امریکا به دنبال قرار دادن اروپا مقابل ایران است/ تحریم سپاه جواب نمی دهد -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد امریکا به دنبال قرار دادن اروپا مقابل ایران است/ تحریم سپاه جواب نمی دهد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: >گروه سیاسی: سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان با اشاره به تلاش های امریکا برای بی خاصیت کردن برجام گفت: براین اساس امریکا بر روی مسائل موشکی و نفوذ منطقه ای ایران متمرکز شده و می خواهد اروپا را در مقابل ایران قرار دهد.
افشار سلیمانی، سفیر اسبق ایران در آذربایجان، در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) درباره سیاست های آمریکا برای کاهش نفوذ منطقه ای ایران به ویژه با اقداماتی نظیر تحریم سپاه، بحران زایی های مکرر در منطقه و... گفت: آمریکا همواره به دنبال کاهش نفوذ منطقه ای ایران بوده اما در دوره های مختلف تاکتیک های متفاوتی را در این خصوص در پیش گرفته است. به عبارتی آمریکا به لحاظ استراتژیک همواره میخواسته نفوذ ایران در منطقه پیرامون خودش کم شود. اما در دوره ترامپ، آمریکا بیش از گذشته بر روی این مسئله متمرکز شده است.
وی ادامه داد: در دوره اوباما تصور آمریکایی ها این بود که با توافق برجام در حوزه هسته ای، برجام های بعدی را نیز محقق کنند تا با مشارکت ایران مسائل منطقه را به پیش ببرند و نمود عینی این داستان هم این بود که اگر به یاد داشته باشید تا قبل از برجام ایران در روند مذاکرات مربوط به بحران سوریه در قالب مذاکرات ژنو حضور نداشت اما پس از برجام ایران در این مذکرات حضور یافت. این نشان داد که امریکایی ها به دنبال این هستند که ایران پس از برجام وارد روندهای بین المللی شده و از آن طریق بتوانند در رابطه با مسائل منطقه ای با ایران رایزنی کنند اما اینکه این رایزنی به چه شکلی باشد مسئله دیگری است.
به گزارش آکاایران: سلیمانی اظهار کرد: اما ایران در مقابل، با برجام های 2 و 3 مخالفت کرد و برجام را تنها محدود به مسئله هسته ای دانست. پرواضح بود که ترامپ با وجود مخالفت برجام اگر می توانست اروپا و چین و روسیه را با خود همراه کند از برجام خارج می شد اما وقتی دید آنها پای برجام ایستاده اند و اعلام می کنند برجام یک توافق بین المللی است و یک طرفه نمی توان از آن خارج شد و از طرفی ایران هم به دلیل تأیید هشت باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، دلیلی برای خروج از برجام نمی بیند و لذا دیگر آمریکا بهانه ای برای خروج از برجام نیافت و اگر رأسا می خواست از برجام خارج شود با مشکل مواجه می شد.
سفیر اسبق ایران در آذربایجان عنوان کرد: بر همین اساس ترامپ اکنون به دنبال تضعیف برجام است هر چند استراتژی اولیه دولت ترامپ این بود که ایران تحت فشار قرار بگیرد و خودش آغازگر خروج از برجام باشد که ایران خوشبختانه این بهانه را به دست آنها نداده بلکه بر سر تعهدات خود مانده و تخلفات آمریکا را به هیئت نظارتی که در برجام دیده شده، اعلام می کند.
سلیمانی افزود: بر همین اساس آمریکا بر روی مسائل موشکی و نفوذ منطقه ای ایران متمرکز شده و می خواهد اروپا را در مقابل ایران قرار دهد تا اروپا هم بر مسئله مذاکرات در حوزه موشکی و مسائل منطقه ای با ایران در عین اعلام پایبندی به برجام، تأکید کند، تا با مخالفت ایران بهانه ای به دست آمریکا بیفتد و زمینه نزدیکی اروپا به امریکا فراهم شود.
وی یادآور شد: در صورت نزدیک شدن اروپا و امریکا به یکدیگر آن زمان می توان انتظار فروپاشی برجام را داشت. زیرا اگر اروپا عملا در کنار امریکا قرار بگیرد و با تحریم های ضد ایرانی امریکا همراه شوند این به معنای نقض صریح برجام خواهد بود. به عقیده من ایران باید با 5 کشور اروپایی مذاکرات و رایزنی هایی داشته باشد و مانع از این شود که اروپا به سمت آمریکا متمایل شود.
این کارشناس مسائل بین المللی ابراز کرد: اروپا نسبت به چین و روسیه، زودتر امکان دارد که به آمریکا نزدیک شود و لذا دیپلماسی ایران باید به نحوی عمل کند که مانع از این نزدیکی شود. البته یک بخش از اقدامات و لفاظی های ترامپ برای فرافکنی در داخل است تا افکار عمومی را از توجه به اقدامات و وعده های انجام نشده یا شکست خورده، به ویژه بحث دخالت روسیه در انتخاب وی، منحرف کند و لذا مسئله ایران و کره شمالی را برجسته می کند.
وی تأکید کرد: براین اساس ایران، با حفظ عزت و منافع ملی، نباید اجازه دهد که فاصله ای بین خودش و اروپا ایجاد شده و شکاف میان اروپا و امریکا کاهش یابد.
سلیمانی درباره سیاست آمریکای ترامپ در تحریم سپاه گفت: وقتی امریکا از نفوذ منطقه ای ایران ناراحت است و نقش سپاه را در منطقه و حل بحران های سوریه و عراق برجسته می بیند لذا قطعا به تحریم سپاه روی می آورد. البته سابقه تحریم های گذشته با وجود آسیب هایی که در حوزه اقتصاد به کشور وارد کرد، نشان داد که در حوزه نظامی و هسته ای اتفاقا باعث شکوفایی و پیشرفت ما شد. براین اساس به عقیده من تحریم سپاه جواب نمی دهد و امریکا نمی تواند از این اقدام به هدف کاهش نفوذ منطقه ای و تضعیف توان موشکی ایران برسد.
افشار سلیمانی درباره مؤلفه هایی که می تواند به فاصله میان اروپا و آمریکا را حفظ کند، گفت: اینکه بگوییم اروپا به ایران بیشتر از آمریکا نیاز دارد مبتنی بر واقعیت نیست. اروپایی ها به ویژه در حوزه امنیتی به آمریکا نیاز دارند و به ویژه اروپایی ها نگران امنیت خودشان از ناحیه روسیه هستند و اینکه ناتو در بالتیک مستقر شده و دنبال مهار روسیه و جذب پیرامون روسیه به سمت خودش است به خاطر همین نگرانی های امنیتی اروپا است.
وی اضافه کرد: مسئله دیگر درهم تنیدگی های اقتصادی اروپا و امریکاست که اصلا با ایران قابل مقایسه نیست و همین دو مؤلفه می تواند روابط اروپا با آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد. اما ایران بایستی رایزنی های خودش با اروپا را ادامه دهد تا اعتماد بین دو طرف تقویت شود و با تقویت روابط اقتصادی و رایزنی های سیاسی و منطقه ای با اروپا از نزدیک شدن اروپا به امریکا جلوگیری کند.
سلیمانی با بیان اینکه ما نباید در حوزه روابط بین المللی همه تخم مرغ های خود را در سبد روسیه بگذاریم، گفت: موقعیت ژئوپلیتیک و اقتصادی ایران متفاوت است و ایران قادر است بازی های برتری در سطح بین المللی انجام دهد و لذا بهترین راه این است که ایران در عین ادامه روابط با روسیه، همکاری های خود با اروپا را، اگر بتواند، به حوزه امنیتی بیاورد که این هم از حوزه اقتصاد می گذرد. به عبارتی اگر وارد فاز همکاری امنیتی با اروپا شویم بهتر می توان به اروپا نزدیک شد و این امر می تواند بخشی از سم تنش در روابط میان آمریکا و ایران را بگیرد.
وی اظهار کرد: الان در سیاست خارجی در یک پیچ تاریخی هستیم و اگر علاوه بر مسائل اقتصادی، رایزنی های پیوسته و هماهنگ با اروپا در مسائل منطقه ای داشته باشیم می توانیم فاصله ایجاد شده میان اروپا و آمریکا را حفظ کنیم. 
.

منبع :

امریکا به دنبال قرار دادن اروپا مقابل ایران است/ تحریم سپاه جواب نمی دهد

امریکا به دنبال قرار دادن اروپا مقابل ایران است/ تحریم سپاه جواب نمی دهد گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایکنا،خبرگزاری قرآن سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات