.

گنبدهای نمکی در مقابل جاده فراشبند ـ فیروزآباد کوتاه آمدند/ پایان انتظار ۱۰ساله مردم فراشبند - Tasnim -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گنبدهای نمکی در مقابل جاده فراشبند ـ فیروزآباد کوتاه آمدند/ پایان انتظار ۱۰ساله مردم فراشبند - Tasnim ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

گنبدهای نمکی در مقابل جاده فراشبند ـ فیروزآباد کوتاه آمدند/ پایان انتظار ۱۰ساله مردم فراشبند - Tasnim
,گنبدهای, نمکی, در,[categoriy]

آکاایران: گنبدهای نمکی در مقابل جاده فراشبند ـ فیروزآباد کوتاه آمدند/ پایان انتظار ۱۰ساله مردم فراشبند

آکاایران: وعده بهره برداری از جاده فراشبند_فیروزآباد پس از گذشت ۱۰ سال به دهه فجر امسال رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، حدود 10 سال پیش، خبر به زمین خوردن کلنگ احداث جاده فراشبند ـ فیروزآباد مردم فراشبند را خوشحال کرد. جاده‌ای 33 کیلومتری که با ساخت آن مسیر  73 کیلومتری فراشبند به فیروزآباد 30 کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود و همچنین با احداث این جاده، گردنه حادثه‌خیز «خرقه» از مسیر جاده‌ای این دو شهرستان حذف می‌شود.

به گزارش آکاایران: با گذشت یک دهه از کلنگ‌زنی این پروژه، انتظار مردم برای بهره‌برداری از این مسیر پایان نیافته است. پروژه‌ای که کارشناسان، مسئولان شهرستان و استان کمبود اعتبار و وجود گنبدهای نمکی در مسیر این جاده را دو دلیل عمده در تاخیر افتتاح آن عنوان می‌کنند.

رفع مشکل وجود گنبدهای نمکی در مسیر جاده فراشبند_فیروزآباد

سعید صداقت، رئیس راه و شهرسازی فراشبند، در گفت‌وگو با تسنیم، می‌گوید: بعد از بارندگی که در اواخر سال گذشته رخ داد مشکل وجود دو کمبد نمکی 300 و 350 متری در مسیر این جاده نگرانی‌های زیادی به وجود آورد بنابراین برای انجام مطالعات دقیق و ارائه راهکار ادامه پیشرفت پروژه در این قسمت متوقف شد.

وی با بیان اینکه نگرانی که از بابت وجود گنبدهای‌ نمکی در مسیر این جاده وجود دارد این است که احتمال دارد در زیر این گنبدهای نمکی غار تشکیل و جاده دچار فرونشست شود، می‌افزاید: با بررسی‌های انجام شده بر روی جنس خاک جاده این احتمال رد شده است و کارشناسان گفته‌اند قبل از تشکیل غار، چاله‌هایی ایجاد خواهد شد که برای قابل مشاهده شدن این چاله‌ها راهکاری ارائه کرده‌اند.

رئیس راه و شهرسازی فراشبند می‌گوید: قرار است برای جلوگیری از نفوذ آب در زیر گنبدهای نمکی با مصالح «ژئوسنتتیک» جاده را آب‌بند کنند به این صورت که ابتدا جاده را با این مصالح بپوشانند سپس روی این مصالح آسفالت انجام شود تا از این طریق تا جایی که ممکن است از نفوذ آب به زیر جاده جلوگیری شود و در صورت نفوذ آب که احتمال آن خیلی ضعیف است نشت آب در جاده قابل مشاهده و تعمیر است.

وی می‌افزاید: بعد از انجام یک سری آزمایشات مکانیک خاک، رادیوگرافی و بازدید نهایی کارشناسان که در هفته آینده انجام خواهد شد، پیمانکاران کار خود را در این قسمت از جاده شروع می‌کنند.

«ژئوسنتتیک»‌ها منسوجات و پوشش‌های ساخته شده از الیاف تولید شده از مشتقات نفتی هستند که خاصیت اصلی آنها، فساد ناپذیری در مقابل عوامل درون خاک است. خواص فیزیکی و مکانیکی «ژئوسنتتیک»‌ها همچون استحکام، نفوذناپذیری، مقاومت در برابر سوراخ شدگی و از همه مهم‌تر مقاومت کششی فوق‌العاده بالای آنها نسبت به وزنشان باعث به وجود آمدن گستره وسیعی از کاربرد این مواد در پروژه‌های عمرانی شده است.

چوب کمبود اعتبار بر سر جاده فراشبند_فیروزآباد

رئیس اداره ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان فارس پیش‌تر در گفت‌گو با تسنیم گفته بود که گنبدهای نمکی تنها دلیل تاخیر در افتتاح این پروژه نیست بلکه محدودیت‌های اعتباری دلیل اصلی تاخیر در بهره‌برداری از این جاده است.

به گفته جعفر زاهدی وجود گنبدهای نمکی مانعی برای افتتاح مسیر فراشبند _ فیروزآباد نیست زیرا این گنبدها فقط در چند صدمتر از مسیر این جاده 33 کیلومتری قرار دارند که این مشکل با راهکار کارشناسان برطرف خواهد شد.

رئیس راه و شهرسازی فراشبند با تایید سخنان زاهدی می‌گوید: پیمانکاران این پروژه حدود 16 میلیارد تومان مطالبات دارند که در حال حاضر از طریق اعتبارات اسناد خزانه و برخی منابع اعتبارات ملی و استانی بخشی از آن در حال پرداخت است.

صداقت می‌افزاید: با وجود کمبود اعتبارات پیمانکاران کار را تعطیل نکرده‌اند و تنها ساخت 2.8 کیلومتر از این مسیر باقی مانده که امید است تا دو یا سه ماه آینده کار ساخت آن پایان یابد و پروژه به صورت کامل در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

انتهای پیام/

.

منبع :

گنبدهای نمکی در مقابل جاده فراشبند ـ فیروزآباد کوتاه آمدند/ پایان انتظار ۱۰ساله مردم فراشبند - Tasnim گردآوری توسط بخش تسنیم سایت آکاایران
تبلیغات