اخبار ایران، آخرین اخبار ایران - اخبار امروز

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد اخبار ایران، آخرین اخبار ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک اخبار%ایران را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع وسعت (۱۸ام درجهان) و بر پایهسرشماری سال ۱۳۹۲ دارای جمعیتی حدود ۷۷٬۱۸۹٬۶۶۹ تن است. پایتخت، بزرگ ترین شهر و مرکز سیاسی و اداری ایران، تهران است.

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.

حکومت مشروطه سلطنتی دودمان پهلوی در ایران با انقلاب ۱۳۵۷ سرنگون شده و نظام جمهوری اسلامی جایگزین شد. این نظام حکومتی در قانون اساسی مصوّب ۱۳۵۸ (وبازنگری ۱۳۶۸) تشریح شده است. مقام رهبری در ایران بالاترین جایگاه رسمی است که از سال ۱۳۶۸ تاکنون در اختیار علی خامنه ای قرار دارد. پیش از سال ۱۳۵۷ نظام ایرانسکولار بود و با انقلاب ۱۳۵۷ اسلام، دین رسمی و مذهب آن تشیّع گشت. بسیاری از ایرانیان به زبان های فارسی، آذری، کردی، لری، بلوچی، گیلکی، عربی عراقی صحبت می کنند اما زبان رسمی در ایران در عصر حاضر زبان فارسی است. ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه ای کهن دارد و یکی از تاریخی ترین کشورهای جهان به شمار می رود.

در این بخش از سایت آکاایران برای شما آخرین اخبار ایران را آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

اخبار ایران,اخبار ایران خودرو,اخبار ایران بی بی سی

اخبار ایران

 

اخبار ایران، آخرین اخبار ایران گردآوری توسط بخش اخبار،اخبار روز،اخبار خبرگزاری ها سایت آکاایران

اخبار اخبار%ایران

219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات