استقرار مدرن ترین قفس های پرورش ماهی در سد رئیسعلی دلواری - آکا

آکاایران: استقرار مدرن ترین قفس های پرورش ماهی در سد رئیسعلی دلواری

بوشهر - رئیس سازمان دامپزشکی کشور از استقرار یکی از مدرن ترین قفس های پرورش ماهی در سد رئیسعلی دلواری خبر داد و گفت: پیش بینی تولید بیش از ۲ هزارتن ماهی در یک دوره پرورش داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن خلج بعد از ظهر جمعه در سفر به بوشهر و بازدید از طرح پرورش ماهی سد رئیسعلی دلواری اظهار داشت: آبزی پروری در دنیا از چندین سال قبل یک تغییر نگاه داشته است و ما در داخل کشور به دلیل محدودیت هایی که در استفاده از آب های سطحی داشته ایم و همچنین تغییر اقلیم، رشد جمعیت و افزایش آلایندگی ها باید هم بهره وری و هم ضریب مکانیزاسیون در همه عرصه ها را افزایش داده تا بیشترین سودمندی را داشته باشیم.

به گزارش آکاایران رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: باید به طرف استفاده از آب های آزاد و یا آب های پشت سدها برویم و در همین راستا تمام تلاش خود را در راه اندازی پرورش ماهی در قفس انجام داده و آن را توسعه دهیم.

خلج اضافه کرد: در حال حاضر در استان بوشهر سد رئیسعلی دلواری یکی از مدرن ترین قفس های پرورش ماهی مستقر شده و سرمایه گذاری آن بر عهده بخش خصوصی است و در ۱۲ قفسی که هم اکنون نصب شده می تواند در یک دوره پرورش بیس از ۲ هزارتن تولید داشته باشد.

وی بیان داشت: ورود طرح هایی نظیر پرورش ماهی در قفس می تواند انتقال تکنولوژی هایی جدید به کشور باشد و در این بین هم نگاه درون زا داریم که هم از توانمندی های داخلی استفاده کنیم و از تکنولوژی های کشورهای پیشرفته در این زمینه استفاده کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: به دنبال این هستیم از تکنولوژی های کشورهایی همچون نروژ که در این زمینه فعالیت های خوبی داشته اند استفاده کنیم و اینکه چگونه در مقابل بیماری ها پایش و مراقبت داشته باشیم و مواد زائد را برداشت کنیم و در نهایت تلاش کنیم تا آب را سالم نگه داریم و تولید سالمی داشته باشیم.

خلج در خصوص این طرح تصریح کرد: در مجموعه ای که هم اکنون در استان بوشهر و سد رئیسعلی در حال راه اندازی است قرار است تمام زنجیره های تکثیر، پرورش و تولید دایر شوند؛ از جمله مرکز تکثیر بچه ماهی، پرورش در قفس ها و در نهایت فرآوری و بسته بندی محصول وجود داشته باشند که مقدمات کار برای دایر شدن این زنجیر مهیا شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد: در سیاست دولت و وزارت جهاد کشاورزی پرورش آبزیان در آب های آزاد و پشت سدهای بزرگ در دستور کار قرار دارد و البته برگرفته از الزامات و نیازمندی های روز است که امیدوارم با برنامه ریزی های مدون بتوانیم استفاده بهینه ای از تمامی این ظرفیت ها داشته باشیم.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش اخبار امروز خبرگزاری مهر سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات