فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا: وظیفه ما این است که به برجام پایبند بمانیم -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا: وظیفه ما این است که به برجام پایبند بمانیم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: هفته گذشته، برای سیاست ترامپ در قبال ایران، هفته خوبی نبود. همان گونه که از رفتار رئیس جمهور ترامپ روشن است، وی قصد دارد در نیمه اکتبر، پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند.
به گزارش «تابناک»؛ جان گلاسر در تحلیلی در این خصوص در وبسایت اندیشکده کاتو نوشته است، صرف نظر از عواقب جدی برنامه ای که ترامپ در پیش گرفته، مشکلی که ترامپ با آن مواجه است اینکه ایران به برجام پایبند است و سایر اعضای 5+1 بر این پایبندی اصرار دارند.
به گزارش آکاایران: هفته گذشته، مانعی جدی در برابر برنامه ترامپ شکل گرفت. مطابق گزارش های منتشره، بعد از سخنرانی روز سه شنبه ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل، مقامات و دیپلمات های کشورهای مختلف، همتایان آمریکایی خود را تحت فشار قرار داده اند که در برنامه خود علیه برجام تجدیدنظر کنند. برخی از این مقامات مانند رئیس جمهور فرانسه نظرات خود را علنی کردند و به ترامپ در خصوص ایجاد یک بحران هسته ای دیگر در کنار بحران کره شمالی هشدار دادند.
در کنفرانس خبری بعد از جلسه وزرای کشورهای طرف برجام، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهار داشت که اگر آمریکا از برجام خارج شود، اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد، برجام حفظ شود، زیرا جامعه جهانی نمی تواند تحمل کند توافقی که به خوبی در حال کار کردن است، از بین برده شود.
موگرینی تأیید کرد، پشت درهای بسته همه طرف ها از جمله ایالات متحده، با این نظر که تاکنون پایبندی به برجام حفظ شده است، موافق بوده اند.
همان گونه که نشریه فارین پالیسی گزارش داده است، روز چهارشنبه، توطئه ترامپ برای استفاده از تهدید عدم تأیید پایبندی ایران به برجام برای وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر برجام و گرفتن امتیازات نوین، شکست خورد. نیویورک تایمز نیز در گزارشی در این خصوص، نوشته است، مقابله جویی ترامپ در برابر اجماع جهانی بر سر برجام و حملات تند به برجام، ناخودآگاه همدلی جهانی با ایران ایجاد کرده و به اعتبار و اعتماد به آمریکا آسیب زده است.
نیویورک تایمز نیز در گزارشی در این خصوص، نوشته است: مقابله جویی ترامپ در برابر اجماع جهانی بر سر برجام و حملات تند به برجام، ناخودآگاه همدلی جهانی با ایران ایجاد کرده و به اعتبار و اعتماد به آمریکا آسیب زده است.
حتی هم حزبی های ترامپ نیز راه خود را از وی جدا کرده اند. اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان روز سه شنبه به سی ان ان گفت که ترامپ نباید از برجام خارج شود بلکه باید به اجرای بسیار سختگیرانه آن ادامه دهد. سناتور رند پال که در سال 2015 و در زمان توافق بر سر آن برجام با آن مخالفت کرده بود، اکنون به خبرنگاران می گوید، اگر ایران به برجام پایبند است، فکر می کنم ما هم باید در آن بمانیم.
سپس در شامگاه چهارشنبه، ژنرال جان هایتن، فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا، در سخنرانی خود در اندیشکده هودسون، اظهار داشت: «حقیقت این است که ایران در حال اجرای توافقی است که ما پای آن را امضا کرده ایم... ما توافقی داریم که کشورمان آن را امضا کرده است و عقیده من این است که اگر ایالات متحده آمریکا توافقی را امضا می کند، وظیفه ما این است که به مفاد آن پایبند بمانیم؛ وظیفه ما این است که آن را عملیاتی کنیم.»
روشن نیست، این مقاومت همه گیر در برابر اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، مانع اجرای برنامه ترامپ خواهد شد یا خیر؛ ولی مردم آمریکا باید بدانند که اگر ترامپ عدم پایبندی ایران را اعلام کند، اقدام وی بر خلاف واقعیات، اجماع جامعه جهانی، بخش قابل توجهی از اعضای کابینه وی و حداقل تعدادی از جمهوری خواهان ارشد در کنگره خواهد بود.
شاید این مسأله به زودی و پس از تصمیم ترامپ به کنگره محول شود. طبق قوانینی که پس از امضای برجام به تصویب رسید، اجرای برجام نیازمند اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس جمهور ایالات متحده هر نود روز یک بار است و اعلام عدم پایبندی ایران، باعث شروع دوره ای شصت روزه خواهد شد که کنگره طی آن باید در مورد اجرای مجدد تحریم های ایران تصمیم گیری کند. همراهی با ترامپ در این راه، خطرناک و غیرمسئولانه خواهد بود.
پسندیدم 1
.

منبع :

فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا: وظیفه ما این است که به برجام پایبند بمانیم

فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا: وظیفه ما این است که به برجام پایبند بمانیم گردآوری توسط بخش خبرگزاری تابناک سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات