در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری آبسه ریه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: آبسه ریه در پزشکی به نکروز و مرگ بافت پارانشیم ریه و ایجاد شدن سوراخ در آن و پر شدن آن از چرک و عفونت میکروبی گفته می شود. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد آبسه ریه مطالعه کنید.

 

آبسه ریه,آبسه ریه چیست,آبسه ریوی

آبسه ریوی

شرح بیماری
آبسه ریه ناحیه ای از عفونت در ریه که توسط بافت ملتهب احاطه شده است . بافت عفونی شده ریه تخریب شده و چرک جایگزین آن می گردد. این بیماری مسری نیست . آبسه ریه  عفونت در اعماق ریه است که  ، معمولا در پشت بخش مسدود برونش است . آبسه ریه معمولا به دنبال یک عفونت باکتریایی شناخته شده مثل ذات الریه یا برونشیت است که در آن التهاب  ایجاد میشود. آبسه ریه ممکن است باعث سرفه، ناراحتی قفسه سینه یا درد ، لرز،  تعریق شدید  و اشکال در تنفس ( تنگی نفس ) باشد .

علایم شایع
سرفه همراه خلط (خلط این بیماران چرکی ، اغلب دارای رگه های خونی و گاهی بدبو است .)، بوی بد تنفس ، تعریق ، تب 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، لرز، کاهش وزن و درد سینه (گاهی ) از علائم شایع آبسه ریه هستند.

علل
آکاایران: آبسه ریهه معمولاً به عنوان عارضه ای متعاقب پنومونی (ذات الریه) رخ می دهد. گاهی آبسه ریهه در اثر استنشاق ترشحات آلوده از مجاری تنفسی فوقانی به داخل ریه ، در یک فرد بیهوش یا دچار افت هوشیاری ایجاد می شود. افت هوشیاری بیماران ممکن است ناشی از ضربه سر، استفاده از بیهوشی یا بی حسی برای جراحی (شامل بیحسی دندانی )، مسمومیت ناشی از الکل و خواب عمیق اعمال شده توسط داروها باشد. عامل آبسه ریهه عموماً باکتری های بیماری زایی نظیر کلبسیلا، پسودوموناس ، استافیلوکوک یا استرپتوکوک بتاهمولیتیک می باشند.

پنومونی (ذات الریه) با سرعت بهبود آهسته ، اعتیاد به الکل و بیهوشی عمومی برای جراحی یا صدمات اخیر منجر به بیهوشی از عوامل تشدید کننده بیماری هستند.

پیشگیری
اقدام فوری جهت درمان طبی در موارد عفونت های تنفسی و به ویژه پنومونی (ذات الریه).
حفظ بهداشت مطلوب دهان و دندان برای جلوگیری از عفونت های دهانی که می تواند منجر به آبسه ریهه گردد.

درمان
بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، کشت چرک به دست آمده از آبسه جهت تعیین نوع آنتی بیوتیک تجویزی و عکس ساده ریه و اسکن ریه باشد. برونکوسکوپی (استفاده از یک وسیله بصری با چراغی در نوک آن که از نای عبور داده شده و وارد برونش ها می گردد) در موارد مشکوک به ورود جسم خارجی به ریه .
ترک استعمال دخانیات
در حد امکان به تمرین های ورزشی با تنفس عمیق بپردازید.
نحوه تخلیه وضعیتی ریه را بیاموزید تا به خروج ترشحات نایژه ای کمک کنید. از ناحیه شکم به طوری بر روی تخت قرار گیرید که سر و سینه شما از لبه تخت آویزان باشد. خود را وادار به سرفه کنید. این کار را تا هنگامی که دیگر قادر به دفع خلط نباشید، ادامه دهید. این عمل را دوبار در روز به مدت 10-5 دقیقه انجام دهید.
در صورت عدم بهبود آبسه ، گاهی جراحی جهت تخلیه چرک آبسه یا برداشت آبسه و قسمت درگیر ریه لازم می شود. آنتی بیوتیک ها به مدت طولانی برای مقابله با عفونت و جلوگیری از عود آن (معمولاً با درمان آنتی بیوتیکی طولانی مدت (تا شش ماه ) قابل علاج است .).

عوارض احتمالی
در صورت عدم پاسخ مناسب به درمان آنتی بیوتیکی ، آبسه مزمن شده و عوارضی چون کاهش وزن ، کم خونی ، برونشکتازی یا بیماری مزمن ریه را در پی دارد.
پاره شدن آبسه که منجر به آمپیم یا خونریزی شدید در ریه می گردد.
گسترش عفونت به سایر نواحی بدن ، به ویژه مغز

توصیه ها
تا هنگامی که عکس ریه نشان دهنده پاک شدن عفونت باشد، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری خود را کاهش دهید.
مصرف مایعات را افزایش دهید به طوری که روزانه حداقل هشت لیوان مایعات مصرف کنید. با مصرف مایعات بیش از حد معمول ، بدن مجبور می شود تا قسمتی از این مایعات را از طریق ریه دفع کند و بنابراین ترشحات ریوی غلیظ ، رقیق تر شده و دفع آن با سرفه آسان تر می گردد.

در صورت بروز موارد زیر در طی درمان باید به پزشک مراجعه نمود.
افزایش تب به 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر
غلیظ شدن ترشحات با وجود درمان
تخلیه وضعیتی ریه نشان دهنده تغییر در رنگ ، مقدار یا قوام خلط باشد.
علایم عفونت ریه پس از درمان عود نماید، به خصوص سرفه خلط دار، تب یا احساس ناخوشی عمومی

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

درمان آبسه ریه , مرگ عفونت ریه , التهاب ریه ها , آبسه چیست , تخلیه ریه

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
دانستنی های آبسه ریه

دانستنی های آبسه ریه

آبسه ریه دانستنی های آبسه ریه دانستنی های آبسه ریه آبسه ریه (lung abscess) ناحیه ای از عفونت در ریه می باشد که توسط بافت ملتهب احاطه شده است. بافت عفونی شده ریه تخریب شده و
آبسه ریه، آبسه ریه چیست

آبسه ریه، آبسه ریه چیست

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری آبسه ریه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از آبسه ریه در پزشکی به نک
آبسه ریه چیست؟

آبسه ریه چیست؟

آبسه ریه چیست؟ آبسه ریه (lung abscess) ناحیه‌ای از عفونت در ریه می باشد که توسط بافت ملتهب احاطه شده است. بافت عفونی شده ریه تخریب شده و چرک جایگزین آن می‌گردد. این بیماری مسری ن
تبلیغات