بعد از خونریزی‌های زنانه (قاعدگی)، خونریزی بینی شایع‌ترین خونریزی خود به خودی در انسان است که به علت پارگی رگ‌های درون بینی اتفاق می‌افتد.
 

شایع‌ترین محل خونریزی دماغ در کودکان و جوانان قسمت قدامی تیغه بینی است. خوشبختانه خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی کنترل کرد.

مشکل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت پشتی جدار خارجی و تیغه وسط بینی در اشخاص مسن است. این نوع خونریزی، براحتی کنترل نمی‌شود و گاهی نیاز به اقدامات تخصصی در بیمارستان دارد.

مقدار زیادی مایع لزج در بینی ترشح می‌شود. این ماده، هوایی را که تنفس می‌کنیم، مرطوب می‌شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن، رطوبت بینی به خشکی می‌گراید.

غشای ظریف داخل بینی خشک و شکننده شده و موجب ‌می‌شود که سیاهرگ‌ها و سرخرگها ترک بر‌دارد و با کمترین فشار دچار خونریزی شود. گاهی بالا کشیدن ساده بینی یا عطسه‌ای ملایم، می‌تواند به خون دماغ منجر شود.

علل خونریزی متنوع است. علل ممکن است موضعی باشد و در اثر آسیب وارده به بینی ایجاد شود، مانند دستکاری بینی با انگشت، انحراف تیغه بینی، استفاده از اسپری‌های مخصوص بینی، استفاده طولانی‌مدت از اکسیژن و گاهی سرطان بینی.

گاهی علت موضعی نبوده و اختلالی در سطح عمومی بدن وجود دارد که خود را با خونریزی از بینی نشان می‌دهد. بیماران فشارخونی با افزایش فشارخون ممکن است دچار خونریزی از بینی شوند.

بیماری‌های دیگری که ممکن است با خونریزی از بینی همراه باشد، شامل اختلالات انعقادی (هموفیلی)، نارسایی مزمن کلیه یا سرطان خون است.

اگر شیء خارجی در بینی فرو برود ترشحات بدبو همراه با خون خارج می‌شود. این شکل از خونریزی از بینی را باید در بیمارستان و تحت تدابیر خاص معالجه کرد. باید جسم خارجی را خارج کرده و گاهی کار به جراحی و برداشتن بافت مرده و آسیب‌دیده می‌کشد.

مصرف داروهای ضدانعقاد که موجب رقت خون می‌شود، باعث اشکال در توقف خونریزی خواهد ‌شد. همچنین ممکن است موجب خونریزی مکرر از بینی شود.

از جمله این داروها می‌توان به آسپیرین، وارفارین، انواع داروهای مسکن همچون بروفن، پیروکسیکام، دیکلوفناک و ایندومتاسین اشاره کرد.

افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند به محض مشاهده خونریزی از هر ناحیه‌ای از بدن باید به پزشک مراجعه کنند. خونریزی در این افراد نشانی از مسمومیت با وارفارین است.

خونریزی مکرر از یک سوراخ بینی، بخصوص زمانی که با انسداد همان سوراخ بینی همراه باشد باید بررسی کامل شود. چون ممکن است ضایعات بدخیم درون بینی باعث خونریزی شود.

اولین اقدام در برخورد با فردی که دچار خونریزی است اطلاع به اورژانس (115) برای انتقال بیمار است. دقت کنید که خونریزی از بینی ممکن است شدید بوده یا شدید شود و بیمار را تا مرز شوک پیش ببرد.

برای بند آوردن یا کنترل نسبی خونریزی روشی که براحتی قابل انجام است فشردن قدام بینی با انگشت شست و انگشت میانی است.

پس از کنترل خونریزی در اورژانس، باید برای پیگیری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. بیمارانی که خون‌دماغ شده‌اند و تحت درمان با وارفارین هستند یا داروهای مسکن استفاده می‌کنند، در مورد قطع یا ادامه مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند.

منبع : Jamejamonline.ir

منبع : Jamejamonline.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

علایم فشار خون در خواب خون دماغ شدن , همه چیز درمورد خون دماغ شدن کودکان , عفونت در بدن خون دماغ شدن در پیری , چرادر موقع پریودی خون دماغ میشوین , خون دماغ شدن ناگهانی در بزرگسالان , چرا در یک روز 3بار خون دماغ شدم , علت خون دماغ کردن در فصل بهار , کرم چشمی و خون دماغ شدن صبح , خون دماغ شدن هنگام عصبانیت , دلیل خون دماغ شدن ناگهانی , 11 علت خون دماغ در کودکان , خون دماغ شدید نشانه چیست , علت خون دماغ شدن صبحگاهی , علت خون دماغ شدن در خواب , چرا در صبح داخل بینی خون , علت خون دماغ شدن در پیری , خون دماغ شدن نشانه چیست , علت خون دماغ شدن یهویی , دلیل خون دماغ شدن زیاد , علت خون دماغ شدن متعدد , خون دماغ شدن با آب گرم , علت خون دماغ بر اثر غم , دلیل خون آمدن از دماق , علت خون دماغ شدن چیست , علت خون دماغ شدن چيست , اعمال هنگام خون دماغی , خون دماغ پی در پی شدن , کبود شدن دماغ ناگهانی , خون دماغ شدن و سرگیجه , خون دماغ سرگیجه و ضعف , خون دماغ شدن در خواب , دلیل خون دماغ روزانه , علت های خون دماغ شدن , خون دماغ شدن در صبح , خون دماغ شدن و مغز , خون دماغ های مکرر , خون دماغ شدن عصبی , سرگیجه و خون دماغ , دلیل خون دماغ شدن , علت خون دماغ ایدز , دلیل خون دماغشدن , علل خون دماغ شدن , علت خون دماغ شدن , وجود خون در دماغ , عوامل خون دماغ , تب و خون دماغ , علل خون دماغ , علت خون دماغ

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
خون دماغ شدن

با دلایل مهم خون دماغ شدن آشنا شوید

با دلایل مهم خون دماغ شدن آشنا شوید با دلایل مهم خود دماغ شدن آشنا شوید  برای تعداد زیادی از ما پیش آمده است که در طول روز خون دماغ شویم و علت آنرا هم اغلب نمیدانیم که در برخی
علل خون دماغ شدن

آشنایی با علل خون دماغ شدن

مجموعه: بیماری ها و راه درمان آشنایی با علل خون دماغ شدن خونریزی از دماغ نشانه ای بارز مبنی بر بروز سرطان نبوده و خطرناک نیست    شایع ترین علت خ
خون دماغ شدن

خون دماغ شدن بزرگسالان نشانه چیست

خون دماغ شدن بزرگسالان نشانه چیست خون دماغ شدن بزرگسالان نشانه چیست   علت خون دماغ شدن در بزرگسالان و کودکان با هم تفاوت دارد . علت خون دماغ شدن در بزرگسالان علت بیشتری نس
دلایل خون دماغ شدن

دلایل خون دماغ شدن چیست ؟

  بعد از خونریزی‌های زنانه (قاعدگی)، خونریزی بینی شایع‌ترین خونریزی خود به خودی در انسان است که به علت پارگی رگ‌های درون بینی اتفاق می‌افتد.   شایع‌ترین محل خو
خون دماغ

دلایلی که باعث میشود خون دماغ شویم -آکا

دلایلی که باعث میشود خون دماغ شویم دلایل مهم خون دماغ شدن مادربزرگ تابستان ها تا وقتی آفتاب وسط آسمان بود، نمی گذاشت در حیاط بازی کنیم. می گفت اگر آفتاب زیاد روی سرت بتابد،
خون دماغ

مهم ترین علت خون دماغ

مهم ترین علت خون دماغ مهم ترین علت خون دماغ مهم ترین علت خون دماغ دانستنیهای پزشکی 1 دیدگاه 10,339 بازدید
خون دماغ

علت خون دماغ شدن چیست؟!

برای بسیاری سوال می باشد که که علت خون دماغ شدن چیست؟علل شایع این نوع خونریزی بینی عبارتند از: 1- برخی داروها داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و هپارین و نیز داروی آسپیر
خون دماغ

دلایل مهم خون دماغ شدن

خون دماغ شدن دلایل مهم خون دماغ شدن دلایل مهم خون دماغ شدن مادربزرگ تابستان ها تا وقتی آفتاب وسط آسمان بود، نمی گذاشت در حیاط بازی کنیم. می گفت اگر آفتاب زیاد روی سرت بتابد،
خون دماغ

دلیل مدام خون دماغ شدن؟

دلیل مدام خون دماغ شدن؟ دلیل مدام خون دماغ شدن؟ نتایج بررسی های محققان نشان می دهد چندین داروی ضدان
خون دماغ

بررسی علت های خون دماغ شدن

بررسی علت های خون دماغ شدن بررسی علت های خون دماغ شدن خون دماغ شدن برای برخی امری ترسناک است و با دیدن خون دماغ هول می شوند. باید بگوییم که خون دماغ شدن امری فیزیلوژیک و عادی در
تبلیغات