.

میلیون ها سال پیش زمین چه شکلی بود؟+تصاویر -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد میلیون ها سال پیش زمین چه شکلی بود؟+تصاویر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سقطری جزیره ای دور افتاده و تقریباً فراموش شده ای است که اینقدر ظاهر و مناظر عجیبی دارد که برخی آن ها را شبیه به گیاهان فضایی و بیگانه می دانند.
به گزارش شفاف، گیاهان بومی ای که در این جزیره قرار دارند آنقدر نایاب و خاص هستند که جزیره ی سقطری را شبیه به یک فیلم علمی و تخیلی کرده اند. اما این جزیره کاملاً واقعی است و بیش از ۱۰۰۰ مورد از جانداران موجود در آن بسیار خاص هستند و حدود ۸۲۵ گونه گیاهی بسیار نایاب هم در آن وجود دارد. برخی از این گیاهان برای بیش از ۲۰ میلیون سال است که در کره ی زمین هستند و در سایر نقاط جهان دیگر یافت نمی شوند.

سقطری بخشی از یک مجمع الجزایر ۴ جزیره ای در اقیانوس هند است و حدود ۲۵۰ کیلومتر تا سومالی و ۳۴۰ کیلومتر تا یمن فاصله دارد. این جزیره در واقع یکی از تنها و متروک ترین بخش های طبیعت در روی زمین است که زمانی جزو قاره ها بوده است. این جریزه حدود ۶ میلون سال پیش از ابرقاره ی گوندوانا جدا شد.

میلیون ها سال پیش زمین چه شکلی بود؟+تصاویر
,شفاف،تصاویر،مناظر,[categoriy]

آکاایران: میلیون ها سال پیش زمین چه شکلی بود؟+تصاویر

به گزارش آکاایران: همین جدا شدن از قاره ها و قرار گرفتن در یک مجمع الجزایر باعث شده که جزیره سقطری زمان کافی داشته باشد تا روند تغییر و تحول خود را فاقد هیچ گونه تاثیری پذیری از گونه های معمول موجود در اطراف طی کند. همبن بکر و متفاوت بودن باعث شده است که برخی ادعا کنند ظاهر این جزیره در واقع شبیه ترین تجربه ممکن از وجود زندگی در سیاره های بیگانه است.

,شفاف،تصاویر،مناظر,[categoriy]

این جدایی طولانی مدت زمین شناختی این مجمع الجزایر، به همراه هوای گرم و خشک آن باعث شده است که منظره ای شگفت انگیز در این منطقه شکل بگیرد که سواحلی با شن های سفیدی دارد که تا فلات های آهکی پیش می روند. غارها و گیاهان اندمیک نایاب زیادی در این منطقه قرار گرفته اند.

,شفاف،تصاویر،مناظر,[categoriy]

بنابر تنوع فوق العاده ی این جزیره، از سوی یونسکو با عنوان «یک ارزش جهانی برجسته» یاد شده است. ۳۷٪ از ۸۲۵ گونه گیاهی موجود در این جزیره، ۹۰ درصد از گونه های خزندگان آن و ۹۵٪ از گونه های حلزون ساکن در این جزیره در هیچ جای دیگر جهان وجود ندارند.

,شفاف،تصاویر،مناظر,[categoriy]

یکی از جالب و عجیب ترین گیاهان موجود در جزیره سقطری، درخت «خون اژدها» است که ظاهری عجیب و شبیه به یک چتر دارد. گمان می شد شیره ی قرمز آن همان خون اژدها های زمان های قدیم است و در قرون وسطی از آن برای سحر و جادو استفاده می کردند. یکی دیگر از گیاهان موجود در این جزیره سگل ها (آلوئه – شبیه به آلوئه ورا) هستند که در زمان های گذشته از آن ها به عنوان دارو و یا لوازم آرایشی استفاده می شده است.

,شفاف،تصاویر،مناظر,[categoriy]

حدود ۵۰هزار نفر در این جزیره زندگی می کنند و زبان خاص سقطری دارند که فقط در این جزیره صحبت می شود. این افراد عموما اعراب جنوب هستند و برخی از آن ها هم از سومالی و هندوستان هستند. به همه ی اینها، علیرغم اینکه اخیرا دو جاده در آن ایجاد شد، ولی ظاهر این «جزیره ی گم شده» همچنان شبیه به همان ظاهری است که میلیون ها سال پیش داشت.

منبع:الی گشت


.

منبع :

میلیون ها سال پیش زمین چه شکلی بود؟+تصاویر گردآوری توسط بخش خبرگزاری شفاف سایت آکاایران
تبلیغات