در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد خروسک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: اصطلاح کروپ (خروسک) منحصر به بیماری خاصی نیست، بلکه گروهی از بیماری ها را دربرمی گیرد که سبب التهاب مجاری هوایی فوقانی شده و باعث سرفه های پارس مانند (به خصوص زمان گریه کردن کودک) می شود. بیشتر موارد کروپ (خروسک) ناشی از ویروس ها است، گرچه مواردی از آن به دلایل میکروبی رخ داده و گهگاه علائم به علل آلرژیک بروز می کند. با ما همراه شوید.

خروسک,خروسک چیست,خروسک در کودکان

خروسک چیست؟

آکاایران: خروسک به التهاب حلق، نای، برونش های اصلی اطلاق می شود. به علت تنگ بودن مجاری تنفسی در بچه ها ریسک ابتلا به انسداد مجاری هوایی به دلیل تورم والتهاب بیشتر است. لارنگوتراکئوبرونشیت در فصل پاییز و زمستان رخ می دهد و اغلب به فرم خفیف خود محدود شونده، تظاهر می یابد. این بیماری معمولاً در سنین ۶ ماه تا ۳ سال دیده می شود ولی در هر سنی می تواند رخ دهد. تنفس صدادار، سرفه مداوم، گرفتگی و خس خس سینه از مشخصه های بیماری خروسک است. خروسک که کروپ (croup) نیز نامیده می شود، معمولاً از یک عفونت ویروسی ناشی شده و باعث التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها می گردد.

خروسک در اغلب موارد، کودکان سه ماهه تا پنج ساله را معمولا در طول زمستان و اوایل بهار گرفتار می کند. کودکانی که در زیر سه سالگی خروسک می گیرند، شدیدترین علائم را نشان میِ دهند. با اینکه خروسک یک بیماری خفیف است، گاهی موجب ناراحتی های شدید تنفسی می شود که نیازمند درمان فوری و اورژانسی می گردد.

علایم بیماری خروسک

خروسک با علایم سرماخوردگی از جمله آب ریزش بینی و عطسه آغاز می شود و پس از یک یا دو روز علایم اصلی بروز می کنند. تنفس صدادار، سرفه مداوم با صدای شبیه خروس، گرفتگی و خس خس صدا از جمله علایم مشخص کننده خروسک است، اما در موارد شدید ممکن است اشکال در تنفس به وجود آید و سرعت تنفس حالت غیر عادی پیدا کند. سرفه ها به صورت حمله ای می باشد. دوره های حمله خروسک بیشتر در اوایل صبح رخ می دهد و چند ساعت طول می کشد.

بیماری با سرفه بلند پارس مانندی که می تواند با تنفس تند یا مشکل همراه باشد و گاهی اوقات صدای ناله یا خرخر حین تنفس، همراه است. در ابتدا ممکن است کودک علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی یا آبریزش از بینی طی چند روز نشان دهد یا تب کند. به تدریج مجاری هوایی فوقانی (مخاط پوشاننده بینی، حلق و طناب های صوتی) ملتهب و متورم شده و کودک دچار سرفه های خشن، خشک و پارس مانندی می شود.

بیماری خروسک را می توان بر اساس علائم بالینی تشخیص داد و احتمال بروز علائم ناشی از عوامل شدیدتری همچوناپی گلوتیت و انسداد مجرای هوایی وجود ندارد. بیشتر اوقات نیازی به بررسی های بیشتر –از جمله آزمایش های خون، رادیولوژی، و کشت میکروب- نیست. خروسک بیماری شایعی است و در حدود ۱۵٪ از کودکان دیده می شود که بیشتر آنها در سنین ۶ ماه تا ۵-۶ سال قرار دارند. نوجوانان و بزرگسالان به ندرت دچار خروسک می شوند. دیفتری یکی از عوامل عمده ای است که باعث این بیماری می گردد، که این عامل با موفقیت واکسیناسیون، و پیشرفت بهداشت و استانداردهای زندگی در جهان غرب بهبود یافته و به تاریخ پیوسته است.

گردآوری: بخش سلامت اکاایران

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تارهای صوتی

خروسک و ورم ناحیه تارهای صوتی حنجره

خروسک و ورم ناحیه تارهای صوتی حنجره خروسک ورمی در ناحیه تارهای صوتی حنجره است که راه هوا را می بندد و موجب تنگی نفس می گردد. خروسک خطرناک است زیرا عدم
خروسک

خروسک، خروسک چیست؟

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد خروسک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از اصطلاح کروپ (خروسک) منحصر به بیماری خاصی نی
خروسک

خروسک چیست؟

تنفس صدادار، سرفه مداوم، گرفتگی و خس خس سینه از مشخصه های بیماری خروسک است.دکتر لطفاً ابتدا بفرمایید خروسک چه نوع بیماری است و چه عاملی باعث آن می شود؟خروسک که کروپ (croup) نیز نام
کودکان

خروسک در کودکان و درمان آن

گاهی کودکان به دنبال سرماخوردگی دچار حمله ی شدید و مشکل تنفسی می ‌شوند که در اصطلاح به آن خروسک می‌ گویند که این بیماری بر اثر التهاب نای و حنجره ایجاد می‌ شود. پس به عفونت و التها
تبلیغات