آکاایران : به دلیل تابش مستقیم خورشید بر روی زمین همواره پزشکان تاکید بسیاری بر استفاده از عینک در برابر اشعات خورشید دارند . تابش مستقیم خورشید و اشعات آن در درازمدت باعث بیماریهایی در چشم می شود که جبران ناپذیر است ، شاید بیشتر شما با خود بگویید این یک اشتباه و پیشنیان ما هیچوقت از عینک استفاده نکرده اند ، حالا ما چرا استفاده کنیم . در این مقاله از سایت سلامت آکاایران می خواهیم به طور مفصل درباره عینک و موارد الزام استفاده از آن با شما صحبت کنیم و به شما ثابت کنیم که عینک بسیار مهم و حیاتی برای چشم می باشد.

عینک,چه بخوریم تا عینکی نشویم ؟,همه چیز درباره سلام چشم تنبلی چشم و عینک مناسب

عینک

پیشینه عینک

عینک یا بینه یا بینک به قاب های دارای عدسی شیشه ای گفته می شود که در جلوی چشم های انسان قرار داده می شود تا دید و سوی چشم ها را بهتر کند. گاه هم از عینک ها تنها به منظور زیبایی و زینت یا محافظت از چشم ها استفاده می شود. عینک های ویژه ای هم وجود دارد که برای مشاهده صحنه های سه بعدی یا واقعیت مجازی بکار می روند.

به نقل از آکاایران : عینک آفتابی عینکی با عدسی های تیره است که برای محافظت چشم از نور شدید محیط به کار می رود. به عینکی که عدسی آن شعاع های نور عبور یافته را به هم نزدیک نموده یا دور سازد (واگرا یا همگرا باشد) عینک طبی می گویند. عینک طبی برای اصلاح دید در عیوب انکساری چشم به کار می رود.

نخستین عینک قابل قرار دادن روی صورت را سالوینو دآمراتی (Salvino dArmati)، اهل ایتالیا، در سال ۱۲۸۴ میلادی ساخت.

استفاده از عینک های آفتابی برای حفاظت از چشم ها در برابر نور شدید مخصوصاً در روزهای آفتابی تابستان و اشعه های نامرئی خورشید مانند اشعه فرا بنفش برای تمام افراد کاملاً ضروری است. در حالی که دسته ای از افراد عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری و تزئینی می دانند. 
اگر چه عینک های آفتابی که دارای لنز های استاندارد هستند صدمات ناشی از نور شدید و اشعه ها UV را کاهش می دهند، اما باید توجه داشت استفاده از عینک های نامناسب با کیفیت پائین لطمه های وارده به چشم را دوچندان خواهد کرد. 

این اشعات UV احتمال ابتلا به پیری چشم و آب مروارید را افزایش می دهد و همچنین به آفتاب سوختگی قرنیه چشم نیز می انجامد که باعث کوری موقت می شود.

عادت کنید که همیشه در بیرون از ساختمان از عینک آفتابی استفاده کنید اما فکر نکنید اگر عینک آفتابی شما خیلی تیره است مقاومت بیشتری در برابر آفتاب دارد. قبل از خرید عینک آفتابی اطمینان حاصل کنید که ۱۰۰ درصد در برابر اشعات UV محافظ است.

عینک,چه بخوریم تا عینکی نشویم ؟,همه چیز درباره سلام چشم تنبلی چشم و عینک مناسب

همه چیز درباره عینک

هنگام کار و بازی از عینک های محافظ استفاده نمایید

تقریبا حدود نیمی از آسیب های وارد شده به چشم در منزل رخ می دهد نه در محیط کار. هنگامی که مشغول استفاده از وسیله ای هستید که ممکن است تکه هایی از آن به اطراف پرتاب شود یا هنگامی که احتمال ترشح مواد شیمایی وجود دارد حتما از عینک محافظ استفاده نمایید. عینک های محافظ همچنین از درصد حوادث که موجب آسیب به چشم در هنگام ورزش می شود جلوگیری می کند. لنزهای محافظتی نیز باید از جنش پلی کربنات باشد. مقاومت این ماده ده برابر بیشتر از سایر مواد است. برخی ورزش هایی که در آن احتمال آسیب بیشتری وجود دارد شامل بیسبال، سافت بال، ورزش های با راکت، چوگان و بسکتبال است.

توصیه های لازم برای خرید عینک آفتابی
- افرادی که در حال اسکی کردن، حمام آفتاب گرفتن و کوهنوردی هستند، باید حتما از عینک آفتابی استفاده کنند.

- برای افرادی که می خواهند به مدت طولانی رانندگی کنند، توصیه می شود از عینک های قهوه ای استفاده کنند، چرا که این عینک ها نور آبی آسمان را کاهش و حدت بینایی را افزایش می دهند.

- اگر پشت فرمان می نشینید توصیه می شود که از عینک های آفتابی سبز رنگ استفاده نکنید، چرا که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می کند و از این نظر مناسب نیستند. 
به عنوان یک اصل بدانید که بهترین رنگ برای عینک های آفتابی، در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.

- شیشه های عینک آفتابی باید مقاومت کافی داشته باشد. پلی کربنات از همه مواد مقاوم تر است.

- قاب عینک باید بزرگ باشد تا محافظت کامل در این خصوص صورت بگیرد.

عینک,چه بخوریم تا عینکی نشویم ؟,همه چیز درباره سلام چشم تنبلی چشم و عینک مناسب

استفاده از عینک

مناسب ترین رنگ شیشه

فرکانس های خاصی از نور می توانند دید را تار و شکل اشیا را محو کنند در حالی که فرکانس های دیگری باعث ایجاد تمایز و کنتراست می شود. انتخاب رنگ و تیرگی مناسب در عینک آفتابی تمایز مناسب را در نور منعکس شده از اشیا ایجاد می کند. دکتر جعفرزاده پور در مورد رنگ های مناسب عینک آفتابی می گوید: برای افراد نزدیک بین، رنگ های گرم برای افراد دوربین، رنگ زرد و سبز و برای افراد آستیگماتیست، رنگ خاکستری و زرد کهربایی مناسب است. وی رنگ های آبی را برای فضای بیرون از خانه توصیه نمی کند.

 انتخاب جنس فریم عینک آفتابی

▪ فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند.

▪ فریم های سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تغییر شکل مناسب آنها وجود دارد.

توصیه های انجمن اپتومتریست های آمریکا برای خرید عینک آفتابی:

▪ حتی در روزهای ابری و در فصل زمستان هم برای محافظت از چشم ها از عینک مناسب استفاده کنید.

▪ اطمینان حاصل کنید که شیشه های عینک به طور کامل از نظر رنگ یکسان باشند و هیچ نقص یا ایرادی نداشته باشند.

▪ از عینک های با شیشه دودی استفاده کنید چون بدون اینکه رنگ اجسام را تغییر دهند از شدت نور می کاهند.

▪ به طور منظم و برای اطمینان از سلامت، دید مناسب چشمان تان را با کمک متخصص تست کنید و عینک خود را بر اساس آخرین دستورالعمل های حفاظت در برابر اشعه فرابنفش تهیه کنید.

دردراز مدت در معرض نور قرار گرفتن می تواند مشکلاتی نظیر :

- آفتاب سوختگی چشم یا برف کوری : این مشکل بیشتر در زمانی که اسکی بازی می کنید رخ می دهد و حتی می تواند در صورت عدم رسیدگی منجر به نابینایی شود .

- ناخنک چشم : این عارضه همراه با خارش و تورم و ... ظاهر می شود که باید با جراحی آن را از بین برد .

- آب مروارید : کدورت عدسی چشم است که در صورتیکه در معرض نور آفتاب در مدت طولانی قرار گرفته باشید بروز می کند .

- دی جنریشن ماکولای : ماکولا در پشت چشم و در وسط شبکیه است . آسیب به سلولهای عصبی در ماکولا می تواند شما را در تشخیص رنگها دچار مشکل کند و تاری در جزئیات را بهمراه بیاورد .

برخی از شهرهای بزرگ دنیا شاخص UV بالایی دارند . این یعنی زمانیکه خورشید به بالاترین سطح ممکن از زمین می رسد .


محققان دلایل زیر را برای اینکه مردم از آن استفاده نمی کنند دریافتند :

- نیمی از مردم به سادگی می گویند که فراموش کرده اند .

- 14 درصد مردم عینک ندارند یا عینکشان شکسته است .

- حدود 20 درصد اصلا اعتقادی به اینکه با در معرض نور قرار گرفتن چشمها سلامتیشان به خطر می افتد ندارند .

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش اثرات بلند مدت و کوتاه مدت بر روی چشم ها دارد . کارشناسان می گویند مردم با چشمان آبی بیشتر در معرض خطر آسیب های UV هستند در مقابل افراد با چشمان قهوه ای .

عینک,چه بخوریم تا عینکی نشویم ؟,همه چیز درباره سلام چشم تنبلی چشم و عینک مناسب

عینک

چند توصیه مفید

علاوه بر استفاده از عینک آفتابی، این چند توصیه هم می تواند در روزهای پیش رو به سلامت چشم ها کمک کند:

- روزی 3 بار چشمان خود را با آب خنک بشوئید. این کار باعث می شود ذرات غبار و آلودگی که وارد چشمتان شده اند پاک شوند.

- هرگز با دستان آلوده چشم های خود را نمالید چون این کار باعث ایجاد واکنش های آلرژیک می شود.

- تا جایی که امکان دارد در محیط هایی که آلودگی هوا زیاد است از لنزهای چشمی استفاده نکنید.

- مایعات زیاد بنوشید چون کم شدن آب بدن به طور غیرمستقیم روی تولید اشک چشم تاثیر می گذارد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چه عینک هایی برای سئو مناسب است , معیارهای انتخاب عینک ورزشی طبی , عینک آفتابی سبز یشمی enrique , تصاویر و ابعاد عینک شبانور , عینک طبی مخصوص ورزش کودکان , محافظ عینک اشعه تلویزیون , دلیل کاربرد عینک ایمنی , از کجا عینک ورزشی بخرم , علامت مثلث شیشه عینک , موی فردختر عینکی , عینک زدن فریدون , عینک فریم ضخیم , تست عینک غواصی , بورس عینک طبی , عینک طبی خنگی , عینک بدون قاب , خرید عینک اصل , تست عینک دودی , عینک آفتابیب , عینک آفتابی , عینک لوزا , عینک کزال , عینک کار

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
اندازه گیری فشارخون با یک عینک!

اندازه گیری فشارخون با یک عینک!

مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 مرداد 1397 12:36 اندازه گیری فشارخون با یک عینک! تاکنون روش های متفاوتی برای اندازه گیری فشارخون مورد آزما
 چه موقع باید عینک تان را نو کنید؟

چه موقع باید عینک تان را نو کنید؟

عینک به طور مستقیم روی بینایی و زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد و عینک نیز مانند هر وسیله دیگری تاریخ مصرف دارد که بعد از مدتی باید آن را عوض کنید. چ
عینک آنتی رفلکس

از عینک آنتی رفلکس چه می دانید؟!

​ آنتی رفلکس که به معنی ضد بازتاب نور است، متشکل از ۱۶ لایه با کارایی های مختلف است که ما به صورت یک لایهء رنگی روی عدسی مشاهده می کنیم.همانطور که می دانید برای دیدن اجسام، نور ب
فروش عمومی "عینک گوگل" آغاز شد -آکا

فروش عمومی "عینک گوگل" آغاز شد -آکا

عینک جنجال برانگیز گوگل به قیمت هزار و پانصد دلار در آمریکا در اختیار عموم قرار گرفته است. فروش عمومی "عینک گوگل" آغاز شد به گزارش واحد مرکزی خبر، شبکه تلویزیونی ی
عینک آفتابی

نکاتی مهم در مورد عینک آفتابی

نکاتی مهم در مورد عینک آفتابی وظیفه اصلی عینک آفتابی محافظت از چشمان شما در مقابل اشعه های مضر آفتاب است .  با توجه به شرایط آب و
عینک آفتابی

مناسبترین عینک آفتابی

مناسبترین عینک آفتابی مناسبترین عینک آفتابی مناسبترین عینک آفتابی دانستنیهای پزشکی 1 دیدگاه 752 بازدید
عینک

عینک نزنید، این خوراکی را بخورید!

عینک نزنید، این خوراکی را بخورید! اخیراً محققان کشف کرده‌اند که زعفران در بهبود و تقویت بینایی بسیار موثر می باشد. زعفران از سرعت پیشرفت بیماری‌های چشم همچون
عینک آفتابی

چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم ؟

چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم ؟ ویژگی های عینک آفتابی استاندارد چیست؟   چه نوع عینک آفتابی استفاده کنیم؟ عینک آفتابی- گرچه تا چند سال پیش شما با شنیدن
تبلیغات