانی مدت به ندرت دیده می شود.

علایم

علایم بیماری معمولاً تا ۲ ماه به طول می انجامد، اگرچه در بعضی موارد بیمار ممکن است تا ۶ ماه این علایم را داشته باشد:

  • خستگی (پزشکی)
  • تب
  • تهوع
  • بی اشتهایی
  • یرقان و زردی پوست یا چشم ها در اثر بیلی روبین
  • صفرا از جریان خون جدا شده و به ادرار می پیوندد و رنگ آن را تیره می کند
  • اسهال

هپاتیت B
هپاتیت B ، یک بیماری جدی آسیب رسان به کبد است. کبد ، در قسمت فوقانی راست شکم قرار گرفته است. یک ویروس ، سبب این بیماری میشود . ویروس از یک فرد به فرد دیگر ، در اثر تماس ترشحات بدن منتقل می شود ، که می تواند از راههای مختلفی مانند تماس جنسی یا استفاده از سرنگ مشترک باشد. 

چگونه فرد ، به بیماری هپاتیت B ، مبتلا می شود؟
راه های مختلفی برای ابتلا به بیماری هپاتیت B وجود دارد:

همه آنها در اثر تماس ترشحات بدن افراد با یکدیگر به وجود می آید.
شما ممکن است به وسیله یکی از راه های زیر به هپاتیت B مبتلا شوید:
• تماس جنسی با فرد آلوده .
• استفاده از سرنگ مشترک متعلق به فرد آلوده .
• استفاده از سوزن های آلوده برای حجامت و خالکوبی .
• استفاده مشترک از مسواک ، تیغ یا وسایل شخصی فرد آلوده.
هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت


شایعترین نوع هپاتیت در ایران را هپاتیت B و به میزان بسیار کمتر هپاتیت C می باشد. 

اگر شما باردار بوده و مبتلا به بیماری هپاتیت B هستید ، 
می توانید ، بیماری را به جنین خود منتقل نمایید .

 درمان هپاتیت

امروزه داروهای ضد ویروسی متعددی برای درمان هپاتیت مورد استفاده قرار می گیرد. داروی اینترفرون- آلفا دارای اثرات ضد ویروسی بوده و سبب تحریک سیستم دفاعی بدن می شود. تجویز این دارو طبق نظر پزشک صورت می گیرد.

PCR شمارشی (VIRAL LOAD) در تعیین شدت بیماری و میزان پاسخ به درمان داروهای ضد ویروسی کمک فراوانی می کند.

یکی دیگر از داروهایی که در درمان هپاتیت مزمن استفاده می شود، قرص لامیوودین است. این دارو با مهار آنزیم مسئول تکثیر ویروس هپاتیت B ،سبب مهار تکثیر آن و کنترل بیماری هپاتیت مزمن B می شود.

آیا هپاتیت B قابل پیش گیری است؟!

تزریق واکسن ضد ویروس هپایتت B به صورت سه دوز با فواصل صفر، یک ماه و 6 ماه می تواند بیش از درصد، مانع از ابتلا به این بیماری شود. شما هم می توانید با تلقیح واکسن، از ابتلای خود در برابر این عفونت محافظت کنید.

هپاتیت C

هپاتیت سی نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می دهد. ویروس هپاتیت سی (HCV)علت این بیماری است.هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می شود، و پس از چند سال به سیروز کبد می انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، و یا عروق بسیار متورم مری و معده می باشند که این مورد آخر می تواند منجر به خونریزی تا حد مرگ شود. .

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت بیماری کبد

علایم هپاتیت C

بیماری هپاتیت C عموما علامتی از خود نشان نمی دهد. زمانیکه بیماری علامتی داشته باشد، این علایم می تواند شامل:

درمان هپاتیت C

داروهای معمولی که برای درمان هپاتیت C استفاده می شوند، پگینترفرون (peginterferon) و داروهای ضدویروسی می باشند. هدف این داروها:

چه کسانی برای بررسی هپاتیت باید آزمایش دهند؟

- تزریق کنندگان مواد مخدر

- افرادی که روابط جنسی متعدد دارند

- آسیایی ها

بسیاری از افراد، این ویروس را از زمان تولد به همراه دارند.

اگر جواب آزمایش مثبت بود، چه باید کرد؟

اگر هپاتیت A داشتید، دست های خود را مرتب بشویید.

برای هپاتیت B و C، برای خودتان ناخن گیر، ریش تراش و یا مسواک جداگانه داشته باشید و به دیگران هم ندهید.

همه افراد خانواده باید واکسن هپاتیت B را بزنند.

برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

مواد غذایی مفید برای کبد

مصرف بعضی از مواد غذایی طبیعی، فعالیت کبد را در حد مطلوب حفظ می کند. داشتن یک کبد سالم باعث می شود انرژی بیشتر و حال بهتری داشته باشیم. ولی کبدی که بیمار است و به درستی کار نمی کند، باعث احساس خستگی، سردرد، اشکال در تنفس، حساسیت و عدم تحمل بعضی مواد غذایی، مشکلات پوستی و افزایش وزن می شود. 

غذاهای مفید برای کبد به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

1- مواد غذایی که فرآیند سم زدایی و تصفیه کبد را افزایش می دهند.

2- مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که در طی فرآیند سم زدایی از کبد محافظت می کنند.

کدام هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود؟
انتقال هپاتیت معمولا از 2 طریق عمده صورت می گیرد. برخی از این ویروس ها مثل ویروس هپاتیت A و E از طریق آب و غذای آلوده منتقل می شوند. یعنی فرد در اثر زندگی در یک محیط غیر بهداشتی، خوردن آب و غذای آلوده یا تماس با فرد مبتلا به این بیماری، گرفتار می شود. گروه دیگری از هپاتیت ها نیز از طریق خون و فرآورده های آن و رابطه جنسی منتقل می شوند.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت


آیا هپاتیت بر روند زندگی من تأثیری خواهد داشت؟
اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که تنها شما گرفتار این بیماری نیستید. بیش از 4 میلیون نفر در ایالات متحده با یکی از انواع هپاتیتهای ویروسی آلوده هستند. در کشور ما بالغ بر 5/2 میلیون نفر با ویرسهای هپاتیت آلوده هستند و بیشتر این افراد از مشکل خود مطلع نیستند.
اگر چه شما تحت درمان با انترفرون‏الفا هستید، می‏توانید کار کنید وحتی مسافرت کنید. فقط همیشه دارو را به همراه داشته باشید. طرز تلقی شما نسبت به بیماری و چگونگی پذیرش آن عواملی است که وضعیت شما را تعیین خواهد نمود. هر چقدر دید مثبت‏تری داشته باشید وضعیت عمومی شما بهتر خواهد بود. فقط به خاطر بسپارید که صبوری و پایداری در درمان، به شما کمک خواهد کرد تا حداکثر بهره را از اینترفرون‏الفا ببرید.

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله همه چیز در باره هپاتیت بیماری کبد و کبد چرب شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

با مشکل لیپوم میشه ازدواج کردازدواج , ابتلا به هپاتیت b از طریق لب گرفتن , آزمایشات مربوط به بیماری های کبدی , درمان قطعی هپاتیت a در نوزادان , رژیم غذایی بیماران هپاتیت ب , تشخیص هپاتیت از روی آزمایش , رابطه لیپوم با نارسایی کبد , آیا هپاتیت س درمان می شود؟ , آیا سیروز کبدی کشنده است , کدام هپاتیت خطرناکتر است , واکسن هپاتیت هر چند سال , بیماری هپاتیت چیست , علایم مشکلات کبدی , علائم بیماری کبد , عوامل بیماری کبد , پارانشیم چیست؟ , آزمایش هپاتیت , بیماری هپاتیت , انجمن هپاتیت , کبد چرب چهره , هپاتیت کبد

همه چیز در باره هپاتیت بیماری کبد و کبد چرب گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
9 نشانه سمیت کبد (هپاتیت سمی)

9 نشانه سمیت کبد (هپاتیت سمی)

9 نشانه سمیت کبد (هپاتیت سمی) علیرغم اینکه کبد همه کاره است و تا حدودی می تواند دوباره رشد کند به همه مواد ایمنی ندارد. الکل، داروها و حتی گیاهان می توانند به همراه سایر تر
شیوع بالای سه رصدی هپاتیت B در 2 استان

شیوع بالای سه رصدی هپاتیت B در 2 استان

به گزارش ایران استایل شیوع بالای سه رصدی هپاتیت B در 2 استان به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از شبکه هپاتیت ایران، دکتر سید موید علویان گفت: شیوع هپاتیت
روش های درمان

علل و روش های درمان هپاتیت E

⚡⚡⚡ در این بخش مطلب جدیدی برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده ایم که دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید. عنوان مطلب جدیدی که در
با نشانه های ابتلا به هپاتیت C آشنا شوید

با نشانه های ابتلا به هپاتیت C آشنا شوید

با نشانه های ابتلا به هپاتیت C آشنا شوید با نشانه های ابتلا به هپاتیت C آشنا شویدرئیس شبکه هپاتیت ایران ضمن هشدار به کسانی که سابقه رفتار پرخطر مانند اعتیاد تزریقی، خالکوبی در مح
بیماری هپاتیت b

نکات مهم درباره تزریق واکسن بیماری هپاتیت b

نکات مهم درباره تزریق واکسن بیماری هپاتیت b نکات مهم درباره تزریق واکسن بیماری هپاتیت b  مریضی هپاتیت b اکثرا از راه تماس جنسی منتقل می شود که باید نسبت به ابتلای آن واکسیناسیو
بیماری هپاتیت

پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری هپاتیت B

بیماری هپاتیت B, پیشگیری از ابتلا به هپاتیت b, راه های انتقال هپاتیت b پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری هپاتیت B بیماری هپاتیت B, پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری
هپاتیت بی

ایمنوگلوبولین هپاتیت بی - آکا

ایمنوگلوبولین هپاتیت بی موارد مصرف ایمنوگلوبولین هپاتیت بی توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگارکلی ایمنوگلوبولین ها ضروری
همه چیز

همه چیز در باره یک بیماری ترسناک هپاتیت -آکا

همه چیز در باره یک بیماری ترسناک هپاتیت همه چیز در باره یک بیماری ترسناک هپاتیت الفبا ی هپاتیت را بدانید از نظر لغوی هپاتیت به معنای التهاب و ورم کبد است، هپاتیت به دو صورت حا
هپاتیت

آشنایی علایم ابتلا به هپاتیت C -آکا

آشنایی علایم ابتلا به هپاتیت C آشنایی علایم ابتلا به هپاتیت C   رئیس شبکه هپاتیت ایران ضمن هشدار به کسانی که سابقه رفتار پرخطر مثل اعتیاد تزریقی، خالکوبی در محیط غیربهدا
رژیم غذایی

هپاتیت سی و رژیم غذایی -آکا

هپاتیت سی نوعی بیماری است که عموماً کبد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اما یک سری دستورات غذایی وجود دارند که در صورت رعایت می توانند به کنترل بی
هپاتیت

ارتباط مستقیم هپاتیت و کبد - آکا

ما در این مقاله از سایت گهر قصد داریم در مورد  ارتباط مستقیم هپاتیت و کبد  صحبت کنیم. از شما عزیزان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله گهر را همراهی کنید.
پیشگیری

پیشگیری از هپاتیت B - آکا

پیشگیری از هپاتیت B  هپاتیت ب یک بیماری ویروسی است که واگیردار می باشد و موجب تورم بافت کبد می شود. روش های درمان و پیشگیری در ادامه مطلب .... به گزارش پیشگیری از هپاتیت B
تبلیغات