ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی اقدام به موقعی بود -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی اقدام به موقعی بود ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته خبرگزاری تهران پرس از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: یک آسیب شناس اجتماعی گفت: باید خانه امن تزریق برای معتادین در یک زنجیره متصل مورد بررسی قرار گیرد. ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی از چند بعد مفید و مؤثر است.
,تهران پرس,اخبارتهران,خانه های امن ,[categoriy]

آکاایران: ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی اقدام به موقعی بود

مجید ابهری، رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی «تهران پرس» در خصوص آثار و پیامد اجرای طرح ایجاد خانه‌های امن و ارائه مواد مخدر دولتی به معتادین، گفت: هرگونه اقدام و اظهار نظر در زمینه مواد مخدر در محور و مسیر پیشگیری، مبارزه، کنترل و مقابله باید به طور اساسی مورد کارشناسی و تحلیل قرار بگیرد و نخبگان، آسیب شناسان و کارشناسان ابعاد مختلف این طرح را مورد بررسی قرار دهند. اظهار نظر خام باعث ایجاد موج بدبینی در جامعه شده و فضای را برای عده‌ای که منتظر هستند تا این اخبار را دستاویز اهداف خود کنند، محیا می‌کند.

مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه اجرای خانه‌های امن تزریق معتادین، یک گام از گام‌هایی در مسیر دولتی نمودن و توزیع انحصاری مواد مخدر رقیق است؛ گفت: باید این طرح در یک زنجیره متصل مورد بررسی قرار گیرد. ایجاد خانه‌های امن برای حضور معتادین تزریقی از چند بعد مفید و مؤثر است. اولین آثار مثبت اجرای این طرح، دور شدن نحوه تزریق مواد مخدر معتادین از دید مردم از قبیل کودکان، نوجوانان، جوانان است یعنی معتادین از خیابان‌ها و پاتوق‌ها جمع‌آوری شده و الگوی منفی رفتار از مقابل چشمان اقشار مختلف مردم دور می‌شود.

به گزارش آکاایران:  این استاد دانشگاه ادامه داد: از سویی دیگر اجرای طرح خانه امن تزریق معتادین، گسترش امراض مسری مانند ایدز و هپاتیت را محدود می‌کند زیرا بسیاری از معتادین تزریقی دچار این امراض هستند و اجرای این طرح می‌تواند از گسترش این امراض در جامعه جلوگیری کند. چرا که برخی از معتادین جهت صرفه‌جویی در هزینه از سرنگ‌های مشترک استفاده می‌کنند که همین موضوع موجب گسترش ایدز و هپاتیت در جامعه می‌شود.

 ابهری تصریح کرد: چنانچه این طرح اجرایی شود، مواد مخدری که در اختیار معتادین قرار می‌گیرد، در انحصار دولت است و ممکن است در یک اقدام سنجیده شده و با شیب ملایم دوز مواد مخدر به مرور کاهش یافته و در یک دوره زمانی مشخص به صفر برسد؛ بنابراین این مواردی که گفته شد از ابعاد مثبت اجرایی شدن طرح خانه امن تزریق و ارائه مواد مخدر دولتی به معتادین است.

 این آسیب‌شناس اجتماعی در خاتمه متذکر شد: اینکه فاقد توجیه و تفسیر در جامعه و فاقد توضیحی برای افکار عمومی چنین خبری از سوی مسئولین بیان شد؛ متأسفانه شاهد این بودیم که عده‌ای که هیچ‌گونه تجربه و تخصصی در این زمینه ندارند، علیه این طرح به سرعت دست به مخالفت زده و به مردم القا می‌کنند که دولت قصد ایجاد «شیره‌کش خانه» و پاتوق برای معتادین دارد. درحالی که این دست اقدامات در کشورهای پیشرفته اروپایی یکی از روش‌های اساسی پیشگیری، کنترل مقابله از یکسو و از سویی دیگر رعایت بهداشت فردی، شناسایی معتادین برای مددکاری، تشویق به ترک اعتیاد و ایجاد امکانات درمانی است.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی اقدام به موقعی بود شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

موقعی

ایجاد خانه های امن برای حضور معتادین تزریقی اقدام به موقعی بود گردآوری توسط بخش تهران پرس سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات