وجود امیرالمومنین(ع)؛ سرآمد ذکر عینی در قرآن کریم -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد وجود امیرالمومنین(ع)؛ سرآمد ذکر عینی در قرآن کریم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: >گروه اندیشه: حجت الاسلام حسینی با اشاره به انواع ذکر، از شخصیت امیرالمومنین(ع) به عنوان سرآمد ذکر عینی یاد کرد.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) حجت الاسلام مهندس سیدمجتبی حسینی  در مراسم سوگواری شب اول محرم که در دبیرستان صدیقین برگزار شد به شرح فرازهای زیارت جامعه کبیره پرداخت. وی در توضیح عبارت «ذکْرُکُم فِى الذّاکِرینِ» اظهار کرد: ما در این فراز به ائمه(ع) خطاب می کنیم که ذکر شما در ذاکران است. در عبارات بعدی زیارت جامعه که می گوید: «أسْماؤُکُمْ فِى الأْسْماءِ وَ أجْسادُکُمْ فِى الْأجْسادِ» ظرف و مظروف از یک جنس است اما در این عبارت متفاوت است؛ چراگه نگفته است ذکر شما در اذکار است بلکه می گوید ذکر شما در ذاکرین است.
وی درباره انواع ذکر گفت: ما سه نوع ذکر داریم: ذکر زبانی؛ ذکر قلبی؛ ذکر عملی. ذکر زبانی به این معناست که یک نام و عنوانی از خداوند را با زبان بیان می کنی یا مثلا اسامی معصومین(ع) را می گویی؛ البته به شرطی که ارتباط قلبی هم داشته باشی. ذکر قلبی هم این است که مثلا شما الآن یاد حضرت حسین(ع) می افتی. اما ذکر عملی چیست؟ امام صادق(ع) در خصوص آیه «اذْکُرُوا اللَّهَ کَثِیرًا» فرمودند منظور این نیست که مدام بگویی سبحان الله، بلکه منظور این است که اگر کاری انجام می دهی به یاد خدا باشی. مثلا اگر در اداره می خواهی جواب ارباب رجوع را بدهی یا مثلا به عنوان یک شهروند وظایف شهروندی خود را انجام دهی با یاد خداوند باشی. در اینصورت شما ذاکر هستی.
وی ادامه داد: یک ذکر دیگری هم هست که نه زبانی است، نه قلبی است و نه عملی. این ذکر، عینی است یعنی وجود خارجی دارد. سرآمد این نوع ذکرها که خداوند گفته است خودشان ذکرند، وجود امیرالمومنین(ع) است. قرآن می گوید: «أَعْیُنُهُمْ فِی غِطَاءٍ عَنْ ذِکْرِی؛ همان کسانى که چشمان [بصیرت]شان از یاد من در پرده بود (سوره 18 آیه 101). مفسرینی که غیر از مشرب اهل بیت(ع) حرکت می کنند چگونه این آیه را تفسیر کرده اند؟ مگر رابطه ذکر با چشم است؟! وقتی به سراغ روایات می رویم می بینیم که سرآمد همه این ذکرها امیرالمومنین(ع) است.
وی یادآور شد: آنچه مقداد و اباذر از امیرالمومنین(ع) دیدند را سایرین ندیدند. شمر و عمر سعد هم علی(ع) را دیده بودند اما به عنوان پسر ابی طالب. آنها پسر ابی طالب را دیدند، علی(ع) را ندیدند. لذا در روز عاشورا «بریر» که یک عمر با ذکر زبانی مأنوس بود این توفیق را یافت که یک نصف روز ذکر را با چشم ببیند. لذا نگاه یاران امام حسین(ع) از صحنه کربلا با نگاه با متفاوت است. آنها نه شمشیر را دیدند و نه خنجر را، فقط حسین(ع) را دیدند.
.

منبع :

وجود امیرالمومنین(ع)؛ سرآمد ذکر عینی در قرآن کریم

وجود امیرالمومنین(ع)؛ سرآمد ذکر عینی در قرآن کریم گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایکنا،خبرگزاری قرآن سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات