گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی - اسلامی است - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی - اسلامی است ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته خبرگزاری ایسنا از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی

آکاایران رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی - اسلامی است

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: برخی انگیزه های سیاسی و مخالفت ها، فضای علوم انسانی اسلامی را غبارآلود می کند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در آئین سومین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، اظهار کرد: برخی انگیزه های سیاسی و مخالفت ها فضای علوم انسانی اسلامی را غبارآلود می کند و موجب واکنش های منفی نسبت به بومی سازی علوم انسانی و اسلامی می شود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی - اسلامی است که نه فقط در سطح عمومی، بلکه در سطح آکادمیک و نخبگانی ابعاد آن به خوبی شناخته شده نیست.

او بیان کرد: برگزاری دوره آموزشی گفتمان نخبگان علوم انسانی کمک زیادی به این ایده می کند و دانشجویان علوم انسانی را با آن آشنا می سازد. همچنین تمرکز اساتید نسبت به محورهای این گفتمان علوم انسانی موجب بهره گیری از دیدگاه های مختلفی می شود.

وی تصریح کرد: گفتمان نخبگان آغاز یک جریان دانشی است تا دانشجویان با یک دید بازتری با فضای علوم انسانی اسلامی آشنا شوند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی بیان کرد: مهم رین هدف این طرح کادرسازی، نیروسازی و کمک در سطح دانشگاه افراد نخبه علوم انسانی است تا بتوانند در عمل اقدام به تولید علم کنند.

وی اظهار کرد: امید است با برگزاری این دوره در آینده، افرادی در رشته های مختلف علوم انسانی تربیت شوند که ضمن اعتقاد و تعهد نسبت به علوم انسانی اسلامی بتوانند چرخه دانش علوم انسانی اسلامی را به حرکت درآورند. البته این نگاه مخالفت هایی دارد، برخی مخالفت ها و واکنش های سلبی و منفی نسبت به علوم انسانی اسلامی به سبب برخی دفاع های بد از آن است. همچنین برخی مدافعان به گونه ای طرح می کنند که عده ای دچار برداشت منفی نسبت به آن می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی ادامه داد: عده ای به علت غرب ستیزی، علوم انسانی اسلامی را بهانه و ابزاری برای غرب ستیزی قرار داده اند.

او بیان کرد: به اعتقاد برخی، علم و معرفت غربی و شرقی و اسلامی و غیراسلامی ندارد و روح ایده علوم انسانی اسلامی مخالفت با علم و معرفت است که این افراد علوم انسانی اسلامی را مخالفت با معرفت می دانند و در واقع با این ایده می خواهند علم ستیزی کنند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: علوم انسانی غرب به شدت اومانیستی، غیرالهی و غیرمعنوی است و سبب فروپاشی اخلاق و معنویت در جامعه می شود. بنابراین با کلیت مدنیت غربی مخالفت می کنیم.

وی اظهار کرد: براساس نگاه های غیرمنطقی، همه براساس مبانی فکری خود می توانند به علوم انسانی وارد شوند؛ اما یک جریان فکری مانند اسلام نمی تواند به این حوزه وارد شود و فرآیند تولید علم را طی کند.

او افزود: بومی سازی نمی تواند جای اسلامی سازی را بگیرد، اما بومی سازی مقدمه و مجرای ضروری حرکت به سمت علوم انسانی اسلامی است.

انتهای پیام

.

منبع :

گفتمان سازی، ایده ای نوظهور در علوم انسانی - اسلامی است گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایسنا سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات