آکاایران: باردارید و کمردرد دارید؟ جای خوشحالی است که فرزند شما در حال رشد است. این همان اتفاق خوبی است که باید بیفتد ولی اضافه وزن به خصوص در ناحیه شکم باعث فشار روی کمر شما می شود. ت

قریبا همه زنان باردار دچار کمردرد می شوند و این درد عموما در قسمت انتهایی کمر جایی که ستون فقرات به لگن متصل می شود رخ می دهد. مطمئن باشید که نکات جالبی وجود دارند که می تواند منجر به تخفیف و کنترل درد شما شود.

چرا کمردرد می گیریم؟

مهم ترین علل کمردردهای زمان بارداری را در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. افزایش وزن: در یک بارداری سالم و طبیعی، حدود 12 تا 15 کیلوگرم به وزن اضافه می شود و این ستون فقرات است که باید وزن اضافه را تحمل کند. این اضافه وزن فشار قابل توجهی به تاندون ها و عضلات ستون فقرات و عروق و اعصاب لگن وارد می کند و می تواند باعث بروز درد شود.
 2. تغییر در قامت و وضعیت بدن: بارداری باعث تغییر مرکز ثقل بدن می شود. این وضعیت باعث می شود اگرچه ناخودآگاه، وضعیت کمر و لگن خود را تغییر دهید تا بتوانید مرکز ثقل بدن خود را کنترل کنید که این وضعیت می تواند باعث درد شود.
 3. تغییرهای هورمونی: حین بارداری بدن هورمونی به نام ریلکسین ترشح می کند که باعث شل شدن لیگامان های ناحیه لگن می شود تا زایمان طبیعی امکان پذیر شود. این هورمون نه تنها تاندون ها و مفاصل کانال زایمانی را شل می کند بلکه روی تاندون های ستون فقرات نیز اثر دارد که می تواند باعث نداشتن ثبات و درد شود.
 4. جداشدن عضلات: از آنجا که رحم شروع به رشد می کند، عضلات موازی و راست شکم که از دنده ها شروع و به استخوان لگن متصل می شود، از هم جدا می شوند. این جدایی عضلات می تواند کمردرد را بدتر کند.
 5. استرس: فشارهای روانی می تواند باعث گرفتگی عضلات ستون فقرات و گرفتگی های دردناک شود پس اگر عصبی شدید، دردتان بدتر خواهد شد.

درمان کمردرد در دوران بارداری

اگر قبل از بارداری کمردرد مزمن نداشته اید و این درد را برای اولین بار در بارداری تجربه می کنید، به تدریج از بین خواهد رفت ولی انجام این کارها می تواند باعث کاهش و کنترل کمردرد شود یا حتی از بروز آن جلوگیری کند.

 1. ورزش: ورزش منظم باعث تقویت عضلات می شود و انعطاف پذیری آنها را افزایش می دهد. عضلات تقویت شده هم فشارهای فیزیکی را بهتر تحمل و میزان کمتری از فشار را به ستون فقرات منتقل می کنند. ورزش های بی خطر برای اغلب زنان باردار عبارتند از: راهپیمایی، شنا و دوچرخه ثابت. برای تقویت عضلات ناحیه شکم و لگن حتما باید با پزشک مشورت کرد.
 2. سرما و گرما: در موارد حاد چند قطعه یخ را در کیسه قرار دهید. آن را داخل یک پارچه نازک بپیچید و روی ناحیه درد در قسمت کمر بگذارید. بعد از چند روز، می توانید از کیسه آب گرم استفاده کنید که باعث کاهش درد می شود. مراقب باشید به شکم خود حرارت ندهید.
 3. اصلاح وضعیت نشستن و خوابیدن: با تغییر وضعیت، فشار روی ستون فقرات را کاهش دهید. وضعیت صحیح نشستن، ایستادن و خوابیدن را رعایت کنید. مثلا خوابیدن به سمت چپ با یک بالش کوچک بین پاها از فشار روی کمر هنگام خوابیدن خواهد کاست. موقع نشستن پشت میز از یک بالش کوچک برای پرکردن گودی کمر استفاده کنید و یک زیرپایی کوچک زیر پاها بگذارید. سعی کنید شانه ها را عقب نگه دارید. پوشیدن کمربند مخصوص بارداری هم کمک کننده است.
 4. مشاوره: اگر استرس دارید و فشار روانی زیادی را تحمل می کنید، به یک مشاور خوب مراجعه کنید.
 5. ماساژ: ماساژ صحیح می تواند از شدت کمردرد بکاهد ولی برای این منظور حتما با پزشک مشورت کنید.
 6. ملاحظات روزمره: رعایت برخی ملاحظات روزمره نیز می تواند به کاهش کمردردهای دوران بارداری کمک کند؛ از جمله اینکه:
 • موقع برداشتن اجسام از روی زمین ابتدا بنشینید و پس از برداشتن جسم مورد نظر برخیزید و به هیچ وجه برای برداشتن اجسام دولا نشوید.
 • از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید.
 • طاقباز نخوابید.
 • ساپورت نیز می تواند کمک کننده باشد.

کمردرد در دورات بارداری

کی برویم دکتر؟

اگر با رعایت تمام نکته های فوق درد کمتر نشد، با پزشک مشورت کنید. به هیچ وجه سرخود از داروهای ضددرد استفاده نکنید.

استامینوفن معمولا کم خطرترین داروی ضددرد هنگام بارداری است و مصرف سایر ضددردها مانند بروفن، ادویل و… توصیه نمی شود. در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • درد بسیار شدید
 • شروع ناگهانی درد و شدید شدن ناگهانی آن
 • دردهای ریتمیک

شدت، حدت و احتمال کمردردهای بارداری

بیش از سه چهارم زنان باردار زمانی طی بارداری و معمولا در اواخر بارداری دچار کمردرد می شوند که چند ماه پس از زایمان بهبود می یابد اما وجود این علائم قبل از بارداری باعث می شود که فرد در این دوران درد شدیدتری را تجربه کند:

 1.  کمردرد قبل از بارداری
 2. کمردرد در بارداری قبلی
 3. نداشتن تحرک و ورزش کافی در زمان بارداری
 4. وزن زیاد
 5. 5. عضلات شکمی و لگنی ضعیف
 6. قوس کمر زیاد و چاقی

باردار شدن با وجود کمردرد قبلی، قطعا باعث بروز کمردردی شدیدتر خواهد شد، احتمال مزمن شدن این درد را بیشتر خواهد کرد و درمان آن نیز سخت تر است.

گودی کمر و بارداری

چهار قوس طبیعی در ستون فقرات وجود دارد؛ قوس گردن و کمر گودی دارند و قوس پشت و ناحیه لگن حالت تحدب. عضلات ضعیف، چاقی، شل بودن تاندون ها و لیگامان ها و بارداری باعث افزایش قوس کمر می شود.

از نظر فیزیکی، نقطه ای فرضی در بدن به نام مرکز ثقل وجود دارد که حدود آن جلوی مهره اول ساکروم است. اهمیت این نقطه در آن است که همیشه باید در محدوده تکیه گاه بدن، بین دو پا قرار گیرد، در غیر این صورت افتادن قطعی خواهد بود بنابراین سیستم تعادل خودکار بدن مرتب وضعیت این نقطه را به مغز گزارش می دهد و مکانیسم های جبرانی تلاش می کنند تا محل آن را در جای خود نگه دارند.

افزایش وزن در ناحیه شکم و بارداری باعث تغییر محل مرکز ثقل بدن می شود و روی تاندون ها، عضلات، مفاصل و اعصاب ناحیه لگن و کمر فشار می آورد یا باعث کشیده شدن آنها می شود. این فشار اضافه در نهایت باعث بروز درد می شود.

آرام و فاقد تنش به پشت بخوابید، پاها کاملا کشیده باشد. در این حالت فاصله بین کمر و زمین باید یک انگشت باشد. فاصله بیش از این مقدار گودی بیش از حد کمر است. گودی بیش از حد کمر احتمال بروز کمردرد در بارداری را افزایش می دهد.

کنترل قوس کمر با تقویت عضلات ناحیه ستون فقرات کمری می تواند احتمال بروز کمردردهای دوران بارداری را کاهش دهد.

.

منبع : alamto.com

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات