کم کاری تیروئید

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید، تیروئید، غده تیروئید، غدد تیروئید، درمان تیروئید

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد رژیم غذایی در کم کاری تیروئید، تیروئید، غده تیروئید، غدد تیروئید، درمان تیروئید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +کم +کاری +تیروئید را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این مقاله از بخش سلامت آکاایران می خواهیم به یکی از موضوعات مهم در سیستم بدنی اشاره کنیم ، موضوعی که به آن زیاد پرداخته نشده است و شاید از آن بی اطلاع باشید . حتما شما هم بیماری پرکاری تیروئید را شنیده اید. اما زیاد درباره کم کاری آن ندانید این عارضه برخلاف پرکاری تیروئید . باعث ترشح نشدن هورمون تیروئید می شود و باعث بیماریهای مختلفی همچون چاقی در بدن شود. پس با آکاایران همراه باشید تا بیشتر درباره کم کاری تیروئید و رژیم غذایی آن آشنا شوید.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به این معنی بوده که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی کند. خانم ها بخصوص آنهایی که بیشتر از 60 سال سن دارند، بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید قرار دارند. در گذر زمان کم کاری تیروئید می تواند باعث ابتلا به سایر بیماریها از جمله چاقی، درد مفاصل، ناباروری و یا بیماری های قلبی شود، البته جای نگرانی نیست چراکه تیروئید کم کار را می توان با استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی درمان کرده و جلوی ابتلا به بیماری را گرفت. 

نشانه ها

علایم و نشانه های بیماری تیروئید بسیار گسترده هستند و به شدت عدم کفایت هورمونی بستگی دارد. به طور کلی شما هر عارضه ای که داشته باشید پس از گذشت سالها، اغلب عارضه تان دچار پیشرفت و شدیدتر شدن می گردد. در ابتدا به ندرت ممکن است که متوجه نشانه های کم کاری تیروئید نظیر: خستگی و کسل شدن گردید و ممکن است به سهولت آنها را به پیری و افزایش سن خود نسبت دهید و توجه چندانی نکنید. ولی به موازات اینکه به تدریج کاهش متابولیسم بدنتان ادامه می یابد ممکن است نشانه ها و علایم آشکار بیشتری  در شما توسعه یابند.

علت های ایجاد کننده بیماری

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

غده تیروئید

مشکلات ناشی از کم کاری تیروئید

- کم کاری یا پرکاری تیروئید می توانند تاثیر مستقیمی بر ایجاد زخم معده داشته باشند.

- کم کاری تیروئید ممکن است باعث یبوست شود.

- بیماری های تیروئیدی می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.

- کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.

- کم کاری غده تیروئید موجب بی اشتهایی می شود.

- کم کاری تیروئید، گرچه علت افزایش وزن نیست، ولی سوخت وساز بدن را کند کرده و باعث ذخیره شدن کالری به صورت چربی می شود.

- مشکلات غده تیروئید می تواند باعث تهوع شود.

- مشکل تعریق زیاد که در سنین بالاتر بروز می کند، می تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود.

- بیماری تیروئید، هم پرکاری و هم کاری کاری آن می تواند ایجاد خارش کند.

- کم کاری تیروئیدد باعث قاشقی شکل شدن ناخن می شود.

- کم کاری تیروئید موجب پر مویی می گردد.

- زنانی که به عارضه کم کاری تیروئید مبتلا هستند، میزان خطر ابتلا به سرطان کبد در آنان بیش از دیگر زنان است. این یافته در مردان صدق نمی کند.

1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.

2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.

3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.

4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.

5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است.

لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:

* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .

* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.

* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.

* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .

* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.

* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.

*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.

*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.

* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و ...

* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.

* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.

* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

تیروئید

* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.

با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد.
موفق باشید

گردآوری بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله رژیم غذایی در کم کاری تیروئید، تیروئید، غده تیروئید، غدد تیروئید، درمان تیروئید شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نمک یددار ایا برای درمان تیروئید خوب است , چه موادی باعث کم کاری تیروئید میشوند , رابطه کم کاری تیروئید با قاعدگی , تیروئد کم کار باعث چاقی میشود؟ , مضرات ومفیدات کم کاری تیروئید , رژیم غذایی تیروئید کم کار , تغذیه برای تیروئید کم کار , نمک بدن برای رفع تیرویید , کم کاری و پرکاری تیروئید , داروهای کم کاری تیروئید , درباره کم کاری تیروئید , کم کاری تیروئید کودکان , درمان کم کاری تیروئید , علایم کم کاری تیرویید , عوارض کم کاری تیروئید , علایم کم کاری تروئید , درمان همیشگی تیرویید , درمان گیاهی هاشیموتو , درمان کم اری تیروئید , علایم تیرویید کم کار , درمان تیروئید کم کار , علت کم کاری تیروئید , علائم تیروید کم کار , کم کاری غده تیرویید , علل کم کاری تیروئید , غده تیروئید کم کار , درمان هیپوتیروئیدی , خاصیت ضد تیروئید , کم کاری تیروئید , کم کاری تیرویید , کم‌کاری تیروئید , كم كاري تيروييد , كم كاري تيروئيد , کم کاری تیر وید , کم کاری تیروعید , کم کاری تیرئید , تیروئید کم کار , بیماری تیروئید , کم کاری تروئید , م کاری تیروئید , درمان کم کاری , درمان تیروئید , درمان تيروئید , تنظیم تیروئید , تروید کم کار , غده تیرویید , کم کاری شکم , غده تیروید , کم کاری , jdv ddn , تیروعید , تيروييد , تیروید

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید، تیروئید، غده تیروئید، غدد تیروئید، درمان تیروئید گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات