بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سرکنسولگری ایران در اربیل، در بیانیه ای مطبوعاتی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را برای بازگشت آرامش و ثبات به عراق و مناطق اقلیم مبذول خواهد داشت.
در متن این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مطرح شدن موضوع رفراندوم، بر اساس روابط برادرانه و صادقانه خود با براداران عراقی در هر دو سوی بغداد و اربیل، تلاش های مستمر، دلسوزانه و در عین حال بیطرفانه خود را مصروف دستیابی طرفین به توافقی مبنی بر قانون اساسی جمهوری عراق کرد.
برخلاف میل باطنی جمهوری اسلامی ایران، متاسفانه در نتیجه برگزاری رفراندوم، سیر تحولات و روابط میان بغداد و اربیل ماهیت نگران کننده ای به خود گرفته است. نکته قابل تامل در شرایط کنونی انتشار بعضی مواضع و دیدگاه هایی است که تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران را در کنار یک طرف منازعه علیه طرف دیگر قرار دهند، این درحالی است که پیوندهای میان ایران با برادارن و خواهران کرد خود ریشه در تاریخ و فرهنگی دیرینه داشته و در سال های سخت حاکمیت رژیم بعث بر عراق و نیز در طول شکل گیری عراق نوین و همچینین در دوران حملات شوم تروریست های تکفیر داعش به عراق، جمهوری اسلامی ایران در کنار برادران عراقی خود از همه اقوام و طوایف از جمله مردم کرد این سرزمین قرار داشته است. بی شک هر وجدان منصفی تائید کننده نقش سازنده و ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش آکاایران: اکنون که ملت عراق و بویژه قومیت کرد این کشور در این شرایط حساس نگران کننده قرار گرفته اند، جمهوری اسلامی ایران با تداوم همان منش صادقانه، دلسوزانه و برادرانه خود، همه تلاشش را برای حل و فصل بحران جاری و بازگشت به آرامش و ثبات به عراق و مناطق اقلیم مبذول خواهد داشت و امیدوار است که در سایه تدبیر و حکمت برادران عراقی در بغداد و اربیل، بزودی شاهد تحکیم وحدت ملی در عراق متحد، منسجم و یکپارچه باشیم.
.

منبع :

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر گردآوری توسط بخش خبرگزاری پارسینه سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات