.

محمد علی جمال زاده آغازگر انقلاب ادبی و نویسندگی در ایران است - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد محمد علی جمال زاده آغازگر انقلاب ادبی و نویسندگی در ایران است ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: محمد علی جمال زاده آغازگر انقلاب ادبی و نویسندگی در ایران است

شاهرود- استاد زبان و ادبیات فارسی شاهرود بابیان اینکه محمدعلی جمال زاده آغازگر انقلاب ادبی در ایران است، گفت: در آثار نویسندگان دوران معاصر ایران کمتر به حضور زنان توانمند اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نسرین فرخ پیام شامگاه چهارشنبه در همایش ادبیات داستانی مدرن از جمال زاده تا امروز به میزبانی پژوهش سرای معلم با موضوع حضور زن در ادبیات معاصر ایران بابیان اینکه بعد از انقلاب مشروطه باروی کار آمدن جمال زاده شاهد ارائه برترین داستان های ادبیات مدرن در ایران هستیم، ابراز داشت: دهه ۳۰ الی ۴۰را می توان دوره بهار ادبیات معاصر ایران ازنظر سبک داستان نویسی نامید اما متأسفانه در اغلب این آثار ارزشمند به حضور پررنگ زن برگرفته از فرهنگ ایرانی کمتر پرداخته شده است.

به گزارش آکاایران وی افزود: ادبیات فارسی ایران با این غنای گسترده ای که اکنون از مرزهای ایران فراتر رفته و با این توانمندی که در ارائه سبک های مختلف دارد درحالی که در ادبیات کهن زنان قهرمان بسیاری وجود دارد، چرا در این برهه نتوانست از زن ایرانی مدل برجسته و جاودان ارائه دهد وزنان به تصویر کشیده شده در ادبیات معاصر ترسیده از جامعه مردسالار، نگران از آینده و ناتوان هستند.

استاد زبان و ادبیات فارسی شاهرود با طرح این پرسش که چرا نویسندگان ایران نتوانستند آثار برجسته از زنان ماندگار را نشان دهند، ابراز داشت: مردان هنرمند ایرانی از نزدیک شدن به توانمندی زنان ایرانی واهمه داشتند و می کوشیدند تا در ادبیات معاصر چهره زن برجسته نباشد.

فرخ پیام ادامه داد: زنان در آثار محمدعلی جمال زاده برگرفته از دوران قاجار هستند و به دلیل سفر وی به بیروت زنان متحول شده جامعه ایران را ندیده است و در عالم پندار به سر می برد لذا در داستان های او شخصیت زنان مطابق با دوران معاصر نیست.

وی افزود: جمال زاده سال های متمادی را در ایران زندگی نکرده است و با جامعه زنان عصر معاصر برخورد چندانی نداشت اما در آثار نویسندگان بعد از او همچنان شاهد کم رنگ شدن نقش زنان هستیم و به زن همانند ۲۰۰سال قبل نگاه می کنند.

استاد ادبیات و زبان فارسی شاهرود از جلال آل احمر به عنوان نویسنده پرکار، روشنفکر، مذهبی و مکتبی یادکرد و ابراز داشت: در آثار این نویسنده بزرگ از آزادی و برابری حقوق زنان سخن گفته می شود و با تحریک  زن ایرانی می خواهد تا او در برابر شرایط نامطلوب جامعه مقابله کند جلال آل احمر می توانست به راحتی الگویی برای شناسایی زن ایرانی عرضه کند اما در این زمینه چندان مؤثر وارد عرصه نشد.

فرخ پیام در ادامه تصریح کرد: جلال آل احمر ۳۷ سال بعد از جمال زاده کار داستان نویسی را آغاز کرد که بازهم در آثار او همان زنان قدیمی را بازگو می کند و درواقع جا پای وی می گذارد وزنان جامعه دوران مشروطه را روایت می کند.

وی افزود: صادق چوبک با ادبیات منطقه بوشهری بر غنای فولکولر ایران افزوده است که درواقع با جابه جایی زمان و شخصیت واقعیت جامعه را به تصویر می کشد که بیانگر ابتذال جامعه است و خوبی و زیبایی ها در آن نشان داده نمی شود و  با بیان تباهی موجود به عالی ترین شکل ممکن عمل کرده است.

استاد ادبیات وز بان فارسی شاهرود بابیان اینکه در رمان تنگسیر صادق چوبک با زن متفاوت روبرو می شویم، ابراز داشت:  این رمان نشان می دهد که افکار آن دوران تحت تأثیر جامعه مردسالار قرار دارد که با تخریب شخصیت زن داستان، مرد را قوی نشان می دهد که هیچ انسانی حق ندارد برای بیان توانمندی خود به تضعیف جنس مخالف بپردازد لذا باید فرصت های برابر به زن ایرانی داده شود.

فرخ پیام در ادامه تصریح کرد: زنان در آثار محمود دولت آبادی از ناحیه خراسان و زحمتکش هستند که در برابر طوفان مشکلات ایستادگی می کنند و به گونه ای می نویسد تا زنان را فداکار و پاک دامن نشان دهد.

وی افزود: جمال زاده با استفاده از معلومات وسیع و آگاهانه فن های داستان های اروپایی را باسنت های جامعه ایرانی تلفیق و از آن آثار ماندگاری را عرضه می کند ادبیات معاصر ایران از منظر بسیاری هنوز هم می تواند منشا تحقیق های ادبی و تاریخ ایران باشد و این مهم تنها بامطالعه بیشتر میسر خواهد شد.

.

منبع :

محمد علی جمال زاده آغازگر انقلاب ادبی و نویسندگی در ایران است گردآوری توسط بخش اخبار امروز خبرگزاری مهر سایت آکاایران
تبلیغات