Image result for ‫پروستات چیست‬‎
 

آکاایران: واژه ی تقریبا نام آشنا و تلخ سرطان پروستات که امروزه آمار بالایی را در میان مردان بالای 40 الی 50 سال دارد مثل تمام بیماری های دیگر با علائم و نشانه هایی در بدن ایجاد می شود ، نشانه هایی که با شناخت آنها می توان مانع از بروز و پیشروی بزرگ شدن پروستات شد . در این مسیر مراقبت ها ، تغییرات در سبک زندگی و انتخاب بهترین گزینه درمان که توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود مهم ترین قدم ها محسوب می شوند.

پروستات چیست؟

پروستات غده‌ی کوچکی در بدن آقایان است که دقیقا در زیر مثانه قرار دارد. تمام سلول‌های بدن ما با سرعت مشخصی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند و بعد از مدتی از بین می‌روند. سرطان پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پروستات با سرعت غیرعادی رشد ‌کنند و برخلاف سلول‌های عادی بعد از پایان عمر خود از بین نروند و تجمع سلول‌ها باعث به‌وجود آمدن تومور در پروستات شود. تومور به‌وجود آمده با گذشت زمان می‌تواند به سایر بافت‌ها، غدد لنفاوی و در نهایت به استخوان‌ها سرایت کند.

سرطان پروستات دومین سرطان رایج در آمریکا و دومین دلیل مرگ‌های ناشی از سرطان در میان مردان است. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست. حدود ۲,۵ میلیون نفر در آمریکا درگیر این بیماری هستند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا سالانه ۳۰۰۰۰ مرد بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند

عوامل اصلی ابتلا به سرطان پروستات

مطالعات نشان داده اند مردانی که غذاهایی سرشار از چربی حیوانی، مانند لبنیات و گوشت قرمز، مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد به سرطان پروستات مبتلا شوند.اندیشه درباره ابتلا به سرطان پروستات برای بسیاری از مردان می تواند وحشت آفرین باشد. جدا از سرطان پوست، این شایع‌ترین نوع سرطان در مردان است. مردان بالای 50 سال احتمال بیشتری دارد به سرطان پروستات مبتلا شوند.

ذکر این نکته اهمیت دارد که سرطان پروستات الزاما یک بیماری کشنده و حکمی برای پایان زندگی محسوب نمی شود. در صورت تشخیص زودهنگام، به عنوان مثال، پیش از این که به بخش های دیگر بدن سرایت کرده باشد، نرخ بقای 5 سال پس از درمان بین بیماران حدود 98 درصد است. اما مواردی وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به این بیماری را به طور قابل توجهی کاهش دهند. در این مقاله این وارد را برای شما عزیزان ارائه میدهیم. با ما همراه باشید.

از مصرف مکمل های ویتامین E پرهیز کنید

Image result for ‫از مصرف مکمل های ویتامین E پرهیز کنید‬‎

به طور معمول فکر می کنیم که ویتامین ها چیز خوبی هستند، اما مطالعه ای در سال 2014 که در نشریه Journal of the National Cancer Institute منتشر شد، نشان داد که مصرف بیش از حد ویتامین E ممکن است خطر سرطان پروستات تهاجمی را افزایش دهد. بنابر گزارش موسسه سلامت آمریکا، اگر از رژیم غذایی روزانه خود 15 میلی گرم ویتامین E دریافت می کنید، نیازی به مصرف مکمل اضافه وجود ندارد. در حقیقت، استفاده از مکمل فراتر از نیازهای ما می تواند ایده بدی باشد.

ورزش کنید

Related image

پژوهش ها نشان داده اند که فعالیت جسمانی ممکن است از سرطان پروستات پیشگیری کند. در حقیقت، ورزش کردن و حفظ وزن سالم را می توان از بهترین روش ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات عنوان کرد. اما شاید این پرسش مطرح شود که چه میزان باید ورزش کرد؟

حدود دو ساعت و نیم ورزش با شدت متوسط یا حدود یک ساعت و پانزده دقیقه هر نوع ورزش با شدت بالا در هفته حداقل چیزی است که می توانید مد نظر قرار دهید.  

ورزش کردن را می توان از بهترین روش ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات عنوان کرد

بروکلی مصرف کنید

Image result for ‫بروکلی مصرف کنید‬‎

در زمینه غذاهایی که با سرطان مبارزه می کنند، سبزیجات چلیپایی به واقع از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و اثرگذاری فوق العاده ای دارند. این نوع از سبزیجات مانند بروکلی و گل کلم حاوی مواد شیمیایی طبیعی هستند که ممکن است از رشد سرطان پیشگیری کنند. این مواد شیمیایی برای سلول های سرطانی مضر هستند، اما آسیبی به سلول های سالم بدن وارد نمی کنند. شواهد در زمینه پیشگیری و مبارزه با سرطان به واسطه مصرف سبزیجات چلیپایی بسیار قوی هستند.

رابطه جنسی ایمن داشته باشید

Related image

استفاده از محافظ ها هنگام رابطه جنسی می تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. عفونت های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی مانند سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus) و تریکومونیاز (Trichomoniasis) با سرطان پروستات پیوند خورده اند. مورد نخست نوعی تبخال یا هرپس است که در بافت پروستات سرطانی یافت می شود. از سوی دیگر، تریکومونیاز یک ویروس قابل درمان است که ممکن است اثرات طولانی مدت به همراه داشته باشد. مطالعه ای که در نشریه Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention منتشر شد، نشان داد احتمال ابتلا به سرطان پروستات بین مردانی که با تریکومونیاز آلوده شده بودند 40 درصد بیشتر است.

گوشت و لبنیات کمتری مصرف کنید

Image result for ‫گوشت و لبنیات کمتری مصرف کنید‬‎

مطالعات نشان داده اند مردانی که غذاهایی سرشار از چربی حیوانی، مانند لبنیات و گوشت قرمز، مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد به سرطان پروستات مبتلا شوند. ذکر این نکته اهمیت دارد که این مطالعات نشان نداده اند که غذاهای چاق کننده در واقع موجب سرطان پروستات می شوند. در عوض، آنها نشان داده اند که پیوندی بین سرطان پروستات و مصرف غذاهایی مانند پنیر و گوشت وجود دارد. با این وجود، به بیماران توصیه می شود که جانب احتیاط را رعایت کرده و بیشتر چربی مورد نیاز خود را به جای محصولات گوشتی از غذاهایی مانند آووکادو و مغزهای خوراکی تامین کنند.

وزن خود را کاهش دهید

Image result for ‫وزن خود را کاهش دهید‬‎

بنابر گزارش انجمن سرطان آمریکا، سال ها پژوهش به طور آشکار نشان می دهد که وزن اضافی بدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات، از جمله انواع تهاجمی این بیماری، پیوند خورده است. این که چرا چربی اضافه با سرطان مرتبط است به طور دقیق مشخص نیست، اما پژوهشگران این نظریه را مطرح کرده اند که ممکن است سطوح برخی هورمون ها، به عنوان مثال، انسولین، استروژن و آندروژن در این زمینه نقش داشته باشد زیرا زمانی که فرد از وزن سالم برخوردار است، آنها کاهش می یابند.

سیگار نکشید

Related image

سیگار کشیدن نه تنها با سرطان ریه پیوند خورده است، بلکه با ابتلا به سرطان پروستات نیز در ارتباط است. به طور خاص، سیگار کشیدن با اشکال تهاجمی سرطان پروستات که احتمال بیشتری به نقاط دیگر بدن گسترش یابند در ارتباط است. افزون بر این، بررسی 24 مطالعه درباره خطر سرطان پروستات و سیگار کشیدن که در سال 2010 انجام شد، نشان داد مردانی که سیگار می کشند با 24 تا 30 درصد خطر بیشتر مرگ ناشی از سرطان پروستات نسبت به افراد غیرسیگاری مواجه هستند. تومورهای تهاجمی‌تر مرتبط با سیگار کشیدن عامل کلیدی در این زمینه هستند. پس لطفی در حق خود کرده و سیگار را همین امروز ترک کنید.گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات