ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور

اقتصاد > صنعت - مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت:در شرایط کنونی که تزریق سرمایه و نیروی کار به سهولت امکان پذیر نیست باید تلاش ملی به سمت و سوی بهبود عملیات و ساختار ها هدایت شود.

به گزارش آکاایران: به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، جایزه ملّی تعالی سازمانی از سال 1382 ، در چارچوب برنامه‌های توسعه کشور و با هدف ارتقای بهره‌وری و توسعه نظام‌های مدیریت در شرکت‌ها و سازمان‌های کشورمان، معرفی شد. مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی در سال جاری نیز در پانزدهمین دوره اقدام به اعطای جایزه ملّی تعالی سازمانی به شرکت‌ها و سازمان‌های سرآمد کشور نموده است.

بنا به این گزارش محمدعلی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی 3 مهرماه در نشست خبری پانزدهمین همایش تعالی سازمانی اظهار داشت: اقتصاددانان بر این امر توافق نظر دارند که رشد تولید ناخالص داخلی در سطح ملی و یا ایجاد ارزش افزوده در هریک از بخش‌های اقتصادی از طریق افزایش نهاده‌ها (شامل سرمایه و نیروی کار) و دیگری بهبود عملیات و ساختارها (شامل مدیریت بهینه، ارتقای فناوری های تولید و مهارت و کیفیت نیروی انسانی) حاصل می‌شود.

وی افزود: در شرایط کنونی که تزریق سرمایه و نیروی کار به سهولت امکان پذیر نیست باید تلاش ملی به سمت و سوی بهبود عملیات و ساختار ها هدایت شود. به عبارت روشن تر ، به جای‌اینکه سرمایه‌گذاری نوین صورت پذیرد و یا تعداد نیروی انسانی افزایش یابد، می‌توان با اجرای طرح‌های بهبود، بهره‌وری عوامل تولید را افزایش داد. این امر از طریق ارتقای سطح مهارت مدیران و کارکنان و بکارگیری فناوری‌های مناسب میسر است. بنابراین در عصر حاضر دستیابی به رشد اقتصادی از طریق استفاده بهینه از منابع و تبدیل آن‌ها به قابلیت‌های سازمانی از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها به شمار می‌آید و جایزه ملّی تعالی سازمانی بدنبال ارزیابی و معرفی سازمان‌هایی است که در تحقق این امر در کشورمان می‌کوشند.

محمدی خاطر نشان کرد: ارزیابی سازمان‌ها در این جایزه بر اساس الگوی تعالی سازمانی صورت می‌گیرد که در آن ویژگی های یک سازمان سرآمد تشریح شده است. متقاضیان در ابتدا اظهارنامه تعالی خود را ارسال می نمایند و پس از تشکیل تیم‌های ارزیابی و ‌بازدید از محل متقاضیان امتیاز آنان مشخص شده و در سطوح مختلف تعالی قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی در 5 بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومی، در صورت انجام خودارزیابی بر اساس الگوی تعالی سازمانی و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود می‌توانند متقاضی جایزه ملّی تعالی سازمانی باشند. در دوازده سال گذشته بیش از 1200 سازمان ایرانی از نزدیک و توسط ارزیابان تعالی سازمانی مورد ارزیابی قرار گرفته اند و نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود نظام‌های مدیریتی آن‌ها شناسایی شده و بهبود یافته است. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: در 5 سال اخیر(91-95) برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی تعداد سازمان های حاضر در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی از لحاظ نوع مالکیت 68 درصد از بخش خصوصی و 32 درصد از بخش دولتی می باشند. وی تاکید کرد: از لحاظ ابعاد سازمانی 68 درصد سازمان های بزرگ(بالای 150 نفر)، 22 درصد سازمانهای با ابعاد متوسط (بین 50 تا 150 نفر) و 10 درصد سازمان های کوچک(زیر 50 نفر)  بوده اند. 

محمدی افزود: با توجه به بخش بندی های جایزه ملی تعالی سازمانی در حوزه ساخت و تولید 38 درصد و در حوزه خدمات 58 درصد و 4 درصد مجموعا در حوزه های آموزش و سلامت و بخش عمومی در فرایند جایزه ملی حاضر بودند.در سال 1396 نیز حدود 70 سازمان و شرکت بزرگ و معتبر کشور در جایزه ملّی تعالی سازمانی حضور یافته‌اند.امسال در پانزدهمین همایش تعالی سازمانی که در اسفندماه برگزار می‌شود،  ضمن معرفی و تقدیر از سازمان‌های سرآمد کشور، تجربیات موفق مدیریتی آن‌ها ارائه می‌شود و مدیرانی از شرکت‌های بین‌المللی به ایراد سخنرانی می‌پردازند. 
39224

.

منبع :

ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور

ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور گردآوری توسط بخش خبرآنلاین، خبر انلاین سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات