عبرتی که از ماجرای شهادت مسلم باید گرفت -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عبرتی که از ماجرای شهادت مسلم باید گرفت ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: >مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) درباره برخی عبرت های ماجرای شهادت مسلم بن عقیل گفت: کسانی که سر نائب الامام را بریدند و دست بیعت شان را با نائب الامام بریدند، این ها در حضور امام نیز بیعت شان را خواهند شکست.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) تسنیم نوشت: مسلم بن عقیل پدرش پسر عمو و از صحابه پیامبر(ص) بود. وی در دوران خلافت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و در جنگ صفین حضور داشت و در دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) از یاران با وفای ایشان به شمار می‎رفت. (رجال طوسی، محمد بن حسن طوسی، ج1، ص96) و بالاخره در دوران امامت امام حسین (علیه السلام) از یاران و شیعیان ایشان بود تا اینکه هنگام قیام حضرت با ایشان به سوی مکه رفتند.
زمانی که اهل کوفه به امام حسین علیه السلام نامه نوشتند و از ایشان درخواست کردند خلافت را بر عهده بگیرد، امام علیه السلام به آنها نامه نوشتند: «من برادر، پسرعمو و مطمئن ترین فرد خانواده ام را به سوی شما فرستادم و به وی دستور دادم تا نظر برگزیدگان و خردمندان شما را برای من بنویسد. پس، با پسر عموی من بیعت کنید و او را تنها نگذارید؛ و قد بعثت‏ إلیکم‏ أخی‏ و ابن عمّی و ثقتی من أهل بیتی (مسلم بن عقیل) و أمرته أن یکتب إلیّ بحالکم و أمرکم و رأیکم‏»
به گزارش آکاایران: بعد از آن امام حسین علیه السلام نامه را به مسلم دادند و به ایشان فرمودند: «من تو را به کوفه می فرستم، خداوند هر آنچه را که مورد رضا و علاقه اوست برای تو مقدّر خواهد کرد و من امیدوارم که با تو در مرتبه شهدا قرار گیریم، پس بر تقدیر پروردگار خشنود باش». (الفتوح ابن میثم کوفی، ج5، ص30). اما ناجوانمردی مردم کوفه باعث شد مسلم بن عقیل تنها بماند و بالاخره توسط نیروهای ابن زیاد دستگیر شود. آن ها به دستور ابن زیاد، مسلم را بالای دارالاماره بردند، سرش را از تن جدا و به پایین پرتاب کردند و اینگونه بود که مسلم به مقام رفیع شهادت دست یافت.
حجت الاسلام مرتضی عباسیان، مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) درباره برخی عبرت های مهم ماجرای مسلم بن عقیل گفت: مردم کوفه امام حسین(ع) را دعوت کردند و 12 هزار نامه به او نوشتند. به همین سبب امام حسین(ع) مسلم بن عقیل که نائب ایشان بود، فرستاد تا اوضاع کوفه را بررسی کند. 18 هزار نفر از مردان و زنان کوفه با مسلم بیعت کردند، اما خیانت مردم کوفه از کجا شروع شد؟ مردم کوفه زمانی که بیعت را با نائب الامام خود شکستند و مقابل مسلم بن عقیل ایستادند، بیعت شان را با امام شکستند و وارد صحرای کربلا شدند؛ ما هم امروز باید از ماجرای کربلا درس بگیریم؛ کسانی که سر نائب الامام را بریدند و دست بیعت شان را با نائب الامام بریدند، این ها در حضور امام نیز بیعت شان را خواهند شکست.
.

منبع :

عبرتی که از ماجرای شهادت مسلم باید گرفت

عبرتی که از ماجرای شهادت مسلم باید گرفت گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایکنا،خبرگزاری قرآن سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات