.

جزییات دیدار هیات اقلیم کردستان عراق و العبادی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد جزییات دیدار هیات اقلیم کردستان عراق و العبادی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: جزییات دیدار هیات اقلیم کردستان عراق و العبادی

یک منبع تقریبا دفتر نخست وزیری عراق جزییات دیدار العبادی با هیات اقلیم کردستان عراق را که ظاهرا از لحن آرام دیپلماتیک خارج شده است، فاش کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه العهد در مطلبی با اشاره به حضور هیاتی از اقلیم کردستان در عراق و دیدارهای این هیئت آورده است: به نظر می رسد که تلاش اقلیم کردستان عراق برای راضی کردن بغداد برای برخورد مثبت با موضوع همه پرسی و جدایی احتمالی در ۲۵ سپتامبر ماه آینده با شکست -همانگونه که قابل تصور بود- روبرو شده است. هیات اقلیم کردستان در نشست با حیدر العبادی نخست وزیر و دیگر مقامات در بغداد با مخافلفت قاطع و مطلق برای همه پرسی در مرحله کنونی روبرو شده است. موضوعی که خشم اعضای این هیات به ویژه روژ نوری شاویس رئیس این هیات را به دنبال داشته است

به گزارش آکاایران یک منبع تقریبا دفتر نخست وزیری عراق فاش کرد که نشست میان هیات کُردی و دولت مرکزی به ریاست حیدر العبادی، بسیار تند و صریح بوده از سبک عادی و آرام دیپلماتیک خارج شده است.

این منبع ماجرا را اینگونه شرح می دهد؛ العبادی از هیات کردی می پرسد که شما دقیقا چه می خواهید؟ آنها پاسخ می دهند برگزاری همه پرسی در موعد مقرر سپس جدایی و استقلال.

العبادی مجددا سئوال می کند: آنچه مطلوب است ما انجام دهیم چیست؟ آنها پاسخ می دهند که تایید و حمایت همه پرسی و استقلال.

نخست وزیر عراق به آنها می گوید: یعنی از ما می خواهید که حامی تجزیه و فروپاشی عراق باشیم؟ شما چگونه در مسیر استقلال گام بر می دارید در حالی که خودتان نیز اختلاف نظر دارید و بزرگترین گواه اینکه برخی از شرکای کُرد شما مخالفت آمدن شما بودند و به شما حمله و انتقاد می کنند؟ چگونه می خواهید در مسیر استقلال حرکت کنید در حالی که از پرداخت حقوق کارکنان خود ناتوان هستید؟ از بحث بودجه سخنی نگویید که به شما می گویم شما دولت مرکزی را دور زدید و به تنهایی تصمیم به صدور نفت گرفتید و ما نمی دانیم که عوائد فروش این نفت کجا رفته است؟

العبادی در ادامه به هیات کردی گفت: چگونه در مسیر استقلال حرکت می کنید در حالی که همه همسایگان عراق مخالف آن هستند؟ آیا شما توان محاصره کامل را دارید؟ حتی دوستان نزدیک شما یعنی آمریکایی ها نیز درباره حرکت به سوی استقلال به شما هشدار داده اند و به شما با صراحت اعلام کرده اند که حامی شما نخواهند بود. تازه اگر شما را مشابه سال ۱۹۷۵ خوار نکنند.

العهد به نقل از این منبع می نویسد: این حجم انتقاد تند العبادی خطاب به هیات کُردی سبب می شود که هیات کردی نیز به تندی سخن بگویند و برخی از آنها اعلام کنند که عراق دموکراتیک در برخورد با کُردها فرقی با عراق زمان بعث و صدام ندارد.

العبادی خطاب به هیات کردی گفت: شما اگر خواهان منافع خود هستید بهتر است که امور را به شکل صحیح ارزیابی کنید و شعارهای آتشین را ترک کنید و آرزوهای غیرواقعی را کنار بگذارید و به دنبال تفاهم با شرکای خود در وطن باشید. فراموش نکنید که آنچه در ۱۴ سال گذشته به دست آورده اید بخش اندک آن را در طول تاریخ به دست نیاورده اید.

این منابع اعلام کردند: قبل از اینکه نشست به پایان برسد روژ نوری شاویس از ادامه بحث عذرخواهی کرد و اجازه خواست که  جلسه را ترک کندش آنهم در حالت خشم شدید.

العهد در ادامه می نویسد: اعضای این هیات در بغداد از دیگران همان شنید که از العبادی شنیدند.

این رسانه بیان کرد: هوشیار زیباری عضو شورای عالی همه پرسی اعلام کرده است که تعویق همه پرسی ممکن نیست.

.

منبع :

جزییات دیدار هیات اقلیم کردستان عراق و العبادی گردآوری توسط بخش اخبار امروز خبرگزاری مهر سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات