.

رانت پنهان چند هزار میلیارد تومانی بودجه برای بانک ها -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد رانت پنهان چند هزار میلیارد تومانی بودجه برای بانک ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته خبرگزاری مشرق نیوز از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

رانت پنهان چند هزار میلیارد تومانی بودجه برای بانک ها
,اخبار مهم,بانک ها,بودجه97,[categoriy]

آکاایران: رانت پنهان چند هزار میلیارد تومانی بودجه برای بانک ها

آکاایران: با وجود نتایج عملکرد نامطلوب روش "سپرده گذاری" منابع صندوق توسعه ملی در بانک ها، در چندین مورد از تبصره های لایحه بودجه ۹۷ بر روی سپرده گذاری منابع صندوق توسعه در بانکها تاکید شده است.

به گزارش مشرق، بر اساس گزارش عملکرد تسهیلات ارزی و ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی، تا پایان ۶ ماه نخست سال جاری درحالی که مجموع مبالغ سپرده گذاری شده بیش از  ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده، مجموع مبالغ تخصیص یافته به متقاضیان توسط بانکها کمتر از ۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش آکاایران:

,اخبار مهم,بانک ها,بودجه97,[categoriy]

بر اساس جدول بالا تنها نیمی از منابع سرمایه گذاری شده صندوق توسعه ملی در بانکها به دست بخشهای تولیدی رسیده و مابقی مبالغ یعنی حدود  ۷۰۰۰ میلیارد تومان صرفا موجب انتفاع بانکها شده است. به عبارت دیگر به وسیله روش سپرده گذاری منابع صندوق توسعه ملی به جای آنکه منابع مذکور به دست تولیدکنندگان برسد فقط در حسابهای بانکهای سپرده پذیر جای گرفته است.

در لایحه بودجه سال ۹۷ چه اتفاقی می افتد؟

این در حالی است که در چندین بخش از لایحه بودجه ۹۷ از جمله بندهای ب،ج و ه تبصره ۴ بر روی روش سپرده گذاری منابع صندوق توسعه ملی در بانکها تاکید شده است. تجربیات پیشین نشان می دهد این روش می تواند یک رانت پنهان برای بانکها ایجاد کند.

به عنوان نمونه در بند ه تبصره ۴ آمده، بانک های عامل مجازند در سال ۱۳۹۷ مبلغ چهل هزار میلیارد (۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار از جمله منابعی که با تصویب هیات عامل صندوق توسعه ملیی در آن بانک ها سپرده گذاری شده است برای خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه ها  پرداخت نمایند.

در واقع با توجه به آنکه فقط در ۶ ماهه نخست سال جاری حدود ۷ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به دست تولیدکنندگان نرسیده و عملا  موجبات انتفاع بانکها فراهم شده، تغییر روش استفاده از منابع صندوق توسعه در لایحه بودجه  یک پیشنهاد قابل تامل برای نمایندگان مجلسبه حساب می آید.

بر این مبنا بایستی در بندهای ب، ج، ه تبصره۴  - بند الف تبصره ۱۸ و تبصره ۱۹ لایحه بودجه ۹۷ نحوه تامل صندوق توسعه ملی با بانکها از سپرده گذاری به عاملیت تغییر کند.

منبع: تسنیم
.

منبع :

رانت پنهان چند هزار میلیارد تومانی بودجه برای بانک ها گردآوری توسط بخش مشرق نیوز سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات