12 علت خواب رفتن دست و پا -

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد 12 علت خواب رفتن دست و پا ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


12 علت خواب رفتن دست و پا
هنگام خواب شاید احساس کنید که دست های شما سوزن سوزن و بی حس می شود و بعد از بیدار شدن حتی ممکن است نتوانید به راحتی دست خود را مشت یا باز کنید. بیشتر این علایم به سرعت رفع می شود. برای رفع این حالت، به آرامی دست را باز و بسته کنید.
در این مطلب 12 علت خواب رفتن دست ها و پاها را بیان می کنیم.


1- گردش خون ضعیف
شایع ترین علت خواب رفتن دست ها و پاها در خواب، کاهش جریان خون در دست ها و پاها است که با تغییر دادن حالت خواب می توانید آن را رفع کنید.


2- دیابت
خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری ممکن است نشانه دیابت باشد.مهم ترین و شایع ترین بیماری مربوط به اعصاب محیطی، دیابت است که در تغذیه اعصاب اختلال ایجاد می کند و از آنجا که هر چه طول اعصاب بیشتر باشد تغذیه آن ها بیشتر با مشکل مواجه می شود، اعصاب پاها آسیب پذیرترند و خواب رفتگی پاها در دیابت بیشتر مشاهده می شود. علاوه بر خواب رفتن دست و پا، در بیماران دیابتی، انواع اختلالات حسی از جمله کرختی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز کردن دست و پا نیز مشاهده می شود.


3- سندروم تونل کارپل
بیماری سندرم تونل مچ دست نیز با خواب رفتن دست ها خود را نشان می دهد، به گونه ای که ممکن است فرد، شب ها به دفعات با حالت خواب رفتگی دست از خواب بیدار شود. این بیماری زمانی به وجود می آید که عصبی که از مچ دست وارد پنجه و نوک انگشتان می شود، بر اثر کار زیاد یا عوامل دیگری نظیر کم کاری تیروئید، حاملگی و دیابت آسیب می بیند و آن منطقه بدون اینکه بیمار فعالیت خاصی داشته باشد، با یک مختصر فعالیت به خواب می رود.


4- آرتریت
بیماری آرتریت باعث التهاب و درد مفاصل بدن می شود. این بیماری باعث تحریک و آسیب اعصاب در ناحیه مفاصل نیز می شود.


5- عمل جراحی دست
این حالت باعث تحریک یا آسیب عصب می شود.


6- بیماری گیلن  باره
بیماری گیلن  باره نیز با علائم خواب رفتن دست و پا، کرختی و بی حسی آغاز می شود که ممکن است این علائم با معاینه پزشک در بیمار تشخیص داده نشود. اما در هر صورت خود بیمار از حالت های اختلال حسی در اندام های خود آگاه است.


7- مسمومیت دارویی
مسمومیت های دارویی نیز ممکن است باعث مسمومیت اعصاب محیطی شود که از میان این داروها، داروهای شیمی درمانی که به اعصاب سلول های محیطی بیماران سرطانی آسیب می زنند، شایع تر است.


8- مسمومیت با فلزات سنگین
خوردن یا تنفس فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، تالیوم و آرسینک نیز باعث خواب رفتن دست و پا می شود. وقتی که دماسنج یا لامپ کم مصرف یا مهتابی در فضای اتاق شکسته شود، بر اثر تصعید جیوه فرد دچار مسمومیت می شود.


9- مسمومیت ویتامینی
اگرچه گروه ویتامین های B بی ضرر هستند، اما استفاده بیش از اندازه ویتامین B6 می تواند مسمومیت ایجاد کند که این مسمومیت خود را به صورت بی حسی دست و پا نشان می دهد.برای جلوگیری از خواب رفتن دست هنگام خواب، آن را زیر بالش یا سرتان قرار ندهید.


10- بیماری ام اس
بیماری های عصب مرکزی نخاع هم  می توانند کرختی و بی حسی دست و پا را ایجاد کنند، مثلا بیماری ام  اس نیز همین علائم را دارد.


11- سکته مغزی
سکته های مغزی نیز به علت ایجاد اختلال در اعصاب، بی حسی ایجاد کرده و بر اثر آن دست و پا خواب می رود.


12- تغییرات فشار خون
فشار خون ارتباط مستقیمی با بیماری های اعصاب محیطی ندارد، ولی به دلیل اینکه اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون و عروق محیطی نقش دارد، ابتلا به بعضی از بیماری های اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون مشکل ایجاد کرده و خود را به صورت افت فشار خون نشان می دهد.


پیشگیری از خواب رفتن دست ها موقع خواب
- هنگام خواب، دست ها را زیر بالش یا سر قرار ندهید.
- روی دست ها نخوابید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون می شود.
- کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکنید و باز بگذارید.
- دست ها را روی قلب قرار دهید تا بی حسی آن برطرف شود.
- ورزش های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست ها را انجام دهید.
- از بالش های نرم تر استفاده کنید، از بالشت زیر زانو هم استفاده کنید و به پشت بخوابید.
- در صورت ابتلا به سندروم تونل کارپل که باعث به خواب رفتن یا بی حسی دست می شود،از داروی ضدالتهاب با تجویز پزشک استفاده کنید.


منبع:akairan.com

گردآوری سلامت اکاایران گردآوری سلامت اکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله 12 علت خواب رفتن دست و پا شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عحالت خواب رفتی گزگزدریستها پاهادربارداریچیست , علت پا درد بعد از بیدار شدن از خواب , علت خواب رفتن دو دست در حین خواب , روی شکم خوابیدن و سوزن سوزن شدن , علت خستگی و خواب رفتگی در دستها , وضعیت بدن هنگام خواب جاذبه ماه , خواب رفتن دست و پا بعلت سرطان , خواب رفتن دست و پا درد بعد از , درد گرفتن مفاسل در زمان خواب , درد گرفتن مفاصل در زمان خواب , گز گز دست وپا به مدت طولانی , درد قلب و گز گز کردن دست چپ , علت خواب رفتن دست راست چیست , علت خواب رفتن دستها در خواب , علت بی حس شدن دستا در خواب , دلیل خواب رفتن دست در خواب , خواب رفتن پا پس از خوابیدن , برای رفع خواب رفتن دست ها , علت خواب رفتن دست در خواب , علل خواب رفتگی دست و پاها , علت خواب رفتن انگشتان دست , درمان خواب رفتن دست و پا , دلیل خواب رفتن دست چیست , علت خواب رفتگی دست راست , دلیل خواب رفتن دست و پا , گزگز وخواب رفتن دست وپا , شایع ترین عوامل دست درد , علل خواب رفتگی دست راست , علت گزگز دست و پا چیست , علت خواب رفتن پای راست , علت سر شدن انگشتان دست , علت خواب رفتن دست و پا , سر درد و خواب رفتگي سر , علت خواب رفتن سر چیست , خواب رفتن انگشتان دست , علت خواب رفتگی دست چپ , وز وز شدن انگشتان دست , علت خواب رفتن دست چپ , علت خاب رفتن دست وپا , خواب رفتن اعضای بدن , گزگز دست ها در خواب , درمان گزگز دست و پا , علت خواب رفتن دستها , علائم درد دست راست , گزگز کردن دست و پا , دلیل خواب رفتن بدن , دلیل خواب رفتن دست , خواب رفتن دست و پا , خواب رفتگی دست وپا , خواب رفتگی دست چپ , علت خواب رفتگی پا , علت خواب رفتن دست , علت دردرگهای بدن , خواب رفتن دست چپ , بی حسی دست و پا , خواب رفتن پاها , دلیل خواب زیاد , خواب رفتگی دست , گز گز کردن دست , خواب رفتن ریه , خواب رفتگي سر , خواب رفتن بدن , خواب رفتگی پا , علت خواب ممتد , خواب رفتن دست , ترزش زیاد دست , خواب رفتن سر , سر شدن دستان , سست شدن پاها , خواب رفتن پا , گزگز دست ها , دلم غش میره , خواب رفن پا , علل گزگز پا , دست و پا چه , دو دست قلب , حق دست وپا , زود پا شدن , خواب رفتگی , دست و پا , کز کز پا

12 علت خواب رفتن دست و پا گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات