سلامت - پزشکی - خواب آلودگی بهاری

آکاایران : خواب آلودگی موضوعی است که شاید برای شما هم اتفاق بیافتد ، حالتی که بعضا شخص را به سمت خستگی مفرط کشیده و فرد همیشه احساس خواب آلودگی و نیاز به خواب را در خود احساس می کند . این مشکل در بعضی مواقع می تواند به دلیل آلرژی فصلی نیز باشد که ما این مقاله از بخش سلامت آکاایران را به آن اختصاص داده ایم. 

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی بهاری

 


شما خیلی خواب آلوده هستید. این حالت در بهار ممکن است، یک نوع آلرژی  فصلی باشد. گرده افشانی گل ها و گیاهان، از شروع فصلی همراه با عطسه و گرفتگی بینی خبر می دهد.

دکتر MICHAEL ROWE ( مایکل رو ) رئیس مرکز آلرژی و آسم در میشیگان می گوید : افرادی که آلرژی ( حساسیت  ) فصلی دارند، حتی بدون مصرف دارو، احساس خستگی می کنند.

او یک سال بیشترین مقدار گرده گیاهان را در شهر DETROIT آمریکا اندازه گیری کرد که دریافت در عرض چند هفته بیشترین مقدار گرده افشانی را داشتند.

عده زیادی از رانندگان متروی این شهر دچار آلرژی هستند. این افراد در ترافیک ، چشمهایشان را می مالند، موقع نفس کشیدن، بینی اشان صدا می دهد و نیز دچار عطسه ، گرفتگی بینی و خمیازه می شوند . این افراد موقع رانندگی دچار عطسه فراوان و حتی بیهوشی می شوند.

فصل بهار باعث خواب آلودگی  شما می شود و مثل فردی که ماده مخدر مصرف کرده باشد، خمار هستید. در حالت آلرژی  ، بدن نسبت به یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد. غیر از خواب آلودگی، سایر علائم آلرژی شامل سوزش چشم ها و آب آمدن از آنها، گرفتگی و آبریزش بینی  ، سرفه و عطسه است.

بدن، برای مقابله با آلرژی انرژی زیادی را صرف می کند که باعث ضعیف شدن فرد می شود. همچنین گرفتگی بینی در خواب، فرد را خسته می کند. افراد برای رفع حالت آلرژی، معمولاً آنتی هیستامین مصرف می کنند. بعضی آنتی هیستامین ها باعث سردرد مداوم در صبح می شوند و فرد را خواب آلوده می کنند. مصرف آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی شما در محل کار می شود.فقط دو آنتی هیستامین کلاری تین (CLARITIN) و اَلگرا (ALLEGRA ) ایجاد خواب آلودگی نمی کنند و با تجویز پزشک، فروخته می شوند.

حتی اگر کسی با مصرف آنتی هیستامین، احساس بدی نداشته باشد، ولی حافظه کوتاه مدت و مهارت های حرکتی او آسیب می بیند. پس چه کار باید کرد؟

 به نقل از آکاایران: بایستی به پزشک مراجعه کنید تا وی دارویی را که باعث خواب آلودگی نمی شود، برای شما تجویز کند. در منزل، محل کار و اتومبیل خود، هوا را طوری تهویه کنید که مقدار گرده گل ها و قارچ های گیاهی کاهش یابد.

اگر آنتی هیستامین مصرف می کنید و یکی از عوارض مصرف آن در بروشور، خواب آلودگی ذکر شده است، هرگز در این حالت رانندگی نکنید. صبر کنید. بارندگی و هوای سرد مثل یک عایق بر روی گرده ها عمل می کند و میزان آلرژی را کاهش می دهد.

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی

با وجود اینکه خواب آلودگی ناشی از تغییر فصل بیش از همه امری بیولوژیکی و طبیعی است، می توان راهکارهایی برای آن به کار بست تا از آن در امان ماند. در ادامه برخی از این راهکارها را می آوریم.

  • بنابر طب سنتی و اسلامی، خوردن خرما به دلیل فراوانیِ مواد حیاتی مانند فسفر و پتاسیم در آن، در جلوگیری از خواب آلودگی موثر است.
  • خوردن مواد حاوی فیبر، مانند سبزیجات و میوه جات نیز در کاهش احساس خواب آلودگی موثر هستند. خوراکی های فصل بهار به طور کلی فیبر کمتری در خود دارند که باید با مصرف مواد غذایی دیگر این کمبود را جبران کرد.

برای درمان خواب آلودگی بهار خرما بخورید

طب اسلامی راه حلی برای برطرف کردن این مشکل دارد که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره خواهیم کرد:

یکی از دلایلی که سبب خواب آلودگی در این فصل می شود، کمبود فیبر موجود در موادخوراکی است.

از امام رضا(ع) روایت شده که ایشان بر سر سفره ای که سبزی تازه در آن وجود نداشت، نمی نشستند. همان طور که می دانید فیبر موجود در سبزی ها برای آرامش اعصاب و از بین بردن تنش های عصبی بسیار مهم است.

برای برطرف شدن خواب آلودگی همچنین می توانید بعد از طلوع خورشید پیاده روی کنید. همچنین تنفس هوای پاک صبحگاهی، روح را سرزنده می کند و موجب نشاط می شود.

راهکارهایی برای از بین بردن خواب آلودگی

ورزش های سبک، مصرف ویتامین c، مصرف 2 لیتر آب در روز و مصرف سبزیجات و میوه جات تازه سبب سازگاری بدن با این فصل است.

خواب کافی ولی نه بیش از اندازه، در رفع کسالت موثر است. زیرا خواب زیاد قشر مغز را بی حس می کند و باعث خواب آلودگی بیشتر می شود. به همین دلیل است که هر قدر فرد بیشتر بخوابد، بیشتر احساس کسالت و خواب آلودگی می کند.

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی

شستن دست و صورت پس از بیدار شدن با آب سرد بسیار مهم است و داشتن تحرک بدنی هم به فرد در رفع کسالت کمک می کند.

پرورش گل و گیاه در یک باغچه کوچک و یا نگهداری از گلدان و همزیستی با گیاهان هم در رفع اختلال بسیار موثر است.

چرت 15 دقیقه ای بین روز بسیار مفید است. قبل از رفتن به رختخواب غذای پرحجم مصرف نکنید. پس از خواب نیز یک دوش آب ولرم در رفع خواب آلودگی و کسالت موثر است.

البته هر نوع خواب آلودگی در فصل بهار را نمی توان به حساسیت ها و آلرژی فصلی نسبت داد.

دکتر قلعه بندی، متخصص اعصاب و روان در این باره می گوید: تا چند دهه ی قبل، پرخوابی نشانه تنبلی و تمارض، یک ویژگی نامطلوب شخصیتی یا حداکثر به عنوان نشانه ای از نارکولپسی (نوعی اختلال خواب که با حملات خواب آلودگی در طول روز و کاهش هوشیاری مشخص می شود) تلقی می شد، اما توجه علمی به مسئله ی پُرخوابی به دنبال نقش آن در بیماری های شدید و تهدیدکننده حیات، افزایش یافت.

دکتر قلعه بندی علت های مختلف رفتاری، بیماری ها و داروهای مختلف در سبب شناسی خواب آلودگی مفرط روزانه را موثر دانسته و افزود: مهم ترین علت خواب آلودگی روزانه سندرم خواب ناکافی هنگام شب است. وی اختلال تنفسی مربوط به خواب مانند آپنه انسدادی خواب، اختلال ریتم سیرکادین مانند سندرم فاز خواب تاخیری، اختلال خواب ناشی از نوبت کاری و بیماری های نورولوژیک مانند نارکولپسی و سندرم پاهای بی قرار را از مهم ترین علت خواب آلودگی مفرط روزانه دانسته و اضافه کرد: بیماری های داخلی مانند نارسایی قلب، کلیه و کبد، بیماری های روانپزشکی مانند افسردگی و غیر تیپیک و انواع داروهای موثر بر سیستم عصبی مرکزی مانند داروهای خواب آور نیز از دیگر علل ایجاد خواب آلودگی در روز به شمار می آیند.

گردآوری بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

راههای کاهش خواب الودگی در فصل بهار , راه کار های جلوگیرری از خوابیدن , ارتباط خواب الودگی و سینوزیت , علت خواب آلودگی در محل کار , مواد غذایی ضد خواب آلودگی , رفع خواب آلودگی دارویی , کاهش خواب آلودگی آلرژی , دمنوش رفع خواب آلودگی , تغذیه رفع خواب آلودگی , بهترین مواد ضد خواب , داروی گیاهی ضد خواب , داروی خواب آلودگی , غذاهای ضد خواب , مواد ضد خواب , گوشی ضد خواب , خواب بهاری

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
خواب آلودگی

چگونه خواب آلودگی مان را پنهان کنیم ؟

برای هر کسی در زندگی ممکن است در اثر یک اتفاق شرایط طوری پیش برود که یک شب کاملا معمولی را همراه با یک بی خوابی تمام نشدنی طی کند و فردای آن روز خستگی و بی حوصلگی بسیار زیادی به
علت خواب آلودگی در طول روز

علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟

خواب آلودگی و تمایل زیاد به چرت زدن ممکن است علائم یکی از بیماری های جسمی باشد که شما نباید آن را دست کم بگیرید … علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟خواب آلودگی اما غیر از
درمان خواب آلودگی

علل و درمان خواب آلودگی سگ -آکا

علل و درمان خواب آلودگی سگ خواب آلودگی سگ می تواند به این معنا باشد که بیمار است توجه داشته باشید که سگ شما نوشیدن و خوردن دارد اگر ندارد سگ را به نزد دامپزشک ببرید. سگ ها
خواب آلودگی

راه هایی برای رفع مشکل خواب آلودگی -آکا

راه هایی برای رفع مشکل خواب آلودگی   در کنار کم خوابی که ممکن است باعث بروز بیماری های مختلف در بدن بشود خواب الودگی بسیار نیز می تواند برای بدن مضر باشد و حتی بیماری های مخت
روی

تاثیر آلودگی زیست محیطی روی خواب انسان ها

تاثیر آلودگی زیست محیطی روی خواب انسان ها تاثیر آلودگی زیست محیطی روی خواب انسان ها  آلودگی هوا روی زندگی انسان ها و همین طور محیط زیست تاثیرات بسیار مخربی داشته هست، تعداد زی
معطر

رفع خواب آلودگی و خستگی با این سبزی معطر

شما می توانید با این سبزی معطر به جنگ خواب آلودگی بروید.علیزاده متخصص تغذیه با بیان اینکه نوشیدن آب باعث سحر خیزی در افراد می شود گفت: نیمی از بدن ما از آب تشکیل شده به همی

	خواب آلودگی بهاره چیست؟

خواب آلودگی بهاره چیست؟

خواب آلودگی بهاره چیست؟ فصل بهار آغاز رویش گیاهان و زنده شدن دوباره زمین است. به اعتقاد بسیاری از روانشناسان فصل بهار با شادابی و تحرک همراه است و این را می‌توان از تک
تبلیغات