در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد اختلالات شخصیتی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: اختلالات شخصیتی عبارتند از مجموعه اختلال های روان شناختی که ویژگی اصلی آن ها رفتارهای خشک و غیر قابل انعطافاست. این رفتارها به اشخاص آسیب می رساند، چون مانع سازگاری آن ها با الزام های زندگی روزانه می شود و روابط آن ها را با دیگران مختل می سازد.

 

اختلال شخصیت,اختلال شخصیت مرزی,اختلال شخصیت نمایشی

 اختلال شخصیت

شخصیت چیست؟
شخصیت یعنی « مجموعه ای از رفتار وشیوه های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی های بی همتا بودن ، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می شود. از این تعریف چندین نکته قابل استنباط است.

بی همتایی و تفاوت : شخصیت یک فرد بی همتاست و در عین بعضی مشابهت ها ، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد.

ثبات داشتن (پایداری) : اگر چه افراد در شرایط و محیطهای گوناگون در ظاهر رفتار متضاد و مختلفی دارند، ولی در طول زمان (مثلا چندین دهه) رفتار و واکنش و همچنین شیوه تفکر آنها دارای یک در ثبات نسبی دائمی است.

قابلیت پیش بینی : با توجه کردن و مطالعه رفتار و نوع تفکر اشخاص می توان سبک رفتاری و تفکری افراد را با احتمال زیاد پیش بینی کرد. قابلیت پیش بینی رفتار با «ثبات در رفتار» رابطه متقابل دارد.

اختلال شخصیت چیست؟
آیا تابحال کسی را دیده اید که در برابر یک انتقاد ساده ، واکنش خشمگینانه شدیدی داشته باشد؟
آیا از خود پرسیده اید که چرا بعضی افراد انواع مختلف «خال کوبی» را روی پوست خود دارند؟
چرا بعضی افراد برای خود بعضی افراد برای خود ، خانواده و ... برنامه ریزی سختگیرانه دارند بصورتی که شرایط بحرانی هم حاضر به تغییر آن نیستند؟

آکاایران: شخصیت می تواند سازگار و یا ناسازگار باشد. «ناسازگاری» زمانی مطرح می شود که افراد قادر نباشند تفکر و رفتار خود را با محیط و تغییرات آن تطبیق دهند. سازگاری یا عدم سازگاری ارتباط نزدیکی با «انعطاف پذیری» دارد. یک شخصیت سالم با وجود ثبات و پایداری به میزانی از انعطاف پذیری بهره می برد. اما افراد ناسازگار در برخورد با موقعیت هایی که واکنش به آنها مستلزم تغییرات و تصمیمات جدید است، تفکر و رفتار انعطاف ناپذیری از خود بروز می دهند. بنابراین ، اختلال شخصیت یعنی «رفتارهای ناسازگار و انعطاف ناپذیر در برخورد با محیط و موقعیت ها»

میزان شیوع اختلال شخصیت

شیوع در جمعیت کلی
میزان شیوع اختلال شخصیت در کل جمعیت حدود 4 تا 6 درصد برآورد شده است. اگر چه در بین انواع مختلف شخصیتی تفاوتهای معنی دار وجود دارد برای مثال برآوردها برای اختلال پارانوئید حدود (0.5 تا 2.5 درصد) است در حالی که برای اختلال اجتنابی بین (1 تا 10 درصد) اعلام شده است.

شیوع در بین دو جنس
در میزان شیوع اختلال شخصیت بین دو جنس تفاوت های معنی دار دیده می شود برای نمونه در حالی که طبق برآوردهاا صداجتماعی واختلال وسواسی- جبری در مردان بیشتر از زنان است اختلال مرزی نمایشی و وابسته در زنان بیشتر از مردان (گاهی 2 برابر مردان) است.

درمان اختلال شخصیت
روان درمانی
روشی است که روانشناسان بالینی یا مشاور با استفاده از اقدامات «نیرو دارویی» اقدام به درمان اختلال می نماید و شامل انواع مختلفی است از قبیل «روانکاروی ، شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، گروه درمانی ، آموزش مهارت های اجتماعی و... هدف از روان دمانی ، آموزش رفتارهای جدید همراه با اسجاد خودآگاهی و بینش در مراجع (دروان جو) نسبت به رفتار خود و اثر آن بر فرد و جامعه است. در درمان اختلال شخصیت اولویت با روان درمانی است.

درمان دارویی
در کنلار روان درمانی مواقعی وجود دارد که لازم است از دارو نیز استفاده شود تا فرآیند درمان تسهیل شود. دارو درمانی زیر نظر روانپزشک اعمال می شود و میزان و تعداد مصرف را او تعیین می کند. داروهای مورد استفاده برای درمان این اختلال بطور غیر مستقیم اثر خود در اعمال می کنند. برخی از گروهها دارویی مورد استفاده عبارتند از: ضد اضطرابها ، ضد افسردگیها ، ضد جنونها.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نوع اختلال شخصیت و ویژگی های اصلی آن , اختلال شخصیت وسواسی چیست؟ , اختلال شخصیت وسواسی چیست , نشانه های عدم ثبات شخصیت , بیماری چند شخصیتی چیست؟ , مشکل اختلال ثبات رفتاری , اختلالات شخصیتی چیست , درمان سخت شخصیت مرزی , بیماری اختلال شخصیت , ثبات شخصیتی یعنی چی , تعریف اختلال شخصیت , اختلال شخصیتی

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
درباره اختلال شخصیت اجتنابی بیشتر بدانیم

درباره اختلال شخصیت اجتنابی بیشتر بدانیم

درباره اختلال شخصیت اجتنابی بیشتر بدانیم درباره اختلال شخصیت اجتنابی بیشتر بدانیم  مطمئنا داشتن عزت نفس برای انجام دادن کارها در زندگی امری لازم و ضروری هست که بعضی از افراد ا
اختلال شخصیت

علائم مشکل اختلال شخصیت دو قطبی

علائم مشکل اختلال شخصیت دو قطبی علائم مشکل اختلال شخصیت دو قطبی شخصیت دو قطبی یک مشکل در افراد است که باید درمان شود و در مواقعی که فرد مشکل خود را متوجه نباشد خودش و دیگران آزا
اختلال دوقطبی شخصیت

اختلال دوقطبی شخصیت

  اختلال دوقطبی یا شیدایی -افسردگی با دوره هایی از تجارب افسردگی و شیدایی مشخص می شود.علایمی که در دوره شیدایی بروز می کند بر خلاف علایم افسردگی است.در دوره شیدایی&n
اختلال شخصیت گسیخته ‌گون  یا اسکیزوتایپ

اختلال شخصیت گسیخته ‌گون یا اسکیزوتایپ

 افراد مبتلا به اختلال شخصیت گسیخته‌ گون یا اسکیزوتایپ(schizotypal) از غیرعادی‌ ترین افراد به شمار می ‌روند.تفکر جادویی، عقاید منحصر به فرد و افکار عجیب و غریب از ویژگی ‌های ا
تبلیغات