بانک مملوء از سوسک ، پروانه و سنجاقک + تصاویر -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بانک مملوء از سوسک ، پروانه و سنجاقک + تصاویر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه ذخایر ژنتیکی موسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی کشور با قدمتی ۷۰ ساله دارای کلکسیون سوسک ها، حشرات، پروانه ها، مگس ها، زنبورها و سنجاقک ها است.
به گزارش شفاف، در ایران در سال 1302 هجری شمسی با تلاش شادروان جلال افشار واحد کوچکی با عنوان «اداره تشخیص محلی آفات و مبارزه با آن» بنیان نهاده شد و تحقیق و تدریس پیرامون حشرات، جانوران و آفات را شروع کرد.

در سال 1306، این اداره به «بنگاه دفع آفات» تغییر نام داد و دو نقش اطلاعاتی و اجرایی را تواما به عهده گرفت بطوریکه در سالهای 1313 و 1314 نخستین و موفق ترین مبارزه بیولوژیک را با وارد کردن کفشدوزک Rodalia cardinalis در شمال کشور انجام داد.

به گزارش آکاایران: در سال 1322 مرحوم افشار آزمایشگاهی با نام «آزمایشگاه حشره شناسی و دفع آفات نباتی» که ریاست آنرا شخصاً عهده دار بود و زیر نظر مستقیم وزیرکشاروزی وقت انجام وظیفه می کرد تشکیل داد.

در سال 1324 با پیوستن چند متخصص روسی و تعدادی از فارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی به این آزمایشگاه، کار جمع آوری و مطالعه حشرات شتاب گرفت و سنگ بنای اولیه موزه حشرات که اینک بیش از 4 میلیون نمونه حشره را در برگرفته و تنها مرجع رسمی علمی کشور در زمینه شناسائی حشرات ایران است پی ریزی شد.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

آکاایران: بانک مملوء از سوسک ، پروانه و سنجاقک + تصاویر

در همین سال فعالیت در زمینه جمع آوری و مطالعه گیاهان و قارچ ها نیز با شدت آغاز شد و در سال 1327 بنیان اولیه هرباریوم (بانک های نگهداری گیاهان) بسیار ارزشمند بخش تحقیقات رستنی ها که امروز با شناسه IRAN در مجامع بین الملل ثبت شده و شهرت جهانی دارد بنا نهاده شد. آزمایشگاه حشره شناسی و دفع نباتی در سال 1328 به اداره بررسی آفات و سپس به اداره کل بررسی آفات ارتقاء و براساس مصوبه 18 فروردین 13411 هیئت وزیران به نام«انستیتو بررسی آفات و بیماریهای گیاهی» تغییر یافت کرد.

بررسی های گیاه پزشکی

مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور که در سال 1385 این نام را به خود اختصاص داد هم اکنون با 367 عضو هیئت علمی و محقق و با دارا بودن 10 بخش ستادی و 32 بخش استانی در سرتاسر کشور سالیانه بیش از 700 پروژه و طرح تحقیقاتی را در سطح ملی- منطقه ای و بین المللی اجرا می کنند و به عنوان مؤسسه مادری تحقیقات گیاه پزشکی کشور در عرصه ملی به فعالیت می پردازد.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

 طرح ملی «ایران، مرز پرگهر» از سال 1384 با هدف تقویت روحیه خود باوری و تاکید بر هویت ایرانی اسلامی به منظور آشنایی قشر دانشگاهی و صاحبان استعداد برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان با طرح ها و پروژه های بزرگ ملی و دستاوردهای عظیم صنعتی، علمی، پژوهشی، زیر بنایی و همچنین به منظور شناخت میراث فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی در قالب بازدید از میراث های طبیعی، تاریخی، باستانی، فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی می شود و دوازدهمین دوره آن نیز تا پایان شهریور 1396 ادامه دارد.

براین اساس جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و صاحبان استعداد برتر بنیاد ملی نخبگان در پنجمین مرحله از بازدیدهای علمی-فرهنگی ویژه صاحبان استعداد برتر بنیاد ملی نخبگان و در قالب دوزادهمین دوره طرح ملی "ایران، مرز پرگهر" به همت مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با همکاری انجمن علمی ژنتیک کشور و جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی شهید بهشتی از موسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی جهاد کشاورزی بازدید کردند.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

در این بازدید شرکت کنندگان از بخش رستنی ها و مجموعه ذخایر ژنتیکی با قدمت 70 ساله شامل کلکسیون سوسک ها، حشرات، پروانه ها، مگس ها، زنبورها، سن ها و سنجاقک ها بازدید کردند و با توضیحات مسئول بخش با نحوه جمع آوری، سوزن زدن، اطاله کردن، هویت شناسی و نهایت استاندارد سازی آنها آشنا شدند. زیرا ایران به دلیل تنوع اقلیمی محل تلاقی گونه های گیاهی از نقاط مختلف جهان از جمله آفریقا، آسیا و ... است که این گونه ها بانک عظیمی را تشکیل می دهند.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

 همچنین عسگری - رئیس بخش رستنی های یا هرباریوم وزارت کشاورزی (بانک های نگهداری گیاهان) گفت: این بخش در سال 1324 در WFCC (فدراسیون جهانی کلکسیون های میکروبی) پایه گزاری شده است و بیست و ششمین اثر ملی است که در آثار ملی کشور ثبت شده است.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

رئیس بخش بانک های نگهداری گیاهان گفت: این مجموعه شامل صدهزار نمونه (80 هزار گیاه و 20 هزار نوع قارچ) است.

وی افزود: همچنین ایران دارای هشت هزار نمونه گیاهی است که در 6 هزار از انواع آن در هرباریوم (بانک های نگهداری گیاهان) جمع آوری شده است.

,شفاف،پروانه،سوسک,[categoriy]

در پایان رئیس رئیس بخش بانک های نگهداری گیاهان از همکاری با دانشجویان و نخبگان استقبال کرد و گفت: موسسه فضای مناسبی برای تحقیق و پروژه دانشجویان و نخبگان متخصص است که ما می توانیم امکانات استفاده از بانک های نگهداری گیاهان و اطلاعات آنها را در اختیار آنان قرار دهیم.

 منبع:تسنیم

.

منبع :

بانک مملوء از سوسک ، پروانه و سنجاقک + تصاویر گردآوری توسط بخش خبرگزاری شفاف سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات