زیبایی های « مروارید» داراب در قاب محرومیت ها رنگ می بازد - Tasnim -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زیبایی های « مروارید» داراب در قاب محرومیت ها رنگ می بازد - Tasnim ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

زیبایی های « مروارید» داراب در قاب محرومیت ها رنگ می بازد - Tasnim
,زیبایی, های, مروارید,[categoriy]

آکاایران: زیبایی های « مروارید» داراب در قاب محرومیت ها رنگ می بازد

آکاایران: روستای مرواید داراب با وجود جاذبه های گردشگری و طبیعی دلپذیر همواره از محرومیت رنج می برد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از داراب، روستای "چمن مروارید" که در محاور‌ه‌های عامیانه به آن مروارید می‌گویند از توابع بخش مرکزی شهرستان داراب است. این روستا با فاصله 34 کیلومتر از شهرستان داراب، جاده‌ای دلپذیر اما سهل و ممتنع دارد. سهل از آن منظر که دلپذیر و چشم‌نواز  و ممتنع از جهت دشواری عبور و مرور است. 

به گزارش آکاایران: مسافت زیادی از آن در سال‌های اخیر آسفالت شده اما هنوز بخشی از این جاده دلپذیر خاکی است. جاده مروارید از جاذبه‌های طبیعی داراب به شمار می‌آید. جاده‌ای پیچ در پیچ با شیبی به سمت ارتفاعات کوه مجاور روستا است. 

اهالی بومی و غیربومی در روزهای ابری و بارانی به جاده مروارید آمده و نظاره‌گر زیبایی‌های بکر طبیعت می‌شوند. روزهای ابری، وجود مه غلیظ در بالادست جاده شعفی مضاعف به جان عابران و مسافران می‌ریزد. «مروارید» در زمینه کشاورزی و سطح زیر کشت گل محمدی نیز از روستاهای مطرح داراب است که در صنایع تبدیلی از گل محمدی این روستا استفاده می‌شود. تاکستان‌ها و انجیرستان‌های مروارید نیز با محصولات ارگانیک خود نزد مردم زبانزد است. 

با وجود 2 هزار و 670 نفر جمعیت در قالب 800 خانوار، روستای مروارید هنوز از گاز برخوردار نیست.دهیار مروارید با بیان این مطلب به خبرنگار تسنیم می‌گوید: گازرسانی از مواردی است که در طرح هادی روستای مروارید در نظر گرفته شده اما از سال 1380 که از تنظیم این طرح می‌گذرد هنوز اعتباری برای گازرسانی مروارید تعیین نشده است.

محمدحسین معتمدی خاطرنشان می‌کند: بازنگری طرح هادی انجام شده و درخواست‌‌های مکرری برای گازرسانی به شرکت گاز داراب ارائه شده است. فرسودگی شبکه آبرسانی از دیگر معضلات مروارید است، بیش از 20 سال از لوله‌کشی آب در این روستا می‌گذرد و به دلیل فرسودگی هدررفت آب وجود دارد.

 وی با اشاره به صعب‌العبور بودن جاده مروارید می‌گوید: آسفالت جاده بریدگی داشته و نیازمند ترمیم است همچنین با وجود راهگشایی، عرض جاده مناسب تردد وسایل نقلیه نیست و تعریض جاده ضرورت دارد. 

دهیار مروارید با بیان وضعیت مدارس ابتدایی و راهنمایی این روستا خاطرنشان می‌کند: بنای مدارس روستا فرسوده شده و ‌چندان مناسب استفاده دانش‌آموزان نیست، برای بهبود این وضعیت گروه‌های جهادی سپاه داراب سال گذشته در مدارس حضور یافته و خدمات عمرانی ارائه کردند.

مدیر شرکت گاز داراب در گفت‌‌وگو با تسنیم از فازبندی روستاهای پرجمعیت داراب در زمبنه گازرسانی خبر داده و می‌گوید: کمیته‌ای در شیراز تشکیل شده که در آن گازرسانی به روستاهای پرجمعیت داراب مورد بررسی قرار می‌گیرد. فاز یک این کمیته مربوط به روستای نوایگان، فاز دو شهرک غدیر(شهرک نوایگان) و فاز سه احتمالا مربوط به روستای مروارید است.

حمید طالبی با اشاره به اینکه پیمانکار فاز یک و دو گازرسانی، تعیین و رایزنی برای همکاری آغاز شده است، بیان می‌کند: برای مناطقی نظیر مروارید که به جهت صعب‌العبور بودن جاده امکان استفاده از تجهیزات فنی متعارف موجود نیست، از طرح مادر و دختر استفاده می‌شود که جایگزین مناسبی در این مناطق است.

مدیر راه و شهرسازی داراب نیز می‌گوید: برای آسفالت بخش بالادستی جاده مروارید هماهنگی لازم با فرمانداری داراب انجام شده است. خادمی از تخصیص اعتبار برای آسفالت بخش خاکی جاده  مروارید خبر می‌دهد و تاکید می‌کند: روستای مروارید اگر چه شرایط خاصی برای تردد دارد اما امکان تعریض جاده در این منطقه موجود نیست.

گزارش از سمیه انصاری‌فرد

انتهای پیام/

.

منبع :

زیبایی های « مروارید» داراب در قاب محرومیت ها رنگ می بازد - Tasnim گردآوری توسط بخش تسنیم سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات