آکاایران : تکرر و هر گونه تغییر در ادرار می تواند علامتی از بیماریهای کلیه باشد . چنانچه شما مقدار مایعات دفع شده از بدنتان را بیشتر از مایعات جذب کرده باشید ، به نوعی باعث از بین رفتن کارکرد کلیه در بدن شده اید. امروزه بیماران زیادی در مقاطع سنی مختلف از نوجوان تا افراد مسن از بیماری رنج می برند و دچار تکرر ادراری شده اند . این موضوع آنقدر برای این افراد استرس آور شده است که حتی در اکثر موارد قید بیرون رفتن و یا مسافرت را به دلیل نیاز مبرم به دستشویی در طول روز را می زنند . این افراد مدعی اند که حتی با استفاده از یک استکان چای یا آب مجبورند چندین بار به دستشویی مراجعه کنند . به همین منظور و برای رفع سوالات شما بازدیدکنندگان محترم در قسمت سلامت آکاایران مقاله ای را با عنوان تکرر ادرار نشانه چیست را آماده کرده ایم تا به سوالات پیرامون این بیماری پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید.

دفع ادرار میزان مشخصی ندارد و در هر فرد، حتی در هر روز، فرق می کند. اما چه زمانی برای این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید؟

اولین مورد اینکه با وجود کم کردن خوردن مایعات و محرک های مثانه، تکرر ادرار هنوز وجود دارد. موارد دیگر شامل حالات زیر است:

1- تکرر ادرار مانع انجام عادی کار، مسافرت یا خواب می شود.

2- تکرر ادرار با احساس نیاز به دفع ادرار همراه است.

3- درد و سوزش با تکرر ادرار همراه است.

به نقل از آکاایران : مواد محرک کلیه و تحریک کننده های مثانه علل شایع تکرر ادرار هستند و در صدر همه آنها کافئین و الکل قرار دارد، زیرا اینها مدرهای طبیعی هستند و باعث تشکیل بیشتر ادرار می شوند. برخی داروهای مدر و ضد فشارخون هم دفع ادرار را زیاد می کنند.

عفونت های مجاری ادرار، که بسیار هم شایع هستند، با تحریک سیستم ادراری، دفع ادرار را زیاد می کنند.

التهاب کلیه، که یک بیماری شدید کلیوی است و بیماری خاصی به نام التهاب بینابینی مثانه که ناراحتی مداوم دستگاه ادراری است نیز باعث تکرر ادرار می شوند.

تکرر ادرار نشانه چیست

تکرر ادرار

زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این مشکلات هستند و ممکن است ایجاد درد در پشت یا شکم یا احساس سوزش به هنگام دفع ادرار کنند. عفونت پروستات در مردان هم همین علائم را دارد. بیماری تشخیص داده نشده یا خوب درمان نشده دیابت هم تکرر ادرار می آورد.

به علاوه، انسداد در هرجای دستگاه ادراری (مثل سنگ کلیه یا سنگ مثانه) مانع تخلیه کامل ادرار می شود و این حالت پر شدن زودتر مثانه و احساس نیاز بیشتر به دفع ادرار را بوجود می آورد. این ناراحتی در سالخوردگان شدیدتر است، چون غده پروستات آنها بر میزراه (مجرای ادراری) فشار آورده و انسداد ایجاد می کند که در هنگام دراز کشیدن شبانه تکرر ادرار را به دنبال دارد.

اگر شبها بیشتر ادرار دفع می کنید، ممکن است بالا رفتن سن هم در آن مؤثر باشد. با افزایش سن تولید ادرار در شبها بیشترمی شود. در سالمندان دو سوم ادرار در شب و یک سوم ادرار در روز تولید می شود و در جوانها دقیقاً برعکس است.

در هر صورت در مواردی که نیاز به مراجعه به پزشک است این کار را انجام دهید و مواردی که نیاز به درمان هست (مثل عفونت، بزرگی پروستات، مشکلات کلیه، مثانه و مجاری ادراری، سنگ و...) را به طور کامل درمان کنید.

تکرر ادرار نشانه چیست

نشانه های تکرر ادرار

منبع:سلامت نیوز

گردآوری سلامت اکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

علت درددرناحیه تناسلی زنان در افراد مسن , بوي ادرار نشانه چه بيماري هايي است؟ , فشار شدید ادرار وآرمش بعد از فشار , خونریزی همراه با ادرار در خانم ها , سوزش کم و تکرر ادرار آقایان نشانه , از علایم زیاد رفتن دستشویی اقایان , خون در ادرار کودکان نشانه چیست؟ , مهمترین دلیل وجود خون در ادرار , چند بار ادرار در روز طبیعی است , تکرر ادرار در اثر نارسایی کلیه , بیماری های که باعث سوزش ادرار , علت زياد رفتن به دستشويي چيست , دلیل پزشکی تکرر ادرار و مدفوع , خون در ادرار مردان نشانه چیست , علت دستشویی رفتن زیاد کودکان , خون در ادرار زنان نشانه چیست , علت تکرر ادرار در مردان جوان , دلایل تکرر ادرار در خانم ها , علت تکرر ادرار در زنان چیست , خونی بودن ادرار در خانم ها , تکرر ادرارعلت سنگ کلیه است , بیماری های علت سوزش ادرار , تکرر ادرار چه علاعمی دارد , ایا تکرر ادرار علامت سنگه , ادرار شبانه در بزرگسالان , قرص ژاپنی برای پر ادراری , علت تکرر ادرار در بانوان , درمان مکرر ادرار در زنان , جرا شبها ادرار زییاد است , احساس سوزش و تکرر ادرار , دليل تكرر ادرار در زنان , دلیل زود زود رفتن ادرار , دلایل دستشویی رفتن زیاد , علت تکرر ادرار و درمان , مشکلات ادراری در مردان , علت تكرر ادرار در زنان , دلايل تكرر ادرار در شب , میل مداوم به دفع ادرار , علت افزایش دفعات ادرار , دلیل دستشویی رفتن زیاد , بوی ادراربه چه معناست , سوزش ادرار نشانه چیست , تکدر ادرار شب در پیری , ادرار زیاد نشانه چیست , ادرار شبانه پشت سر هم , سوزش کم و تکرر ادرار , علت ادرار زیاد چیست؟ , علت تکرار ادرار چیست , دليل زياد ادرار كردن , تکرر بیش از حد ادرار , دلیل تکرر ادرار چیست , ادرار مکرر در دختران , دلیل ادار زیاد چیست , ادرار مکرر در مردان , علت تکرر ادار چیست؟ , مشکل ادرار در مردان , تکرر ادرار و مدفوع , تکررادرار دربانوان , افزایش ادرار در شب , كم فشار بودن ادرار , علت زیاد شدن ادرار , تکرر ادرار بی رنگ , تکرر ادرار آقایان , امدن ادرار از رحم , دلایل تکرر ادرار , درمان ادرار زیاد , تکرر ادرار در شب , تکرر ادرار شبانه , احکام تکرر ادرار , علایم تکرر ادرار , درمان زود ادراری , کم شدن ادرار صبح , 1 علت ادرار زیاد , تکرر ادرار زنان , تکرر ادرار چیست , تکرر ادرار شفاف , ادرار بیش از حد , علل تکرر ادرار , علت ادرار زیاد , علت تکرر ادرار , چای تکرر ادرار , ادرار زیاد بچه , علت تكرر ادرار , تكرر ادرار , تکدر ادرار , ادرار مکرر , تکرر ادار

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات