در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد فتق را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: امروزه مردم به بیرون زدگی کشاله ران فتق یا باد فتق می گویند . نکته اینجاست که فتق ممکن است در هرجایی از بدن ایجاد شود . در واقع به جابجایی اعضای بدن از جایگاه طبیعی خود فتق گفته می شود. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد فتق مطالعه کنید.

فتق,جراحی فتق,فتق چیست

فتق چیست

آکاایران: فتق یا باد فتق به پیش رفتگی و خروج یکی از احشا (اندرونه) یا فاسیای اندام یا بخشی از آن در دیواره ای که به طور طبیعی آن را دربر می گیرد از طریق یک معبر یا کانال و یا روزنه آناتومیک گفته میشود. اژهٔ اندرونه یا احشا (مانند روده ٬ جگر و غیره) در کل به تمام اندام های موجود و محصور درون حفره ای از فضای کالبدی یک ارگانیزم گفته می شود. در بدن انسان فضای حفره ای شامل حفره دماغی٬ حفره صدری یا سینه ای٬ حفره شکمی می باشد. فتق تنها در مورد احشای آزاد و یا دارای قابلیت جابجا شدن بواسطه یک بیماری و یا تروما گفته می شود.

انواع مختلفی از فتق وجود داردکه درمانهای متفاوتی دارند. گاه پس از یک سوراخ شدگی بعد از عمل لاپاروسکوپی نیز ممکن است خروج یکی از احشا از جوشگاه اتفاق افتد که به فتق پست-لاپاروتومی(بعد از انجام لاپاروتومی) شناخته می شود.

شایع ترین انواع فتق عبارتند از:
فتق مغبنی و رانی (بافت هم بند ناحیه ی کشاله ران درگیر است)
فتق شکافی (از لابه لای عضلات ناحیه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته است)
فتق نافی (در نوزادان رخ می دهد و مشکل در عضلات اطراف ناف است)
فتق اپی گاستریک (در قسمت فوقانی شکم و بین جناغ سینه و ناف رخ می دهد)
فتق اطراف ناف (در اطراف ناف و بیشتر در خانم ها رخ می دهد)

فتق ها جدار شکم ، فتق های روده ای یا فتق مغزی نیز وجود دارد اما بیشتر مردم فتقهای کشاله ران و ناف را بیشتر می شناسند. فتق های جدار شکم انواع مختلف و علل مختلفی دارد . شایع ترین فتق جدار شکم فتق اینگوینال یا مغبنی (کشاله ران) می باشد که بیشتر در سمت راست دیده می شود. فتق های جدار شکم ممکن است در جاهای مختلف وبه اسمهای گوناگون وجود داشته باشد.

آکاایران: بعضی اوقات فتق ها ( بیشتر در کشاله ران) ممکن است خود را با درد مبهم ناحیه نشان دهد و در معاینه توده ای لمس نشود.و بیمار باشکایت از درد مراجعه کند. در مورد فتق های کشاله ران ممکن است از یک توده کوچک شروع شده و یا تا داخل کیسه بیضه پیشرفت کرده و حتی باعث بزرگ شدن کیسه بیضه ها شده و گاهی تا اندزه یک توپ بسکتبال بزرگ شود که روده های بیمار را نیز در بر گیرد.

علل فتق
 سرفه و برونشیت
سیگار
چاقی
حاملگی
آسیت (اب آوردن شکم)
زور زدن (یبوست ، بزرگی پروستات)
وزن تولد کم تر از ۱۵۰۰ گرم
سابقه ی خانوادگی فتق (هشت برابر)
برش جراحی
وجود یک ضعف در بافت هم بند یا دیواره عضلانی. این ضعف ممکن است از همان آغاز زندگی وجود داشته باشد یا بعداً به وجود آید. فتق های برشی پس از عمل جراحی به وجود می آیند.

درمان فتق

از آنجایی که عوارض فتق می تواند سلامتی و حیات بیمار را تهدید کند در اولین فرصت پس از تشخیص اقدام به درمان الزامی است. اساسی ترین درمان فتق ترمیم به روش جراحی است. جراحی به روش سنتی (باز) و یا لاپاروسکوپی (بسته) انجام می شود. جراحی لاپاروسکوپی خصوصا در مواردی که جراحی باز با شکست مواجه شده و فتق بیمار عود کرده هم چنین در افراد چاق و در مواردی فتق دو طرفه ی کشاله ی ران توصیه می شود. امروزه استفاده از یک وصله (مش) باعث کاهش عود پس از عمل جراحی فتق شده است. در مورد افراد مسن که فتق بزرگ و مزمن دارند، که به راحتی جا می رود و ریسک عمل جراحی از خطر گیر افتادن بیشترباشد از جراحی صرف نظر می شود. فتق نافی کم تر از یک سانتی متر موقع تولد، معمولا طی چهار سال خود به خود بسته می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات