پدیده ناشناخته ای که هابل کشف کرد -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پدیده ناشناخته ای که هابل کشف کرد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: منجمان مؤسسه ماکس پلانک با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی موفق شدند نوعی جرم فضایی نوین و ناشناخته را کشف کنند.
این جرم فضایی ناشناخته در واقع یک جفت سیارک تقریبا هم هستند که در مدار یکدیگر قرار گرفته اند و ضمن چرخش به دور یکدیگر ردی از گاز و غبار همانند یک دنباله دار به جا می گذارند.

این سامانه سیارکی دوقلو از دو سیارک سنگی ساخته شده است.

از نظر تعریف علمی مرز مشخصی بین تعریف یک دنباله دار و یک سیارک وجود دارد. سیارک ها قطعاتی بزرگ از سنگ و فلز هستند؛ اما دنباله دارها دارای مقادیر زیادی از یخ و غبار هستند که با تبخیر آنها بوسیله نور خورشید در پشت مسیر حرکت آنها دیده می شوند.

این کشف منجمان باعث می شود مرزی که در این تعریف وجود دارد، کمرنگ شود. سیارک هایی که مانند دنباله دارها رفتار می کنند، بسیار نادر هستند و تا به حال تنها ۲۰ نمونه از آنها در کمربند سیارکی منظومه شمسی بین مریخ و مشتری دیده می شود که به آنها دنبال دارهای سیارکی گفته می شود.

این جرم فضایی که "۲۸۸-پی"(۲۸۸P) نام دارد در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار رصد شده بود؛ اما به دلیل دوری از زمین تصویر آن از وضوح خوبی برخوردار نبود تا اینکه در سال ۲۰۱۶ این جرم فضایی دوقلو در نزدیک ترین فاصله خود به خورشید و ۲۰۰ میلیون کیلومتری زمین قرار گرفت و محققان موسسه ماکس پلانک با استفاده از تلسکوپ هابل موفق شدند برای اولین بار این سامانه عجیب و منحصر بفرد را مشاهده کنند.

پدیده ناشناخته ای که هابل کشف کرد
,نجوم آماتوری،پدیده ناشناخته,[categoriy]

آکاایران: پدیده ناشناخته ای که هابل کشف کرد


نکته جالب توجه در رابطه با مجموعه ۲۸۸-پی این است که اندازه اجرام آن تقریبا با هم برابر است، اما در موارد مشابه یک سیارک به طور واضح از دیگری بزرگتر است و عملا سیارک کوچکتر قمر سیارک بزرگتر محسوب می شود.

اندازه هر کدام از این دو جرم حدود یک کیلومتر است و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته اند.

محققان موسسه ماکس پلانک معتقدند این مجموعه احتمالا یکپارچه بوده است، اما به دلیل سرعت بالا در چرخش به دور خود احتمالا در ۵۰۰۰ سال پیش به دو قسمت تقسیم شده و همچنان فعال است.

"جسیکا آگاروال"( Jessica Agarwal)، محقق اصلی این مطالعه می گوید: فعالیت ۲۸۸-پی احتمالا نقش تعیین کننده ای در ایجاد شکل فعلی آن داشته است و احتمالا به علت چرخش سریع شکسته است. پس از آن، دو قطعه ممکن است توسط گشتاورهای حرکتی از هم جدا شده باشند.

در میان هزاران قطعه از سیارک ها که در خارج از آن شناور است، این مجموعه یک شیء کاملا منحصر به فرد است. مطالعه بیشتر آن برای تشخیص چگونگی ترکیب ستاره های دوتایی و اطلاعاتی درباره شکل گیری منظومه شمسی مفید است.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی Nature منتشر شده است.
.

منبع :

پدیده ناشناخته ای که هابل کشف کرد گردآوری توسط بخش خبرگزاری پارسینه سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات