کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست، کیست، درمان کیست، انواع کیست - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کیست تخمدان چیست، کیست، درمان کیست، انواع کیست ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک کیست تخمدان را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

کیست تخمدان یکی از شایع ترین بیماری ها در بین زنان است، که متاسفانه خیلی از خانم ها از علت این بیماری و راه های درمان آن بی اطلاع هستند، در این بخش از سایت آکاایران اطلاعاتی در مورد علت و راه های درمان کیست تخمدان را برای شما آماده کرده ایم، با ماه همراه باشید.

مقالات پزشکی و بهداشتی,کیست,تخمدان

کیست تخمدان

از هر20 زن آمریکایی، 1 نفر مبتلا به بیماری کیست تخمدان می شود که اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو بر روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آکنه و عادت ماهیانه نامنظم می شود.

کیست تخمدان باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت ، سکته ها، حملات قلبی و سرطان رحم می شود. یک تحقیق در ایتالیا نشان داد مصرف داروی گلوکوفاژ( متفورمین) و رژیم غذایی که دارای کربوهیدرات های کامل ( مانند غلات کامل و سبوس دار) باشد، این بیماری را درمان می کند.

بیش از 200 سال است که ما با این بیماری آشنا هستیم ، ولی فقط در چند سال اخیر، علت و درمان آن را دریافته ایم. مطالعات ثابت کرده است داروها و رژیمی که برای درمان دیابت استفاده می شوند و همچنین داروهایی که از عمل هورمون های مردانه در زنان جلوگیری می کنند، باعث جلوگیری از عوارض این بیماری می شوند . عوارض این بیماری شامل دیابت ، حملات قلبی، چاقی، خصوصیات مردانه مانند رویش مو بر روی بدن، جوش زدن، عضلات و استخوان های درشت می باشند و پروژسترون(هورمون زنانه) باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم می شود.

یک دختر بعد از تولد 4 میلیون تخمک دارد که هر ماه یکی از تخمک ها در یک فرد سالم بعد از طی مراحلی کامل می شود و به داخل رحم پرتاب می رود.

در افرادی که تخمک کامل شده ولی به داخل رحم پرتاب نمی رود، بیماری کیست تخمدان دیده می شود. افزایش مقدار انسولین و هورمون مردانه در این بیماری باعث می شود، تخمدان ها هورمون مردانه ساخته و باعث پیدایش آکنه و موهای ضخیم و تیره رنگ بر روی بدن شود.

گلوکوفاژ ،Actos وAvandia داروهایی هستند که باعث کاهش مقدار انسولین و کاهش هورمون مردانه ( تستوسترون) در خون می شوند.

بنابراین بایستی در این بیماری رژیم غذایی بر اساس غلات و دانه های کامل و سبوس دار باشد و مصرف محصولات فرآوری شده و پخته مثل انواع شیرینی و ماکارونی محدود شود.

همچنین داروهایی که مانع از عمل هورمون مردانه در بدن می شوند، باعث کاهش ویژگی های مردانه و کاهش کلسترول می شوند و به حمل تخمک ها از تخمدان به رحم کمک می کنند، ولی داروهای ضد دیابت در مؤثرترند.

این بیماری احتمال ابتلاء به سرطان رحم را افزایش می دهد، بنابراین داروهای ضد بارداری که دارای هورمون پروژسترون هستند برای این افراد تجویز می شوند و اگر اضافه وزن دارند، بایستی وزن خود را کاهش دهند.

اگر فکر می کنید دچار این عارضه هستید و یکی از علائم ذکر شده در بالا را دارید حتماً با مراجعه به پزشک زنان، یک سونوگرافی از تخمدان ها و رحم انجام دهید.

حتی اگر شما مبتلا به کیست تخمدان نباشید، ممکن است یکی از علائم بالا را داشته باشید.

برنامه غذایی که شما در این شرایط بایستی رعایت کنید به صورت زیر است:
1. عدم مصرف یا مصرف کم: انواع شیرینی و کیک و کلوچه- ماکارونی ها- غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده است- آبمیوه های مصنوعی مثل انواع ساندیس- نوشیدنی هایی مثل نوشابه- نان های سفید.

2. مصرف میوه و سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، کاهو، کلم، اسفناج و...

همچنین قبل از هر وعده غذایی داروی ضد دیابت گلوکوفاژ( متفورمین) را مصرف کنید.
در لاپاروسکپی نیز داشتن یک رژیم غذایی متعادل و جلوگیری از افزایش وزن مناسب است.
موفق باشید


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله کیست تخمدان چیست، کیست، درمان کیست، انواع کیست شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کیس در زنها چیست وچگونه درمان میشود , درد کیست تخمدان چگونه است , راههای درمان کیست تخمدان , علائم کیست تخمدان چیست؟ , بهترین درمان درد تخمدان , درمان گیاهی غده تخمدان , درمان سریع کیست تخمدان , نشانه های کیست تخمدان , علت کیست تخمدان چیست؟ , درمان کیست تخمدان چپ , کیست ریز تخمدان چیست , نشانه های کیست زنان , کیست رحم و درمان آن , درمان کیست های کبد , درمان کیست تخمدان , کیست در زنان چیست , درمان کیست در بدن , انواع کیست تخمدان , علایم کیست تخمدان , علائم كيست تخمدان , علائم کیست تخمدان , بیماری کیست چیست , کیست تخمدان چیست , درمان کیست نابوت , cpo چیست تبلیغات , دلایل ایجاد کیست , درمان غده تخمدان , درد کیست تخمدان , کیست شکمی چیست؟ , کیست در تخمدان , کیست رحم چیست؟ , علایم کیست رحم , درمان کیست رحم , کیست داخل رحم , درمان تخمدان , کیست تخمدان , كيست تخمدان , انواع کیست , کیست تخدان , درمان کیست , بیماری کیس , کیست زنان , کیست رحمی , کیست رحم , کیست ها , تخمدان , کیسته , كيست

کیست تخمدان چیست، کیست، درمان کیست، انواع کیست گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات