آکاایران : یکی از شایع ترین عارضه هایی که هر آدمی با آن دست و پنجه نرم کرده است عارضه سردرد است . این درد که شاید سالی چند بار به سراغ هر شخصی بیاید چند حالت مختلف دارد که شناخت آن در درمانش کمک شایانی به فرد می کند . این عارضه بیشتر به دلیل کمبود آب بدن و خستگی بیش از حد به سراغمان می آید . به همین دلیل این مقاله از بخش سلامت آکاایران را به موضوع سردرد اختصاص داده ایم و میخواهیم از جوانب مختلف این عارضه را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

سردرد

درمان سردرد

سردرد یکی از معظلات بشر است، هرچند بسیاری از مبتلایان به سردرد هیچگاه به دنبال درمان نمیروند اما نیمی از مبتلایان به سردرد بروز اختلال در کارکرد روزانه را گزارش می نمایند، میزان نا توانی که سردرد در طی سال ایجاد مینماید معادل و یا حتی بیش از بیماری های عمده بشر مانند فشار خون، آرتریت روماتید، سرطان پستان است. بیش از یک میلیون بیمار سرپایی که در سال 2007 در آمریکا مشاوره دریافت کرده اند گرفتار اختلالات سردرد بودند، این اختلال (سردرد) در میزان افزایش غیبت از کار، بازدهی در کار، افزایش پریشانی های روانشناختی و همچنین در پایین آمدن کیفیت زندگی سهیم است.

معاینه سردرد

در برخورد با بیمار سردرد به این نکات توجه شود: 
 

 • سن بیمار: اوج پیدایش نشانه های میگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگی است. آرتریت تمپورال تقریبا همیشه پس از ۴۵ سالگی بروز می کند. سردردهای ناشی از تومورهای مغزی در میانسالی و بیشتر سردردهای مزمن روزانه در سنین جوانی روی می دهد.
 • جنس بیمار: شیوع میگرن در زنان چند برابر مردان است و بر عکس سردردهای کلاستر در مردان بیشتر دیده می شود.
 • محل درد و چگونگی آغاز سردرد
 • کیفیت درد و طول مدت درد
 • عوامل تشدید کننده به وجود آورنده سردرد و عوامل تسکین دهنده
 • نشانه های همراه
 • سابقه خانوادگی و مصرف دارو

انواع سردرد

سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن - سردرد خوشه ای Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهای ثانویه علل و پاتولوژیهای متعددی دارند.

میگرن شکمی (abdominal migraine)

میگرن شکمی به درد شدید شکمی، حالت تهوع و استفراغ اطلاق می شود که ممکن است تا 72 ساعت ادامه داشته باشد. این نوع میگرن معمولاً در کودکان دیده می شود، به خصوص در کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن دارند. کودکانی که به میگرن شکمی مبتلا هستند معمولاً در بزرگسالی بهسردردهای میگرنی کلاسیک مبتلا می شوند.

میگرن شبکیه ای (retinal migraine)

که میگرن چشمی هم نامیده می شود، با از دست دادن نسبی یا کلی دید یکی از چشم ها همراه است که ممکن است یک ساعت یا کمتر به طول بینجامد. این نوع میگرن همیشه با سردرد همراه نیست.

میگرن خانوادگی همی پلژی(familial hemiplegic migraine)

این نوع میگرن، یک بیماری بسیار نادر وراثتی است که می تواند در اثر نقش یک یا چند کروموزوم ایجاد شود. در میگرن همی پلژی یکی از طرفین بدن در حین حمله های میگرنی فلج حرکتی موقتی و یا کرختی پیدا می کند.

سردرد

راهکاری برای درمان سردرد

غذاهایی که سردرد می آورند!

میگرن درمان قطعی دارد. در واقع درمان آن بر سه اصل استوار است. یکی از مسائل مهم در این زمینه اجتناب از خوردن خوراکی هایی است که سردرد میگرنی را تشدید می کنند؛ از جمله مواد غذایی حاوی نیترات، سوسیس، کالباس، گوشت های دودی و نمک سود شده، کافئین، قهوه، نسکافه، شکلات تیره، نوشابه کوکا، غذاهای کنسروی حاوی مواد نگهدارنده و گاهی هم مرکبات، دوغ و مواد تخمیری مثل پنیرهایی که ماه ها در شرایط تخمیری به دست می آیند. البته بعضی بیماران با مصرف یک فنجان قهوه احساس می کنند سردردشان در لحظه کم می شود اما به هر حال مصرف آن توصیه نمی شود.

خوش خیم اما آزاردهنده!

سردردهای خوش خیم و آزار دهنده ممکن است برای سال ها آسایش بیمار را تهدید کنند اما خطرناک نیستند؛ از جمله میگرن که شایع ترین نوع سردرد است و درصد بالایی از خانم ها در سن باروری آن را تجربه می کنند. از دیگر سردردهای غیر خطرناک می توان به سردرد تنشی، خوشه ای، نورالژی و جرقه زننده، سردردهای مزمن روزانه، سردرد پیوسته در نیمه سر و. . . اشاره کرد که همگی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شوند.

1-درد در دو طرف سر :

* علایم: درد روزانه در دو طرف سر به طوری که فشار شدیدی به سر وارد می شود.

* علت احتمالی: با کنار گذاشتن مصرف مسکن، سردرد برمی گردد و علایم ناشی از ترک دارو به وجود می آید. مصرف «پاراسیتامول» و «آسپرین» بیش از ۲ بار در هفته یا داروی مخصوص میگرن به نام «تریپ تن» برای بیش از ۱۰ روز در ماه، خطر بروز سردردهای شدید را در فرد افزایش می دهد.

2 - سردرد انفجاری:

علایم: احساس زُق زُق کردن و گنگی در قسمت جلوی سر، احساس فشار روی سر، آبریزش و قرمز شدن چشم ها و تب.

علت احتمالی: سینوزیت مسدود یا ملتهب شده پشت چشم، بینی و گونه ها.

سینوس ها بر اثر عفونت باکتری یا ویروسی اغلب در فصل سرما ممکن است متورم شود. مجرای متورم مانع از تخلیه خلط می شود و در صورت عفونی شدن سینوس ها فرد در ناحیه سر و دندان های بالا احساس درد می کند.
سردرد

علل اصلی سردرد

3-سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

به نقل از آکاایران : درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چونتب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

4- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

5- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

6- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

7-سردرد ناشی از عفونت دندان

سردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی، درد از بین می رود.

8-سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجاد می شود. معمولاً همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولاً به کنترل سردرد منجر می شود.

9-سردرد رعدآسا

بعضی از سردردها به طور ناگهانی پدید می آیند که به آن سردردهای رعدآسا گفته می شود و ممکن است عوامل خطرناکی مانند خونریزی مغزی، ترومیوز سینوس وریدی یا انسداد سینوس های وریدی به وسیله لخته خون موجب بروز این نوع از سردرد شود. این نوع سردردها شدید است و ممکن است بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری حتی کما و گاهی موجب مرگ بیمار نیز شود.

سردرد

سردرد

سردرد التهابی

سردرد التهابی (Inflammatory headaches) – این نوع سردردها نشانه سایر اختلالات بوده همچون عفونت سینوسی، مننژیت و یا سکته مغزی رخ می دهد.

درمان سردرد

راههایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به بهبود سردرد خود کمک نمایید. برای درمان خانگی و طبیعی سردرد میگرنی می توانید با:

 • نوشیدن آب برای جلوگیری از خشک شدن بدن
 • استراحت در اتاقی آرام و تاریک
 • گذاشتن پارچه ای خنک برروی سر
 • استفاده از روش های آرام بخشی که بلدید

به بهبود سردرد میگرنی خود کمک نمایید. همچنین برای درمان سردرد تنشی که شایع ترین علات سردرد هاست، می توانید:

 • می توانید از داروهای مسکن مانند آسپرین، بروفن و یا استامینوفن و یا از داروهای ترکیبی همچون استامینوفن کدئین با مشورت پزشک استفاده نمایید.
 • طب سوزنی نیز یکی دیگر از درمان هایی بوده که برای سردرد تنشی موثر می باشد.
 • دوش آب گرم یا سرد نیز به افراد در کاهش این نوع سردرد و بهبود آن کمک می کند. انتخاب استفاده از آب سرد یا گرم بسته به بدن شما متفاوت است.
 • تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند به بهبود این نوع سردرد کمک نماید. خواب کافی، ورزش و کشیدن و تمرین دادن عضلات گردن و پشت در این نوع سردرد موثر می باشد.

درمان های غذایی سردرد

با مصرف میزان کافی آب، اغلب سموم بدن از طریق ادرار ، مدفوع و عرق دفع می شود.آب به حفظ دمای بدن نیز کمک می کند. میزان آب مورد نیاز بدن به آب و هوا، وزن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

افرادی که به طور منظم دچار سردرد می شوند، باید روزی یک عدد موز برای صبحانه مصرف کنند. منیزیم موجود در آن به طور موثر سردرد را درمان می کند.

لیموناد تازه با مقدار زیاد نمک سردرد را درمان می کند.

مصرف یک عدد سیب به صورت ناشتا سردرد را از بین می برد.

گردآوری بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پادرنا rvw svnvn , میزان سر درد , دوایه سر درد

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
درد میگرن

پیشگیری از شدت یافتن سردرد میگرنی

پیشگیری از شدت یافتن سردرد میگرنی  میگرن با برخی عوامل محیطی مختلف نیز می تواند ایجاد شود از جمله این عوامل می توانیم به اختلالات خواب، برنامه غذایی نا
علت سردرد چیست

علت سردرد چیست؟ + آشنایی با انواع سردرد

سردرد یکی از عوامل بروز ناتوانی و از کار افتادگی در جهان است. در این مطلب قصد داریم شما را با ۱۸ علت سردرد که بسیاری از آن ها شایع هستند آشنا کنیم. سردرد های تنشی و م
سردرد بستنی

آشنایی با سردرد بستنی یا یخ زدن مغز

هیچ لذتی بالاتر از خوردن آب یخ یا بستنی یخی در تابستان نیست. گرمای این فصل را با چنین کاری می توان تا حدی از بین برد. اما فارغ از کالری های زیادی که به واسطه خوردن بستنی وا
سردرد

چگونه بفهمیم سردرد داریم یا میگرن؟

یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب با بیان اینکه میگرن در همه سنین چه در کودکی، چه در افراد مسن رخ می دهد، گفت: میگرن در زنان دو تا چهار برابر مردان شایع است و در زنان جوان و میانسا
سردرد خوشه ای

از سردرد خوشه ای چه می دانید

  از سردرد خوشه ای چه می دانید سردردهای مزمن میگرنی چه پیامدهای ناگواری با خود به همراه دارند و سردرد خوشه ای چه نوع سردردی است؟ منصوره تقا رئیس انجمن
تسکین سردرد

4 روش برای تسکین سردرد

مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : پنج شنبه, 14 تیر 1397 16:36 4 روش برای تسکین سردرد سردرد یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند و به
درمان سردرد

درمان سردرد میگرنی در منزل

درمان سردرد میگرنی در منزل اگر جزو افرادی هستید که دائما دچار سردرد میگرنی می شوند . داروی مسکن زیاد میل می کنید بهتر است با راه حل های درمانی طبیعی خا
بیماری سردرد

با بیماری سردرد بستنی آشنایی دارید؟

با بیماری سردرد بستنی آشنایی دارید؟ بیماری سردرد بستنی چیست؟ در چه مواقعی فرد به این سردرد دچار می شود؟ آیا راه های درمان آن را می دانید؟ گاهی برای ش
سردرد

پیامدهای خطرناک سردرد میگرنی

پیامدهای خطرناک سردرد میگرنی سردردهای میگرنی چه تاثیراتی بر روند زندگی ما میگذارند برای حملات میگرنی چه درمان هایی وجود دارد چه محرک هایی در ایجاد ای
سردرد

بهبود سردرد با استفاده از پماد خانگی

بهبود سردرد با استفاده از پماد خانگی زندگی ماشینی و مدرن امروزی باعث بروز تنش های عصبی و سردردهای گوناگونی شده است،در این مقاله دکتر سلام شما را با روش
سردرد روزه

رفع سردرد روزه داران در ماه رمضان با طب سنتی

شما می توانید به کمک طب سنتی و با استفاده از عسل و لیمو از ایجاد سردرد در ماه رمضان و هنگام روزه داری پیشگیری کنید تا بتوانید طراوات و انرژی خود را هنگام روزه داری نیز حفظ نمایید
تبلیغات