در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تب کنگو را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده است که ازطریق گزش کنه ویا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود. رئیس اداره بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت، گفت: دام آلوده به ویروس تب کریمه کنگو هیچ علامت خاصی ندارد، از این رو ضروری است که ذبح دام ها در کشتارگاه های مجاز انجام گیرد.

تب کریمه کنگو,تب کریمه,تب کنگو

تب کریمه کنگو

دکتر محمدرضا شیرزادی، کشتار دام در اماکن غیرمجاز و غیرقانونی را عاملی برای انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام برشمرد و افزود: هرچند بیشترین موارد دام های آلوده در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده است اما به لحاظ آشنایی پزشکان منطقه به علائم بالینی و ارجاع به موقع بیماران به مراکز درمانی برای معالجه میزان، موارد فوتی در این استان چشمگیر نیست.

وی با اشاره به شناسایی 5 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی، از مرگ یکی از این مبتلایان خبر داد و گفت: این فرد زنی 34 ساله بوده است که به دنبال ذبح دام توسط همسرش، به علایم بیماری دچار شده بود. ویروس این بیماری پس از ورود به بدن دام، به مدت یک هفته تکثیر می شود و درصورت ذبح گوسفند در این دوره احتمال انتقال بیماری به دامدار وجود دارد.

شیرزادی ادامه داد: اگر دام ها از مراکز تحت نظارت دامپزشکی خریداری شوند به علت سمپاشی های مکرر احتمال انتقال آلودگی به دام از طریق کنه (میزبان واسط) به حداقل می رسد و بدین ترتیب خطر مرگ، کسی را تهدید نمی کند.

رئیس اداره زئونوز(بیماری های مشترک بین انسان و دام) وزارت بهداشت، با توصیه مبنی بر دقت در خریداری دام ها از مراکز مجاز معرفی شده از سوی سازمان دامپزشکی و نیز ذبح آن ها در کشتارگاه های مجاز یادآور شد: دام آلوده به ویروس تب کریمه کنگو هیچ علامت خاصی ندارد.

گوشت آلوده، عامل انتقال تب کریمه کنگو
گوشت آلوده، ویروس تب کنگو را انتقال می دهد. تب کریمه کنگو که بیماری ویروسی مشترکی میان انسان و دام است، 31 قربانی در ایران گرفته است. به نقل از مدیرمرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، شمار مبتلایان به این بیماری از ابتدای سال 87 تاکنون، 108 نفر بوده است.

این بیماری ویروسی به طور همزمان در کریمه و کنگو مشاهده شده و به همین دلیل، تب کریمه کنگو نام گرفته است. علائم آن تب، دردهای عضلانی و استخوانی، خونریزی از دهان، لثه، بینی یا مدفوع، ادرار و استفراغ خونی است.

بیماری در مراحل پیشرفته خود به زردی و مرگ منجر می شود. گاو، گوسفند و بز از جمله حیواناتی هستند که تب کریمه کنگو را انتقال می دهند.

آکاایران: دکتر غلامرضا سودبخش، متخصص بیماری های عفونی گفت: "معمولا قصاب ها، کسانی که در کشتارگاه ها کار می کنند و آن ها که با دام سروکار دارند، به این بیماری مبتلا می شوند. عادت های بدی هنگام ذبح دام در میان برخی قصاب ها وجود دارد. گذاشتن چاقو میان لب ها، استفاده نکردن از دستکش یا بادکردن پوست دام پس از ذبح با دهان و نه با تلمبه، از جمله رفتارهای خطرناک و منتقل کننده آلودگی هستند.

در برخی مناطق کشور مانند سیستان و بلوچستان، این بیماری به دلیل ورود دام قاچاق،  بیشتر است. پزشک باید برای تشخیص درست بیماری، به حرفه و محیط کار بیمار توجه داشته باشد."

نیش کنه یکی دیگر از راه های انتقال تب کریمه کنگو است. دکتر سودبخش از عمرطولانی کنه و مقاوم بودن ژنوم این حشره در قبال سمپاشی سخن گفت و تاکید کرد: عملی ترین راه مبارزه با بیماری تب کنگو، رعایت بهداشت دام، دامدار، قصاب و توجه مصرف کننده گوشت به سالم بودن آن است.

توصیه دکتر سودبخش به مصرف کنندگان این است که تنها گوشت دارای مهر اداره دامپزشکی را خریداری کرده و هنگام خرد کردن گوشت، حتما از دستکش استفاده کنند. اگر دامی دیدند که پوستش خونریزی دارد یا خون ادرار می کند، اطلاع دهند.

وی دامداران و گله داران را نیز از ذبح دام آلوده به منظور حرام نشدن برحذر می دارد. به گفته دکتر سودبخش، گوشت دام آلوده آن چنان خطرناک است که حتی باید لاشه دام را سوزاند یا با آهک در چاله ای عمیق دفن کرد.

وی ادامه داد: دوره نهفتگی این بیماری حدود 10روز است و اگر بیمار به محض بروز علایمی که ذکر شد، با مراجعه به پزشک، اقدامات درمانی روی او انجام گیرد، بهبود می یابد اما درصورتی که تشخیص و درمان بیماری دیر باشد احتمال مرگ فرد مبتلا زیاد است.

او افزود: بیماری خطرناک تب کریمه کنگو از طریق خوردن گوشت و یا فرآورده های دام آلوده که به خوبی پخته شده باشند و نیز از گزش کنه هیالوما که خون دام آلوده را نخورده است به انسان منتقل نمی شود.

انتقال انسان به انسان (عفونت بیمارستانی)
تماس با خون و بافت بیماران به ویژه در مرحله خونریزی یا انجام هرگونه اقدامی که منجر به تماس انسان با خون آن ها شود، باعث انتقال بیماری می شود.

بیمار طی مدتی که در بیمارستان بستری است، به شدت برای دیگران آلوده کننده است و همه گیری های کوچک فراوانی به دنبال عفونت های بیمارستانی در مراقبت از مبتلایان مشاهده شده است.

پیشگیری
اساس پیشگیری مبتنی بر 3 رکن عمده شامل بیماریابی و درمان به موقع مبتلایان، افزایش آگاهی عموم مردم (در زمینه راه های انتشار و پیشگیری بیماری) و همچنین هماهنگی بین بخشی با ارگان های ذیربط جهت مبارزه با بیماری است.

به اختصار می توان روش کنترل و پیشگیری بیماری را تحت عناوین ذیل ذکر کرد:

1- حذف ناقل:

کنه ناقل هیالوما که پس از آلودگی به ویروس مادام العمر آلوده باقی می ماند، تقریباً در اکثر نقاط پرورش دام کشور ما وجود دارد بنابراین کنه زدایی دام ها و کاهش جمعیت ناقل به کنترل بیماری می تواند کمک کند.

2- محافظت از گزش توسط ناقل:

کسانی که در محیط های روستایی و دامپروری خصوصاً در فصول بهار تا پاییز حضور دارند باید اقدامات حفاظتی فردی، جهت دور ماندن از گزش کنه را بدانند و رعایت کنند.

3- پرهیز از تماس با منبع بیماری:

تماس مستقیم پوستی مخاطی با خون و ترشحات آلوده دامی در حین ذبح یا زایمان دام موجب انتقال بیماری می شود، بنابراین در حین چنین اقداماتی باید از دستکش و لوازم محافظتی استفاده کرد.

4- کنترل آلودگی دامی:

مهم ترین اصل در کنترل بیماری کریمه کنگوی دامی ایجاد قرنطینه های مرزی دامی است تا به طور جدی از تردد دام آلوده جلوگیری شود بنابراین به عموم مردم باید توصیه نمود به شدت از خرید و مصرف گوشت دامی که به طریق غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می شود، خودداری کنند؛ زیرا شناسایی دام های آلوده با تست های سرولوژی و معدوم کردن آن ها روش عمومی و مؤثری در کنترل آلودگی نبوده است.

5- بیماریابی و درمان به موقع:

با توجه به این که تماس با خون و ترشحات فرد مبتلا نیز موجب انتقال می شود، شناسایی به موقع، بستری و درمان علاوه بر کاهش میزان مرگ و میر اقدامی اساسی در پیشگیری از انتشار بیماری نیز محسوب می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نظارت شدید برای جلوگیری از تب کریمه کنگو , تهدیدی از تب کریمه کنگو وجود ندارد , تب کریمه کنگو چگونه منتقل می شود , راه استفاده گوشت برای تب کنکو , بیماری تب کریمه کنگو در ایران , علایم تب کریمه کنگو در انسان , بیماری تب کریمه کنگو چیست , جزئیات تب کریمه کنگو چیست , سگ آلوده به تب کریمه کنگو , راه انتقال تب کریمه کنگو , 2 آیا تب کنگو درمان دارد , پیشگیری از تب کریمه کنگو , نشانه های تب کریمه کنگو , تب کریمه کنگو در ایران , آیا تب کنگو درمان دارد , تب كريمه كنگو در ايران , علائم تب کنگو در انسان , تب کریمه کنگو ساندویچ , 4 علائم تب کریمه کنگو , عکس از تب کریمه کنگو , توصیه تب کریمه کونگو , تب کریمه کنگو چیست ؟ , طریقه انتقال تب کنگو , عائم تب کنگو و کریمه , 2 علت تب کریمه کنگو , کریمه کنگو در ایران , توصیه تب کریمه کنگو , پوستر تب کریمه کنگو , تب کریمه کنگو چیست؟ , graphicnew تب کنگو , تب کریمه کنگو کباب , عامل تب کریمه کنگو , تب کریمه کنگو چیست , حشره تب کریمه کنگو , اثر زخم کنه کریمه , تب کنگو در کودکان , کنه تب کریمه کنکو , علت تب کریمه کنگو , تب کنگو در ایران , تب کریمه طب سنتی , تب کریمه کونگو , تب کنگو حیوانی , علائم طب کنگو , تب کنگو علائم , علائم تب گنگو , علائم تب کنگو , تب كريمه كنگو , درمان تب کنگو , علایم تب کنگو , تب کریمه کنکو , عوارض تب کنگو , تب کیمه کنگو , عامل تب کنگو , تب کنگو چیست , کریکه کنگو , کریم کنگو , تب کونگو , کنه گنگو , کنه کنگو , تب كنگو , تب گنگو

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تب کریمه کنگو

چقدر درباره تب کریمه کنگو می دانید؟

چقدر درباره تب کریمه کنگو می دانید؟ شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و مرگ تعدادی از هموطنان باز هم این بیماری را به کانون توجه ها بازگردانده ا
بیماری خطرناک تب کریمه کنگو

پیشگیری از بیماری خطرناک تب کریمه کنگو

پیشگیری از بیماری خطرناک تب کریمه کنگو پیشگیری از بیماری خطرناک تب کریمه کنگورئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو در صورتی که زود تش
بیماری تب کریمه کنگو

بیماری تب کریمه کنگو چیست -آکا

بیماری تب کریمه کنگو چیست ؟   بیماری تب کریمه کنگو چیست سلامت ، آکا ایران : این بیماری یک بیماری تب دار حاد است که بوسیله کنه به انسان منتقل می شود و مرگ ومیر بالایی دارد
تب کریمه کنگو

درباره بیماری خطرناک تب کریمه کنگو

درباره بیماری خطرناک تب کریمه کنگو درباره بیماری خطرناک تب کریمه کنگو  بیماری تب کریمه کنگو با این که تاکنون بصورت اپیدمی منتشر شده و جان بسیاری را گرفته است، اما قابل پیشگیری
تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو در هرمزگان کولاک کرد! -

عفونت تب کریمه کنگو از طریق تماس با حیوان آلوده به صورت مستقیم و غیر مستقیم، به انسان منتقل می شود. تب کریمه کنگو در هرمزگان تب کریمه کنگو در هرمزگان , زمانیکه انسان با تر
تبلیغات