آنفلوانزا (آنفولانزا ) چیست

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آنفلوانزا (آنفولانزا ) چیست ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک آنفلوانزا چیست را کلیک نمایید و یا در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری آنفلوانزا را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 
به نقل از آکاایران: آنفلوانزا بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران ای از خانواده Orthomyxoviridae ایجاد می شود. این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران اثر می گذارند. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید نمایان می شود. این بیماری در موارد حاد به خصوص در خردسالان ممکن است باعث سینه پهلو شود. سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نامهای A B C وجود دارد. در حالت معمولی دورهٔ بیماری ۳ تا ۴ روز است.
آنفلوانزا عبارت است از یک عفونت تنفسی مسری و شایع که در اثر ویروس ایجاد می شود. مدت زمان شروع علایم از زمان وارد شدن ویروس به بدن 48-24 ساعت است . سه نوع اصلی ویروس آنفلوانزا وجود دارد (A,B,C) ، اما این ویروسها توانایی جهش به انواع گوناگونی را دارند.

علائم بیماری
تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد.)، گلودرد، خشونت صدا، آبریزش از بینی از علایم شایع بیماری هستند. آنفلوانزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوانزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آنها متفاوت است .
علل بیماری
عفونت با ویروسهای دسته میکسوویروسها. این ویروس ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده ) گسترش می یابند.
استرس ، خستگی شدید، تغذیه نامناسب ، وجود بیماری اخیر که موجب کاهش مقاومت بدن شده باشد.، بیماری مزمن ، خصوصاً بیماری مزمن قلبی یا ریوی ، حاملگی (سه ماه سوم )، افرادی که در یک محیط نیمه بسته زندگی می کنند.، سرکوب ایمنی ناشی از دارو یا بیماری و مکان های شلوغ به هنگام بروز همه گیری از عوامل افزایش دهنده خطر هستند.
پیشگیری
حتی المقدور از خطرات ذکر شده در بالا پرهیز کنید.
اگر بالای 65 سال سن دارید یا مبتلا به بیماری مزمن قلبی یا ریوی هستید، سالانه واکسن آنفلوانزا دریافت کنید. این واکسن تنها در برابر 2 یا 3 زیر نوع به خصوص از آنفلوانزای نوع A حفاظت ایجاد می کند.
آکاایران: از تماس غیرضروری با افرادی که دچار عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی به هنگام فصل آنفلوانزا (زمستان ) هستند خودداری کنید.
استفاده از داروی آمانتادیس برای افراد پرخطر (که واکسن تزریق نکرده باشند) یا افرادی که نیازمند اقدامات کنترلی اضافه تری هستند.
درمان
بهبود خود به خودی در عرض 10-7 روز در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد. اگر عارضه ای رخ دهد، درمان با آنتی بیوتیک معمولاً ضروری است ، و بهبود ممکن است 6-3 هفته به درازا انجامد. عفونت های باکتریایی از جمله برونشیت یا ذات الریه از عوارض احتمالی بیماری است. این عفونت ها ممکن است خصوصاً در افرادی که بیماری مزمن دارند یا افراد بالای 65 سال خطرناک باشند.
برای تخفیف گرفتگی بینی ، غالباً با آب گرم یا سرد، چای غلیظ یا آب نمک قرقره کنید.
برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور خنک استفاده نمایید. رطوبت کمک می کند تا ترشحات ریه رقیق و بنابراین راحت تر تخلیه شوند. درون دستگاه بخور خنک دارو نگذارید، زیرا کمکی نمی کند. دستگاه را روزانه تمیز کنید.
برای جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران ، دستان خود را مرتباً بشویید، خصوصاً پس از فین کردن یا پیش از دست زدن به غذا یا مواد غذایی
روی عضلاتی که دچار درد هستند کمپرس گرم یا صفحه گرم کننده بگذارید.
برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن ، شربت های ضد سرفه ، افشانه ها (اسپری های ) بینی یا ضد احتقان ها (رفع کننده گرفتگی بینی ) استفاده نمود.
آسپیرین نخورید، زیرا در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که بین مصرف آسپیرین (خصوصاً در کودکان ) به هنگام بروز یک بیماری ویروسی و به وجود آمدن نشانگان رای ارتباط وجود دارد. نشانگان رای یک نوع آنسفالیت (التهاب مغز) است .
می توان از یک دسته داروهای ضد ویروسی در موارد شدید یا برای کسانی که در معرض بیشترین خطر بروز عوارض هستند استفاده نمود.
بهترین درمان برای آنفلوانزا استراحت است . اگر وضعیت سلامت عمومی شما خوب باشد، استراحت کمک می کند تا بدنتان با ویروس به خوبی مبارزه کند.
رژیم غذایی
معمولاً اشتها به هنگام آنفلوانزا کم می شود. شاید در ابتدا فقط اشتها به مایعات داشته باشید، سپس پس از مدتی به وعده های غذایی کوچک حاوی مواد نشاسته ای بدون ادویه (نان سوخاری ، برنج ، پوره ، غلات پخته شده ، سیب زمینی پخته ) اشتها پیدا کنید.
روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید (خصوصاً اگر تبتان بالا باشد). نوشیدن مایعات بیشتر مثل آب میوه ، چای و نوشیدنی های غیر گازدار نیز به رقیق شدن ترشحات کمک می کنند.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر یکی از موارد زیر به هنگام درمان رخ دهند: ـ افزایش تب یا سرفه ـ وجود خون در خلط ـ گوش درد ـ تنگی نفس یا درد قفسه سینه ـ ترشحات غلیظ از بینی ، سینوس ها یا گوش ها ـ درد سینوس ـ درد یا سفتی گردن
گردآوری: بخش سلامت اکاایران

آنفلوانزا (آنفولانزا ) چیست گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات