رفلاکس معده

آکاایران: رفلاکس معده و درمان آن

آکاایران: چگونه از شر رفلاکس معده خلاص شویم؟

به گزارش آکاایران: اگر شما دائما احساس سوزش در قفسه سینه و گلوی خود دارید، احتمالا به رفلاکس معده دچار شده اید. عارضه ای که در اصطلاح عامیانه به ترش کردن معروف است. این سوزش پس از خوردن غذا و یا در ساعات پیش از خواب تشدید می شود.

در این حالت اسید معده به مری بازمی گردد و سبب احساس سوزش می شود، که در اصطلاح به آن رفلاکس معده و یا بازگشت اسید می گویند. رفلاکس می تواند باعث سرفه، خشن شدن صدا و احساس مزه تلخی در دهان گردد. همچنین اسید معده می تواند به مری صدمه برساند و عمل بلع را مشکل سازد. در موارد شدیدتر، رفلاکس سبب پدید آمدن سلولهای ناهنجار می شود که این سلولهای ناخواسته می توانند سرطان مری را به همراه داشته باشند. باید توجه داشت که رفلاکس همیشه با سوزش قفسه سینه خود را نشان نمی دهد و می تواند خاموش بماند.

دلایل بروز رفلاکس معده

دلایل بسیاری برای بازگشت اسید به مری وجود دارد. درست عمل نکردن عضلات بخش انتهایی مری، می تواند یکی از این دسته عوامل باشد. در حالت عادی، بخش انتهایی مری برای جلوگیری از بازگشت اسید و مواد غذایی به سمت بالا، بسته می ماند که در برخی افراد این ناحیه به درستی عمل نمی کند و سبب بازگشت اسید به مری می شود.

راههای پیشگیری از رفلاکس معده

۱. تغییر در رژیم غذایی

با تغییر در رژیم غذایی، تا حدود زیادی می توان از بازگشت اسید به مری جلوگیری کرد. مصرف غذاهای کم چرب و پروتئین دار از گزینه های موثر است. وعده های غذایی خود را کمتر و دفعات آن را بیشتر کنید و قبل از آنکه کاملا سیر شوید، دست از غذاخوردن بکشید. همچنین از مصرف نوشیدنی ها و خوراکی های محرک که بازگشت اسید معده را باعث می شوند، خودداری کنید.

نوشیدنی هایی محرک رفلاکس معده:

خوراکی هایی محرک رفلاکس معده:

  • میوه هایی از قبیل لیمو و پرتقال
  • گوجه فرنگی و محصولاتی که حاوی گوجه هستند، مانند سس کچاپ و سالسا
  • شکلات
  • نعنا
  • غذاهای چرب
  • غذاهای تند حاوی فلفل یا کاری
  • سیر و پیاز

برخی نان های صنعتی یا حتی نان های سنتی که در مراحل آماده سازی شان از جوش شیرین استفاده می شود

۲. تغییر در نوع زندگی

پس از تغییر در رژیم غذایی، شاید بهترین گزینه، تغییر در عادات و نحوه زندگی است. با تغییرات کوچک، شاهد تاثیرات بزرگ و مثبت باشید.

ترک کردن سیگار یکی از تغییرات مثبت در این زمینه است. دود سیگار با ایجاد اختلال در کار عضلاتی که سطح اسید معده را کنترل می کنند، باعث افزایش ترشح اسید معده می شود.

بیشترین زمان بازگشت اسید به مری، هنگام خواب است. بالش هایی با ضخامت ۱۰ الی ۱۴ سانتیمتر بهترین گزینه برای جلوگیری از بازگشت اسید است. ولی سعی نکنید بالشتهای زیادی زیر سر خود قرار دهید، چرا که کمردرد و دل درد از عوارض این بی توجهی هستند.

استرس از بزرگترین عوامل بروز رفلاکس معده است. اگر دچار رفلاکس معده هستید و این روزها را با اضطراب و استرس سپری می کنید، در رابطه بین این دو شک نکنید.

پس از خوردن غذا، اسید معده ترشح می گردد، پس حداقل ۲ الی ۳ ساعت قبل از خواب چیزی نخورید.
در طول روز می توانید روی صندلی استراحت کنید.

فشار اضافی به شکم باعث ترشح اسید معده می شود. تا می توانید از پوشیدن لباسهای تنگ، کمربند و حتی بستن کراوات دوری کنید.

اگر اضافه وزن دارید، با گرفتن رژیم مناسب و ورزش وزن خود را کم کنید. با دارو خود درمانی نکنید و برای رفع مشکل، به پزشک متخصص مراجعه کنید. برخی داروها محرک ترشح اسید هستند. آسپرین، ایبوپروفن، برخی شل کننده های عضلانی و داروهای کنترل فشارخون از این قبیل داروها هستند.

در آخر با مشاهده هرگونه علائم، به پزشک متخصص مراجعه کنید و دوره های درمانی را کامل کنید. بدین ترتیب علاوه بر خلاصی از این مشکل، احتمال بروز بیماری های مزمن و خطرناک را نیز کاهش خواهید داد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چگونه ریفلاکس معده را درمان کنی , چگونه رفلاکس معده را درمان کنی , رفع رفلاکس معده , علت رفلکس معده

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
رفلاکس معده

رفلاکس معده با این خوراکی ها تشدید می شود

رفلاکس معده با این خوراکی ها تشدید می شود رفلاکس معده با این خوراکی ها تشدید می شود رفلاکس معده یک مشکل گوارشی است که با برخی خوراکی ها تشدید می شود. در این مطلب به خوراکی ه
درمان رفلاکس معده

درمان رفلاکس معده با رژیم مدیترانه ای

درمان رفلاکس معده با رژیم مدیترانه ای درمان رفلاکس معده با رژیم مدیترانه ایشاید رژیم مدیترانه ای بهتر بتواند ترش کردن و رفلاکس معده شما را درمان کند. تحقیقات نوین نشان می دهد که
رفلاکس در نوزادان چه عللی دارد؟

رفلاکس در نوزادان چه عللی دارد؟

⚡⚡⚡ در این بخش مطلب جدیدی برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده ایم که دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید. عنوان مطلب جدیدی که در
راه های درمان

رفلاکس معده و راه های درمان

اگر شما دائما احساس سوزش در قفسه سینه و گلوی خود دارید، احتمالا به رفلاکس معده دچار شده اید. عارضه ای که در اصطلاح عامیانه به ‘ترش کردن’ معروف است. این سوزش پس از خ
رفلاکس معده

مواد غذایی مضر برای رفلاکس معده

مواد غذایی مضر برای رفلاکس معده مواد غذایی مضر برای رفلاکس معده مطالب کامل تر را می توانید در ادامه این مطلب گهر بخوانید. از اینکه مثل همیشه گهر ر
تبلیغات