از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: دو شنبه, 29 آبان 1396 | 18:27

از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد

از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد
,زلزله,کرمانشاه,عصای,[categoriy]

آکاایران: از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد

زلزله کرمانشاه با همه آلام و مصیبت هایی که بر ملت ایران وارد کرد، باعث شد تا بار دیگر مردم ایران زمین از هر قشر و قومیت، همبستگی خود را به اثبات برسانند.

زلزله، سیل، طوفان و هر حادثه طبیعی دیگر چیزی جز تسلیم محض بشر در برابر طبیعت و مشیت الهی را در بر ندارد. انسان با همه زور و زر و ادعا و جایگاه و موقعیتی که دارد گاهی برابر حوادث طبیعی سر خم می کند. بلایای طبیعی به خودی خود تلخ است اثرات مخرب آن می تواند تا سالیان زیادی خاطرات یک ملت را دستخوش اثرات مخرب خود قرار دهد.

به گزارش آکاایران: کشور ایران هم از جمله مناطقی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی اش همواره در معرض زلزله قرار دارد و هر از چند سال یکبار زلزله های ویرانگری تلفات و خسارات زیادی از خود به جای می گذارد. زلزله های بویین زهرا، طبس، رودبار، بم، ورزقان و حالا هم کرمانشاه از جمله ویرانگرترین زلزله هایی است که طی نیم قرن اخیر جای جای کشور ما را به ویرانی کشیده است.

از آخرین باری که زلزله بخشی از کشور ما را به لرزه در آورد مدت زیادی نمی گذرد. استان کرمانشاه هنوز دستخوش پس لرزه های ریز و درشتی قرار دارد که در شامگاه ۲۱ آبان ماه این استان غربی را به لرزه درآورد.

یکی از اولین زلزله های ویرانگری که تاریخ ایران آن را به ثبت رسانده است، به سال ۱۳۴۱ باز می گردد. زمین لرزه ای که حوالی ساعت ۱۱ شب دهم شهریور سال ۱۳۴۱ با قدرت بیش از ۷ ریشتر بویین زهرا را به لرزه در آورد. برخی از آمارها تعداد کشته های این زمین لرزه را در حدود ۲۰ هزار نفر به ثبت رسانده اند.

جهان پهلوان غلامرضا تختی یکی از برجسته ترین افرادی بود که در تاریخ ایران زمین برای کمک به مردم آسیب دیده از زلزله آستین ها را بالا زد، پاشنه کفش را بالا کشید و اعتبارش را وسط گذاشت و به بازار رفت و جمع آوری کمک های مردمی برای مردم را بدعت نهاد.

تختی اگر تختی شد، اگر نامش در تاریخ ایران ثبت و جاودانه شد، اگر محبوب شد و محبوب ماند، نه به خاطر 4 مدال طلای جهان و المپیک، بلکه به دلیل رفتار، مرام جوانمردانه، علاقه و اعتبار بخشیدن مردم نسبت به وی بود.

۵۵ سال پس از زمین لرزه ۷/۲ ریشتری بویین زهرا، زلزله ای با همین قدرت استانی دیگر در کشورمان را به لرزه در آورد تا اهالی کرمانشاه بیشترین آسیب را از این حادثه طبیعی ببینند. این حادثه طبیعی ویرانی فراوانی به همراه داشت و بسیاری از هموطنان ما را داغدار کرد و قطع به یقین تا سالیان سال عواقب این حادثه از حافظه تاریخی کشورمان پاک نخواهد شد.

زلزله کرمانشاه با همه نقاط منفی و تاریکش، نقاط روشن و مثبتی هم داشت که از جمله آنها می توان به در صحنه بودن مردم برای کمک به زلزله زدگان اشاره کرد. شاید بتوان بعد از جنگ تحمیلی، زلزله کرمانشاه را بزرگترین تجلی گاه حضور مردم دانست.

در روزهای اخیر کرمانشاه ایران شد و مردم ایران کرمانشاهی شدند. این حادثه کرد و لر و فارس و عرب و عجم نشناخت و همه مردم ایران با هر قومیت و گویش و از هر کجای ایران برای کمک به هموطنان آسیب دیده آستین بالا زدند و فاقد آن که منتظر دستور و اجازه بنشینند خود برای یاری رساندن مستقیم وارد آوردگاه شدند.

البته که در این میان فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم نقش مهمی ایفا کردند و تبدیل به رسانه ای عظیم برای همبستگی بین مردم ایران در سراسر این خاک شدند. جامعه ورزش در این راستا نه تنها از جوامع دیگر عقب نماند، بلکه در خیلی موارد از دیگران پیشی هم گرفت. بسیاری از قهرمانان و پیشکسوتان در رشته های مختلف ورزشی تبدیل به تختی های زمانه شده و برای یاری رساندن به مردم زلزله زده آبرو و اعتبارشان را وسط گذاشتند.

از بسیاری از قهرمانان کشتی و وزنه برداری که مدال های خود را برای کمک به این مردم حراج کرده و خود شخصا برای یاری رساندن عازم منطقه شدند گرفته تا فوتبالیست های سرشناسی مثل علی دایی، حمید استیلی، مهدی پاشازاده و خیلی های دیگر که هر یک به تنهایی تبدیل به پایگاهی مردمی برای یاری رساندن به کرمانشاه شدند. حتی کانون های هواداری تیم های پر هوادار کشور هم ستادهای کمک رسانی مستقلی شدند تا سهم خود را برای کمک به مردم کرمانشاه ادا کرده باشند.

سهم خانواده ورزش در حضور در صحنه کمک های مردمی ورای ورزشکاران زنده بود و حتی خانواده اسطوره های درگذشته هم برای ادای سهم پا به میدان گذاشتند و در این راه شاهد بودیم که خانواده های حجازی، پورحیدری و نوروزی در کنار جمع آوری کمک های مردمی برای مردم آسیب دیده از زمین لرزه، اقدام به فروش یادگارهای این اسطوره های درگذشته نمودند تا عواید حاصل از آن را برای کمک به مردم زلزله زده اختصاص دهند.

ورزشکاران و جامعه ورزشی ایران بیش از آنچه تصور می شد همبستگی خود را در این مصیبت با مردم ایران نشان دادند تا ثابت شود اگر در سال ۴۱ فقط یک تختی بود، در سال ۹۵ تختی های زیادی داریم که توانستند در چنین معرکه ای دین خود را به هموطنان آسیب دیده از زلزله ادا نمایند.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
.

منبع : 24khabar.com

از عصای منصور و استوک ناصر تا دایی و دیگران/ تختی هنوز نفس می کشد گردآوری توسط بخش اخبار ورزشی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات