Image result for ‫ساده ترین روش برای پیشگیری از عفونت ادراری در زنان‬‎

آکاایران: در این مقاله از بخش آکاایران زنان با یک روش ساده می توانند از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کنند.از همراهی شما عزیزان سپاسگذاریم.

دستگاه ادراری

از کلیه‌ها شروع می‌شود. کلیه ها هم توسط لوله‌هایی که حالب خوانده می‌شوند به مثانه وصل می‌شوند. دستگاه ادراری به پیشابراه ختم می‌شود که لوله کوتاهی است که ادرار را به خارج از بدن می‌برد. وقتی باکتری‌های موجود در روده‌ها، از راه رکتوم به پیشابراه برسند و از آنجا بالا رفته وارد مثانه شوند، عفونت به وجود می‌آید.
 

علل عفونت مثانه

 1. میکروب‌ها از از بیرون بدن وارد پیشابراه شوند.
 2. این عفونت در زنان بسیار شایع است، زیرا مدخل پیشابراه با مخرج فاصله کمی دارد و عفونت به سادگی از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می‌یابد.
 3. در زنان طول پیشابراه کوتاه‌تر است و عفونت به سادگی این مسافت کم را تا مثانه طی می‌کند.
 4. عفونت‌های کلیه می‌تواند پخش شود و مثانه را نیز مبتلا کند.
 5. آسیب به پیشابراه
 6. استفاده از کاتتر ادراری برای تخلیه مثانه، مثلاً پس از زایمان یا جراحی
 7. باکتری‌هایی که از راه پوست اطراف ناحیه تناسلی و مقعدی به مجاری ادراری راه می‌یابند.

تشخیص عفونت مثانه

 1. با آزمایش ادرار، جمع‌آوری دقیق ادرار برای کشت باکتری، سیستوسکوپی (معاینه مثانه با لوله مخصوص که در سر آن منبع نور و دوربین نصب شده است) و سونوگرافی.
 2. هیچگاه احساس دفع ادرار را نادیده نگیرید و سعی کنید هر بار مثانه را کاملاً خالی کنید، زیرا نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی یکی از علل مهم بروز عفونت ادراری است. 

پیشگیری از عفونت ادراری

 1. مقدار زیادی آب بنوشید، روزانه حداقل 8 لیوان .
 2. هیچگاه احساس دفع ادرار را نادیده نگیرید و سعی کنید هر بار مثانه را کاملاً خالی کنید.
 3. بعد از اجابت مزاج، موضع را از جلو به عقب تمیز کنید تا از ورود باکتری‌های مدفوع به پیشابراه پیشگیری شود.
 4. پیش از مقاربت جنسی و بعد از آن ادرار کنید و دستگاه تناسلی را بشویید.
 5. از فرآورده‌های بهداشتی مخصوص دستگاه تناسلی (اسپری یا پودر) و صابون‌های قوی خودداری کنید، زیرا پیشابراه و دستگاه تناسلی را تحریک می‌کند و محیط کشت مناسبی برای رشد باکتری‌ها خواهد بود.
 6. لباس های زیر خود را از نوع نخی انتخاب کنید و از جوراب شلواری‌هایی که قسمت بالای آن نخی است استفاده کنید.
 7. به جای استفاده از وان حمام بهتر است دوش گرفته شود.
 8. از کافئین پرهیز کنید، زیرا باعث تحریک مثانه می‌شود.

توصیه ای ساده برای پیشگیری از عفونت ادراری در زنان

 همواره به زنان توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های مکرر مجاری ادراری آب بنوشند. هرچند، شواهد کافی در تایید این ادعا وجود نداشت. اکنون، نتایج یک آزمایش رندومی نشان می‌دهد زنانی که میزان آب بیشتری مصرف می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به این نوع عفونت هستند.
متخصصان آمریکایی به مطالعه روی ۱۴۰ زن که دچار عفونت‌های مکرر مجاری ادراری بودند و در طول روز کمتر از ۱.۵ لیتر آب مصرف می‌کردند، پرداختند. همچنین از برخی از این افراد درخواست شد رویه پیشین را ادامه داده و در گروهی دیگر میزان نوشیدن آب در طول روز افزایش پیدا کرد.

Image result for ‫ساده ترین روش برای پیشگیری از عفونت ادراری در زنان‬‎

متخصصان مشاهده کردند در گروه نخست موارد ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری در مدت یک سال به طور میانگین ۳.۲ مورد بوده درحالیکه در افراد گروه دوم ۱.۷ مورد بوده‌ است.
به گزارش نیویورک تایمز، متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: هرچند نسبت دفعات ابتلا به این عفونت‌ در افرادی که حجم پایینی آب مصرف می‌کنند، مشخص نیست اما می‌توان گفت به منظور کاهش خطر ابتلا به این نوع از عفونت لازم است میزان مصرف مایعات افزایش یابد.

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات